Разом із Джефом Безосом у космос полетить 82-річна Воллі Фанк. Легендарна льотчиця стане найстаршою космічною туристкою

Льотчиця Воллі Франк під час відвідування Дослідницького центру NASA імені Дж. Гленна. Фото 2019 року
Льотчиця Воллі Франк під час відвідування Дослідницького центру NASA імені Дж. Гленна. Фото 2019 рокуNASA via AP

На кораблі New Shepard американської компанії Blue Origin під час суборбітального космічного польоту 20 липня буде присутня 82—річна льотчиця Воллі Фанк — вона все своє життя мріяла потрапити в космос, але так і не змогла цього зробити.

Про це в четвер, 1 липня, повідомили пресслужба Blue Origin і сам Джеф Безос.

Мільярдер виклав в Instagram відео, де особисто сказав Фанк про те, що вона полетить із ним у космос. «Не можу й словами передати тим, хто дивиться це відео, як фантастично я почуваюся!» — говорить жінка.

Воллі Фанк народилась у 1939 році, з 1960-х була професійною льотчицею та інструкторкою. Жінка має понад 19,6 тисячі годин нальоту й навчила авіації приблизно три тисячі людей. Вона також була першою жінкою на низці адміністративних посад в авіаційних органах США.

У 1961 році Фанк брала участь у програмі «Жінки в космосі» в межах проєкту NASA «Меркурій-13», під час якої разом з іншими кандидатками зазнавала суворих фізичних випробовувань і сподівалася стати астронавткою. Але програму тоді скасували, і Фанк так і не полетіла в космос.

Воллі Фанк у молодості. Архівне фотоBlue Origin

А втім, у 2010 році вона придбала за 200 тисяч доларів квиток на туристичний космічний політ, який має організувати компанія Virgin Galactic. Вона нещодавно отримала відповідну ліцензію в регулятора США і сподівається відправити перших туристів у космос до кінця 2021 року.

Що стосується польоту Blue Origin, то він відбудеться 20 липня. Окрім Фанк, у ньому братимуть участь сам Безос, його брат Марк і невідомий благодійник, який придбав квиток на аукціоні за 28 мільйонів доларів.

Ці кошти Blue Origin спрямує дитячій організації Club for the Future, заснованій у 2019 році з метою залучення дітей до вивчення космонавтики й інженерії задля подальшого розвитку космічних досліджень.

За планом, New Shepard підніметься на висоту 100 кілометрів і в умовах невагомості нерухомо зависне на кілька хвилин. У цей час космічні туристи зможуть поспостерігати за планетою з ілюмінаторів. Після цього New Shepard повернеться на Землю.

Нині, окрім Blue Origin, комерційні польоти в космос уже планують і інші компанії. Зокрема, Національне аерокосмічне агентство США уклало контракт із компанією Axiom Space для здійснення першого комерційного польоту на Міжнародну космічну станцію у 2022 році.