Рахункова палата: 84% грошей, які виділили на «бебі-бокси», витратили непрозоро, а Україна втратила понад 129 млн грн

Рахункова палата: 84% грошей, які виділили на «бебі-бокси», витратили непрозоро, а Україна втратила понад 129 млн грн
pakunok.info

Протягом трьох років в Україні закупляли «пакунки малюка» під виглядом проєктів міжнародної технічної допомоги. Фактично цієї допомоги не було, проте держава оплачувала послуги міжнародного посередника. З 2018 року на таких закупівлях Україна втратила 129 мільйонів гривень.

Про це йдеться у звіті Рахункової палати щодо реалізації проєкту «Пакунок малюка» у 2018-2021 роках.

Зокрема, у цей період мали реалізовуватися два проєкти міжнародної технічної допомоги, у межах яких і закупляли «пакунки малюка».

Упродовж 2018-2020 років з держбюджету на це виділили 2,5 мільярда гривень: за ці гроші закупили 587 тисяч «бебі-боксів» та виплатили грошові компенсації батькам 83 тисяч малюків, які не отримали матеріальну допомогу. Загалом у цей період потребу в «пакунках малюка» в Україні задовольнили на 94%.

Але, за даними аудиторів, 84% з виділених грошей (2,1 мільярда гривень) використали без прозорої системи закупівлі та в неконкурентний спосіб.

Що це означає?

Як кажуть у Рахунковій палаті, у 2018-2020 роках держава не отримала на закупівлю «пакунків малюка» «жодної копійки, жодних послуг чи робіт на безоплатній та безповоротній основі як міжнародну технічну допомогу».

Попри це, облдержадміністрації та Мінсоцполітики сплатили за послуги міжнародного посередника, який мав надавати послуги з управління проєктом, 45,5 мільйона гривень. Хоча ці гроші мали оплатити, тільки якщо Україна фактично отримає допомогу.

Окрім того, аудит встановив, що протягом 2018-2019 років органи соцзахисту облдержадміністрацій додатково неправомірно витратили на оплату послуг з управління проєктами понад 83 млн грн коштом субвенцій із держбюджету, а Мінсоцполітики у 2020 році ㅡ понад 45 млн грн коштом держбюджету.

До того ж, кажуть у Рахунковій палаті, протягом 2018-2020 років 124 тисячі дітей узагалі не отримали допомоги з держбюджету. А з початку цього року понад 90 тисяч батьків дітей, народжених протягом січня-квітня 2021 року, не отримали допомогу, оскільки «пакунки малюка» не були закуплені.

Скільки насправді коштує «пакунок малюка»?

Нагадаємо, з вересня 2020 року «пакунок малюка» замінювали на грошову виплату у 5 тисяч гривень. Пізніше депутати відновили матеріальну допомогу, а в березні 2021 року ухвалили законопроєкт, яким встановили вартість «пакунків малюка» розміром три прожиткові мінімуми для дітей до 6 років — зараз це 5 763 гривні.

Однак аудитори вважають, що 5 тисяч гривень компенсації за «пакунок малюка» недостатньо для того, щоб батьки могли самостійно купити ті ж речі, що входять до «бебі-боксів», адже закупівля в роздріб тих самих товарів обійдеться у 9 тисяч гривень.

Також за три роки вміст «пакунку малюка» змінювався чотири рази. Його асортимент розширили з 25 до 35 найменувань, а кількість предметів — з 30 до 91. Водночас, зазначають аудитори, перелік товарів не є вичерпним, у ньому відсутні теплі речі, а деякі «пакунки малюка» мали неповну комплектацію.

Що за «пакунки малюка»?

«Пакунок малюка» — допомога батькам, набір речей для догляду за новонародженим, який вони отримують у пологовому будинку. У такому пакункові є одяг, підгузки, доглядова косметика, постіль та інформаційні матеріали для батьків. «Пакунок малюка» запровадили у 2018 році.