Радянський Модернізм. Зруйнувати не можна залишити
На вулиці Воровського неподалік Львівської площі є невеличка двоповерхова будівля, в якій колись базувалася трамвайна диспетчерська. Коли в 90-і роки тутешні трамвайні маршрути скасували, споруда втратила своє призначення та почала занепадати. Мабуть, ніхто б її не зауважив, якби не популярний бар, який орендував тут приміщення останні роки. Проте власник не подовжив термін оренди й заклад виїхав. Тепер будівля порожня, без вікон. Її подальша доля невідома. Hromadske.tv намагалося зв’язатися з власником, проте телефони не відповідають, а за вказаною в реєстрі юридичною адресою така компанія не розміщується.
«Є загроза, що її знесуть, і ніхто й не згадає ― як це сталося з «Сінним ринком». На цей об’єкт стане кілька днів роботи, щоб його знести. А потім він залишиться красивою чорно-білою картинкою, яку будуть репостити у Facebook люди. Може, це й на краще, якщо ці будівлі перейдуть у якийсь інформаційний простір, а не будуть руїнами», ― розповідає архітектор Олександр Бурлака.
У Києві статус подібних споруд, які є зразками радянського модернізму, не визначений, незважаючи на те, що сьогодні складно уявити міський ансамбль без них. Єдиною офіційно визнаною пам’яткою архітектури наразі є Палац дітей та юнацтва на Печерську. Решта захисту не підлягають, а отже, можуть бути продані, перебудовані, зруйновані або використовуватися не за призначенням. Адже у сучасному світі речі повинні мати практичне застосування та бути прибутковими, інакше вони стають непотрібними.
/Олександр Назаров, Тетяна Коммунар, Анастасія Канарьова
- Поділитися: