Рада відправила міністра економіки Петрашка у відставку

Ігор Петрашко
Ігор ПетрашкоМіністерство аграрної політики та продовольства України

Депутати Верховної Ради підтримали відставку міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка. 14 травня він написав заяву на звільнення.

Звільнення міністра підтримали 280 народних депутатів.

Натомість члени профільного комітету перед голосуванням не підтримали відставку Петрашка. Вони рекомендували депутатам Верховної Ради визначитися щодо цього питання шляхом голосування.

Сам Петрашко під час виступу відзвітував про те, що встиг зробити на посаді. Він, зокрема, згадав про програму кредитування «5-7-9%», в межах якої бізнесу виплатили близько 40 мільярдів гривень.

Крім того, він розповів про карантинну допомогу бізнесу під час локдауну, виплати українцям під час безробіття, велику приватизацію та земельну реформу.

Основним кандидатом на посаду міністра економіки розглядають голову Державної податкової служби Олексія Любченка. Цю кандидатуру вже погодила фракція «Слуга Народу» на своєму позачерговому засіданні.

Більше про Петрашка як міністра

До роботи в уряді він близько 20 років провів у бізнесі. До 2013 року працював у російському державному «Сбербанку», а після цього почав працювати в агропромисловому комплексі — у компанії Ukrlandfarming олігарха-втікача Олега Бахматюка.

Міністром економіки Петрашко став 17 березня 2020 року. Одразу після призначення Петрашка журналісти з'ясували, що він у своїй декларації не вказав квартиру у Москві, частка в якій належить його дружині (громадянці Росії). Згодом Петрашко відомості про цю квартиру до своєї декларації додав.

Йому дісталася економіка у досить складному стані: у країні почали фіксувати падіння промисловості та уповільнення економічного зростання. Ситуацію додатково ускладнила пандемія коронавірусу.

Однак у липні 2020 року Петрашко заявив, що однією із причин скорочення економіки було суттєве зміцнення курсу гривні у 2019 році. Також він пропонував закупляти гречку в резерв, щоб захистити внутрішній ринок.

Загалом у 2020 році реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України впав на 4% — таким чином наша економіка скоротилася вперше з 2015 року.

Хто такий Олексій Любченко?

Зараз він очолює Державну податкову службу. У 2009-2011 роках був заступником голови Державної податкової адміністрації, однак у Міністерстві юстиції вирішили, що він не підпадає під дію закону про очищення влади.

З цим не погоджувалися деякі депутати: наприклад, народна депутатка від фракції «Голос» Юлія Клименко заявляла, що Любченко не може стати главою ДПС, бо підпадає під закон про люстрацію.

З червня 2011 року до лютого 2012 року Любченко також працював директором Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПС, а з 2012-го до 2014-го — був помічником депутата VII скликання Віктора Тимошенка.

З липня 2014 року та до 2015 року він був радником голови відділу радників Департаменту забезпечення діяльності Державної фіскальної служби України.