Згідно з оцінками Національного банку загальні втрати економіки від банківської кризи становлять 38% ВВП

Згідно з оцінками Національного банку загальні втрати економіки від банківської кризи 2015-2016 років становлять 38% ВВП.

Про це говориться в звіті Ради НБУ, опублікованому на порталі регулятора.

Зокрема, прямі фіскальні витрати України на подолання наслідків кризи банківського сектору сягнули 14% ВВП, що перевищує відповідні витрати, понесені під час фінансово-економічної кризи 2008-09 років.

Рада НБУ назвала у своєму звіті ключові джерела державних витрат. 

  1. Поповнення капіталу Приватбанку, на яке, згідно з оцінками Національного банку, держава вже витратила еквівалент майже 5% ВВП. З огляду на прийняття в другій половині червня 2017 року рішення щодо додаткової докапіталізації цього банку на суму 38,5 млрд грн зазначені витрати держави можуть зрости до близько 7% ВВП. 
  2. Рекапіталізація Ощадбанку та Укрексімбанку обійшлась державі в 2,4% ВВП у 2014 році та в 2016-2017 роках. 
  3. 4,4% ВВП було витрачено на фінансування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для забезпечення виплат вкладникам неплатоспроможних банків. 
  4. 2,5% ВВП було втрачено на рефінансування тих банків, які в подальшому були визнані неплатоспроможними в 2008-09 роках та в 2014 році. 

Окрім держави втрат зазнали і суб’єкти господарювання, які тримали свої кошти в банках, що були визнані неплатоспроможними (оскільки повернення таких коштів не гарантується державою), а також фізичні особи, вклади яких перевищували гарантовану державою суму.  Загальний обсяг таких коштів становить 16% ВВП відповідних років. 

Також втрат зазнали власники функціонуючих банків через необхідність проведення докапіталізації та власники неплатоспроможних банків.

Нагадаємо, за період 2014 – 2016 років було визнано неплатоспроможними 90 банків, активи яких до кризи становили близько третини активів усієї банківської системи. Це призвело до немалих фінансових втрат держави, бізнесу, населення про що свідчать офіційні оцінки Національного банку.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: