Радбез ООН зібрався на термінове засідання через можливий наступ Росії на Україну. Про що там говорять?

На запит Сполучених Штатів 31 січня у Нью—Йорку відбувається термінове засідання Ради безпеки ООН через нарощування російських військ біля України та зростання загрози наступу Росії на Україну.
Рада заслуховує заяви заступника генсекретаря ООН, а також 15 членів Радбезу, зокрема Росії, США, Франції, Великої Британії. Представник України також зробив заяву.
Позиція Росії
РФ просить провести процедурне голосування стосовно проведення цього засідання за ініціативою США. Делегація США пояснила свою пропозицію, засновану на накопиченні російських військ на російській території, вважаючи це загрозою для міжнародного миру та безпеки.
«Це не лише неприйнятно як втручання у внутрішні справи РФ, а також є спробою ввести в оману міжнародну спільноту щодо стану справ і справжніх намірів Росії»,— сказав представник РФ.
У Росії вважають відкритий формат обговорення «мегафонною дипломатією», яка не принесе результатів. Представник РФ заявив, що «нагнітання завдає шкоди й Україні, шкодить українській економіці», а звертання уваги на переміщення російських військ нібито потрібне «лише тим людям, які хочуть змусити всіх повірити в російську агресію».
Також під час виступу закликали не використовувати трибуну Ради безпеки для просування пропаганди з боку деяких країн-членів Ради.

Позиція США
У країні пояснили, що ініціювали засідання, бо впродовж місяців спостерігали «певні дії» Росії біля кордону з Україною. Американська представниця зазначила, що останніми тижнями відбулася понад сотня зустрічей із російськими, європейськими представниками, але зараз настав час для публічного засідання.
«Ви чули від російських колег, що ми просимо провести це засідання, щоб усім було некомфортно, але уявіть, як би вам було некомфортно, якби у вас на кордоні стояли понад 100 тисяч війська, як це відбувається на російсько-українському кордоні», — заявила представниця.
У США кажуть, що російська агресія загрожує не лише Україні, а й усій Європі та всьому міжнародному порядку. Сполучені Штати продовжують сподіватися, що Росія вибере дипломатичний шлях розв'язання проблеми.
Водночас представниця нагадала, що біля українського кордону перебувають понад 100 тисяч російських військових, «готових до наступальної операції», а тисячі військових перевели до Білорусі нібито на навчання в лютому. Також останнім часом фіксують збільшення кількості кібератак проти України та дезінформації.

Позиція України
Представник України наголосив, що на кордоні з Україною залишається 130 тисяч російських військових, на Донбасі відбувається посилення позицій бойовиків, а в Білорусі та Чорному морі проводяться великі військові навчання РФ.
«Запитання полягає в тому, навіщо всі ці російські військові зібралися на кордоні з Україною? Україна не збирається починати військовий наступ ні на Донбасі, ні в Криму, ні деінде», — сказав представник України.
Він додав, що Україна не бачить іншої альтернативи, окрім мирного розв’язання конфлікту і відновлення суверенітету й територіальної цілісності нашої країни.
«Росія не хоче зменшувати напруженість і шукає приводів для агресії. Ми розуміємо, що РФ у минулому вдавалася до таких провокацій і змов, і ми не будемо піддаватися на її провокації. Ми наголошуємо на відсутності агресивних настроїв України, бо Україна віддана миру», — сказав він.
Представник України зазначив, що хоча РФ відкидає наміри про вторгнення, досі немає чітких пояснень переміщень військових у Росії. Він додав, що на основі досвіду Україна вірить не деклараціям Росії, а практичним діям.
«Принципова позиція України полягає в тому, що в нас є суверенне право обирати власні безпекові заходи, укладати будь-які договори, вступати в Альянси. У цьому не може бути компромісів і Росія не може це заперечувати», — додав представник України.
Він зазначив, що Україна готова захищати себе, проте водночас тримає відкритими канали дипломатії з РФ, щоб не вдаватися до військових інструментів: «Якщо в Росії є якісь питання до України, то краще зустрітись і поговорити, а не стягувати війська й залякувати»
Він додав, що для України пріоритетом є досягнення надійного припинення вогню на Донбасі. Україна також готова відновити переговори в «нормандському форматі» на будь-якому рівні. Зустріч у Парижі 26 січня дає надію на мирне розв’язання, і Україна підтримує ці спроби, каже український дипломат.
«Українське керівництво отримало важливу інформацію сьогодні. Ця інформація про те, що Рада безпеки має діяти швидко у межах профілактичної дипломатії та запобігти ситуаціям, які погіршують міжнародну безпекову ситуацію», — наголосив представник України.

- Поділитися: