Зліва направо: президент Сербії Александр Вучич, президент США Дональд Трамп і президент Косова Авдула Готі під час підписання угоди про нормалізацію економічних відносин Сербії та Косова, Вашингтон, США, 4 вересня 2020 року
Фото:

EPA / ANNA MONEYMAKER

Речниця міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова викликала міжнародний скандал, невдало «пожартувавши» з пози президента Сербії Александра Вучича під час прийняття в Білому домі. Після різких заяв Белграда Захарова виправила свій пост, а її керівник Сергій Лавров особисто поговорив із Вучичем.

4 вересня президент Сербії відвідав Білий дім, де уклав угоду про нормалізацію відносин із Косово. Це держава, що утворилася внаслідок конфлікту 1998-1999 років і у 2008 році проголосила незалежність. Утім Косово визнають десь понад 100 держав-членів ООН, зокрема США і більшість країн ЄС (Україна незалежність Косова не визнає).

Сербія Косово не визнає і вважає його автономією у складі своєї території. Це призводить до конфліктів між Белградом і Приштиною: часом — дипломатичних, часом — економічних (ідеться про блокування поставок товарів). Саме на нормалізацію економічних відносин і спрямована угода про нормалізацію, укладена 4 вересня в Білому домі.

Сторони угоди — США і Сербія; Косово в ній згадується, але не визнається як суб’єкт міжнародного права (тобто незалежна держава). Утім рішення документа стосуються безпосередньо сербсько-косовських відносин. Окрім урегулювання економічних питань, Белград, зокрема, зобов’язався на рік припинити перешкоджанню визнання Косова, а Приштина — на той же рік припинити процедури входження до міжнародних організацій.

Фото:

Government of Serbia / Танјуг

Ще і Сербія, і Косово погодилися перенести свої дипломатичні представництва в Ізраїлі до Єрусалима. Першими у 2018 році це зробили США, заявивши про визнання міста ізраїльською столицею — попри те, що більшість країн із цим не погодилися. Білий дім назвав укладену 4 вересня угоду «історичним проривом» — уже другим за останній місяць після нормалізації відносин Ізраїлю та Об’єднаних Арабських Еміратів.

Скандал же ж виник після посту у Facebook речниці міністерства закордонних справ Росії Марії Захарової, де вона порівняла позу, в якій сидів у Білому домі сербський президент Вучич, із позою героїні Шерон Стоун із фільму «Основний інстинкт». Фото стало вірусним в інтернеті — і саме через те, на якій відстані Вучич сидів від столу, за яким був Трамп.

«Якби вас покликали в Білий дім, а стілець поставили так, наче Ви на допиті, сідайте як на фото №2. Ким би Ви не були. Просто повірте», — прокоментувала Захарова фото.

Порівняння викликало різку реакцію сербських чиновників і особисто Вучича. Міністр оборони Сербії Александр Вулин нагадав, що країна, взагалі-то, є чи не єдиною союзницею РФ у Європі (відмовилася вводити санкції через тимчасову окупацію Криму та війну на Донбасі). А тут — такі образи.

«Велич людини не вимірюється розміром стільця, на якому вона сидить, чи величчю сили, від імені якої вона говорить, але величчю хоробрості для того, щоб на будь-якому стільці захищати свій народ і друзів свого народу», — сказав Вулин.

Сам сербський президент, своєю чергою, майже не прокоментував слова офіційної представниці РФ. Лише натякнув, що «примітивізм і спрощеність більш за все говорять про неї і про тих, хто це (пост у Facebook — ред.) оприлюднив».

Зрештою, Захарова відредагувала пост: додала, що він був «неправильно витлумачений», а насправді вона хотіла показати «неприйняття зверхнього ставлення з боку "виключних"». «Протокольні хитрощі стали одним із прийомів, на які регулярно йдуть американські чиновники, аби штучно створити видимість власної важливості. А це неприйнятно», — додала вона.

Як би там не було, але через кілька годин російський МЗС повідомив про телефонну розмову свого керівника Сергія Лаврова із Вучичем. «З обох сторін висловлена спрямованість на всебічний розвиток відносин стратегічного партнества і політичного діалогу відповідно до домовленостей президентів двох країн», — ідеться в повідомленні на сайті МЗС РФ. Про скандал із постом Захарової там — ані слова.

Поділитись: