Рада попередньо підтримала відновлення ув'язнення за брехню в декларації

Верховна Рада у першому читанні підтримала президентський законопроєкт про відновлення позбавлення волі за брехню в декларації, а також за навмисне неподання декларації.

Законопроєкт №4651 підтримали 283 депутати.

Президентський законопроєкт підтримали більшість депутатів зі «Слуги Народу» та «Голосу». Також документ підтримали частина депутатів із фракції «Європейська Солідарність», депутатської групи «Довіра» та фракції «Батьківщина». Депутати від «Опозиційної платформи — За життя» не голосували, оскільки були відсутні.

Нам у коментарі депутат від «Батьківщини» Володимир Кабаченко розповідав, що фракція вирішила не підтримувати це законопроєкт. Натомість у «Голосі» та «Слузі Народу» заявили, що голосуватимуть за документ. У «Європейській Солідарності» казали, що підтримуватимуть проєкт, хоч він «слабенький» і «погано виписаний».

Що змінить законопроєкт?

Перед тим, як набуде чинності, депутати мають ухвалити його у другому читанні. Крім того, очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков нам у коментарі пояснював, що закон почне працювати з наступного року. Тобто ув'язнення зможуть призначати за брехню в деклараціях за 2021 рік.

Так, законопроєктом пропонується, якщо у декларації збрехали на 500-2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (наразі це 4,5 млн грн), то пропонується встановити покарання у вигляді штрафу від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 тисячі грн до 68 тисяч грн), або громадських робіт (від 150 до 240 годин), або обмеження волі на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Також за умисне неподання декларації, крім штрафу, громадських робіт, може загрожувати позбавленням волі до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.

Навіщо це?

Конституційний Суд 27 жовтня 2020 року визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.

У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили, але ув'язнення не було серед можливого покарання: лише штраф, громадські роботи та обмеження волі. Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув'язнення.