Документ передбачає створення для кожної пам’ятки окремого органу управління, компетенцію якого є охорона культурної спадщини.

Депутати Верховної Ради підтримали законопроект щодо захисту пам’яток всесвітньої спадщини Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

Відповідне рішення ухвалили 19 червня, повідомляє прес-служба парламенту. Ухвалити закон депутатам вдалося з другої спроби — «за» проголосували 232 парламентаря.

Цей документ вносить зміни до закону «Про охорону культурної спадщини».

У пояснювальній записці йдеться, що документ вносить до українського законодавства нові поняття:

«Пам’ятка всесвітньої спадщини» — це нерухомий об’єкт культурної спадщини або їх сукупність, що внесені до списку всесвітньої спадщини.

«Буферна зона» — зона навколо пам’ятки всесвітньої спадщини, в межах якої діє спеціальний режим використання з метою забезпечення збереження характерних властивостей, що становлять історико-культурну цінність такої пам’ятки.

Також документ передбачає створення для кожної пам’ятки окремого органу управління, компетенцію якого є охорона культурної спадщини.

Для нагляду за діяльністю органів управління будуть створені наглядові ради, до складу яких увійдуть науковці та фахівці у сфері захисту культурної спадщини.

«Однією із функцій наглядової ради буде погодження кандидатури на посаду керівника органу управління», — йдеться у пояснювальній записці.

У список світової спадщини ЮНЕСКО входять 7 об’єктів з України:

  • Собор святої Софії, Києво-Печерська лавра та Церква Спаса на Берестові у Києві;
  • Ансамбль історичного центру Львова;
  • Пункти геодезичної дуги Струве. Це тріангуляційні трикутники, які були встановлені у першій половині XIX сторіччя для визначення параметрів Землі, її форми та розміру. Такі пункти також встановлені у Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литві, Білорусі та Молдові;
  • Букові праліси Карпат, які окрім України є в Австрії, Албанії, Бельгії, Болгарії, Іспанії, Італії, Німеччині, Румунії, Словенії, Словаччині та Хорватії;
  • Резиденція митрополитів Буковини і Далмації у Чернівцях;
  • Дерев'яні церкви карпатського регіону, які розташовані у Польщі та Україні;
  • Стародавнє місто Херсонес Таврійський, яке знаходиться у анексованому Криму.

Як повідомлялося, Раді запропонували збільшити штрафи за руйнацію пам’яток.

У вівторок, 19 червня, праламент ухвалив цей законопроект у першому читанні. 

Раніше в ЮНЕСКО заявили про погіршення ситуації в анексованому Криму.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile