«Пакунок малюка» чи грошова компенсація: у Нацсоцслужбі розповіли, що отримують батьки у 2021 році

В Україні з початку 2021 року майже 44 тисячі сімей із новонародженими дітьми отримали «пакунок малюка» в натуральній формі, а понад 61 тисяча родин — грошову компенсацію його вартості.

Про це 29 квітня повідомила Національна соціальна сервісна служба.

Там зазначають, що у пологових будинках «пакунок малюка» отримали 39 469 людей, в Управліннях праці та соціального захисту (за заявами) — 4 513.

Водночас 61,8 тисячі людей отримали кошти замість «пакунка малюка» — загалом виплачена сума становить 354 мільйони гривень. З них у січні таку допомогу отримали 13,4 тисячі людей, у лютому — 20,7 тисячі, у березні — 15,9 тисячі й у квітні — 11,8 тисячі людей.

У сервісній службі також зазначили, що зараз у регіонах наявні 5 640 «пакунків малюка». Також влада підписала 790 додаткових угод про монетизацію «пакунка малюка». Реєстр закладів торгівлі, де можна на ці кошти придбати речі для немовляти, налічує понад 3,7 тисячі магазинів, з яких 198 — інтернет-магазини.

Що за «пакунки малюка»?

«Пакунок малюка» — допомога батькам у вигляді набору речей для догляду за новонародженим, який вони отримують у пологовому будинку. У такому пакунку містяться одяг, підгузки, доглядова косметика, постіль та інформаційні матеріали для батьків.

«Пакунок малюка» запровадили у 2018 році, але в липні 2020 уряд вирішив замінити його на грошову виплату у 5 тисяч гривень. Зміни набули чинності з 1 вересня.

Щоб отримати виплату, потрібно було звернутися до «ПриватБанку» за соціальною карткою. Проте депутати не погодилися з такими змінами й ухвалили законопроєкт, який відновлює натуральну допомогу. Закон уже підписав президент Володимир Зеленський.

У березні 2021 року депутати ухвалили законопроєкт №5064, яким встановили вартість «пакунків малюка» розміром три прожиткові мінімуми для дітей до 6 років — зараз це 5 763 гривні.

Автори законопроєкту кажуть, що це допоможе забезпечити якісну наповненість «пакунка» та раціональне використання коштів державного бюджету.

Чому хтось має «бейбі-бокси», а хтось — кошти?

Як пояснили нам у компанії «Скай Трейд Україна», яка є виробником «пакунку малюка», зараз в Україні компенсацію (гроші на картку) отримують тільки ті батьки, які через незалежні від них обставини не змогли отримати «бейбі-бокси» протягом місяця з дня народження дитини.

Потреба у видачі компенсації виникла через те, що наприкінці грудня 2020 року держава закупила лише приблизно 50 тисяч «пакунків малюка» за середньої народжуваності в Україні близько 25 тисяч малюків на місяць. Відповідно, «бейбі-боксів» вистачило приблизно на 2 місяці й в багатьох регіонах вони вже закінчилися.

У компанії додають, що зараз батьки не можуть обирати між «пакунком малюка» та грошовою компенсацією. Але така можливість, згідно з законом, з’явиться з 1 липня 2021 року.