Берці, скривавлений одяг з дірками від куль, особисті речі, та медалі в мішках із моргу, в яких зберігалися тіла загиблих українських військових. Усе це відкопали на одному з подвір’їв у селищі Таромське Дніпропетровської області. Хто і навіщо залишив речові докази вбивства українських військових і чому вони пролежали в землі чотири роки, розбиралося Громадське.

Відкопав ці фактично речові докази депутат Криворізької міськради Микола Колесник. Про «схованку» йому повідомила місцева мешканка, на подвір'ї якої їх і закопали. За словами жінки, тодішній голова Таромського відділку міліції привіз мішки ще у 2014 році, попросив щоб вони полежали і «просушилися». Обіцяв згодом забрати, утім, просто перестав відповідати на дзвінки. Власниця господарства намагалася зв'язатися з поліцією, але не вийшло. Вирішила закопати речі, оскільки до них уже занадилися безпритульні тварини.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іловайськ. Точка неповернення

Чому тепер жінка вирішила про це розповісти, Колесник не каже — пообіцяв приватність. За словами депутата, мешканці наполягали, щоб речі поховали «по-людськи». Допомагали викопувати мішки волонтери з гуманітарної експедиції «Чорний тюльпан», які займаються пошуком та ідентифікацією загиблих військових. Вони — єдині, хто відгукнулися на прохання допомогти, каже Микола Колесник. Припускають, що це могли бути речі бійців з-під Іловайська:

«Це наша гіпотеза. Люди, які в той час в Іловайську були, маркували себе жовтими стрічками на рукавах, щоб можна було ідентифікувати «своїх». Так, жовті стрічки були на амуніції, були нашивки «Правий Сектор», нашивки міліції, представників різних військ. А кому вони дійсно належали, ми не можемо сказати», — прокоментував Громадському керівник гуманітарної місії «Чорний тюльпан» Ярослав Жилкін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Репортаж з Іловайська: як живе місто через три роки після трагедії

Члени гуманітарної місії «Чорний тюльпан» ведуть розкопки на місці знахідки речей загиблих українських військових у селищі Таромське Дніпропетровської області, 15 травня 2018 року Фото: сторінка Микола Колесник у facebook

Жилкін припускає, що в 2014 році після Іловайської трагедії тіла загиблих військових доправляли до моргів Запоріжжя і Дніпра. За процедурою відкривалися кримінальні справи, якими займалася поліція, адже на той час уже оголосили «антитерористичну операцію». Саме поліцейським і передали речі, які мали б допомогти встановити особи загиблих військових. Чому їх викинули і забули на подвір'ї господарства, мають розібратися в поліції.

Правоохоронців викликали на місце «знахідки» одразу. Ті описали знайдене й забрали як речові докази. Згодом у поліції Дніпропетровської області повідомили, що це — речові докази у справі, порушеної ще у 2014 році за статтею 348 Кримінального кодексу («Посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця»).

Заступник начальника головного управління Нацполіції в Дніпропетровській області Михайло Куратченко пообіцяв провести службове розслідування і створити спеціальну комісію. Але пояснив, що речі опинилися на сільському подвір'ї не випадково — домовилися зберігати їх у приміщенні з власниками, бо в поліції «не було приміщення для зберігання цих речей із дотриманням санітарних норм»:

«Через відсутність необхідних умов вирішили вивезти речі на зберігання в приміщенні співробітників рибгоспу, бо воно провітрювалося і там була можливість все це просушити. Тоді пояснювали, що це не заважатиме мешканцям села і не порушуватиме санітарні норми».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ​Помилки керівництва АТО та масове дезертирство — головні висновки розслідування Іловайської трагедії​

Речі загиблих українських військових відкопали на одному з подвір’їв у селищі Таромське Дніпропетровської області, 15 травня 2018 року Фото: сторінка Микола Колесник у facebook

Дивно тільки, що речові докази у справі залишили без нагляду, і зберігалися вони не в приміщенні, а в землі. Із цим розбиратиметься суд, упевнений депутат криворізької міськради Микола Колесник:

«Це щонайменше скоїли службовий злочин і не доповіли про це. Я впевнений, що ця людина на нарадах доповідала, що все зробили. А просто не захотів цим займатися, бо цей запах досі стоїть у мене в носі. Уявляю, що було тоді, ще чотири роки тому. У понеділок я буду у відділку на офіційному допиті. Я є заявником у цій справі».

Нагадаємо, що згідно з офіційними даними під час боїв за Іловайськ загинуло 366 українських військових,  429 — отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 — потрапили в полон. До річниці трагедії у 2017 році генеральна прокуратура України звітувала про розслідування, а також заявила, що оголосили про підозру першому заступнику начальника Генерального штабу  Збройних Сил РФ Богдановському за статтями «Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України» , «Ведення агресивної війни», та «Порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством».  

Під час розслідування, зазначають у прокуратурі, допитали понад 1 500 потерпілих, провели понад 1 870 судових експертиз, отримали понад 100 000 одиниць речових доказів.

Можливо, речові докази, знайдені на Дніпропетровщині виявилися просто зайвими?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День Незалежності для ветеранів Іловайська. 2 роки після бою

Поділитись: