Кореспондети Громадського працюють в Барселоні на власні очі бачили, чим відзначився референдум.

«Деякі батьки зі школи вирішили спонтанно зібратися і окупувати її. Ми придумали багато занять для дітей і таким чином хочемо захистити будівлю від поліції», — розповів Громадському каталонець Рамон Масана. Це лише одна із близько двох тисяч шкіл, в яких облаштували виборчі дільниці в автономному регіоні Іспанії — Каталонії. Деякі зі шкіл люди не покидають ще з п’ятниці.

У неділю, 1 жовтня, тут відбувся референдум про незалежність. Закриття дільниць люди привітали оплесками.

Офіційна влада Мадрида визнала його незаконним і заборонила проведення. Тож голосування не минуло мирно – у сутичках з поліцією постраждало більше семисот людей, серед них – майже сорок правоохоронців. Деякі з дільниць поліції все ж вдалося закрити.

Кореспондети Громадського працюють в Барселоні на власні очі бачили, чим відзначився референдум.

Як відбувалося голосування

Вночі перед референдумом біля дільниць почали вишиковуватися довгі черги. Вранці першими голосувати заходили літні люди. Атмосфера була напруженою через повідомлення про сутички з поліцією. Більше того, ті хто проголосував, залишалися, аби у разі необхідності захистити інших.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Референдум про незалежність Каталонії: як Іспанія намагається перешкодити голосуванню (НАЖИВО)

Черги в день референдуму на виборчих дільницях у Барселоні Фото: Анна Цигима/Громаське

«Мені скоро 95 років, я родом з іншого регіону Іспанії — Арагону, але живу у Барселоні вже багато років. Я хочу, щоб мої діти і внуки жили в незалежній Каталонії», — поділилася з Громадським Марія, мешканка Барселони. 

Про те, як люди окуповували школи, в яких розмістили дільниці, ще за кілька днів до голосування дивіться у репортажі Громадського.

У день проведення референдуму на деяких дільницях поліція вривалася у школи під час голосування та перешкоджала йому.

Атмосфера у Барселоні була напруженою через повідомлення про сутички з поліцією на деяких дільницях Фото: Анна Цигима/Громаське

Крім того, Іспанія заблокувала 140 каталонських сайтів, які повідомляли про референдум, а поліція конфісковувала друковані агітаційні матеріали, які закликали місцеве населення проголосувати.

Зокрема, влада заблокувала сайт Національної асамблеї Каталонії, а також веб-ресурс, на якому жителі автономії могли дізнатися адресу своєї дільниці і роздрукувати бюлетень. Зупинили й роботу реєстру, куди мали вносити дані тих, хто вже проголосував.

Через це процес голосування відбувався дуже повільно, а поблизу дільниць утворилися черги по кількасот людей. На двох дільницях, де вдалося побувати Громадському, попереджали, що от-от може прибути спецназ, адже у сусідніх школах розганяли людей.

Поблизу дільниць у Барселоні утворилися черги по кількасот людей Фото: Анна Цигима/Громаське

Відтак систему голосування довелося спростити. Влада Каталонії заявила, що виборці можуть проголосувати на будь-яких дільницях. Також їм дозволили приходити зі своїми бюлетенями, роздрукованими на принтері, оскільки раніше поліція Іспанії вилучила бюлетені та урни для каталонського референдуму.

На одній із дільниць, де були присутні журналісти Громадського, люди заповнювали бюлетені прямо на столах – жодних кабінок для голосування не було. Далі бюлетень клали у конверт і кидали в урну. Члени комісії реєстрували громадян у спеціальній програмі (її влада Іспанії заблокувала, однак, за інформацією Громадського, програма все ж працювала, хоч і з перебоями), аби люди не могли проголосувати кілька разів на різних дільницях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ (Не)законний референдум: чого хоче Каталонія

Систему голосування максимально спростили, виборцям дозволили приходити зі своїми бюлетенями, роздрукованими на принтері (на фото — одна з виборчих дільниць у Барселоні) Фото: Анна Цигима/Громаське

Сутички з поліцією

Перед тим, як розпочалось голосування, на одній із дільниць у Барселоні представник виборчої комісії закликав людей уникати насилля але попередив, що у будь-який момент може з’явитися поліція.

Влада відрядила до Каталонії Громадянську Гвардію Іспанії – поліцейське воєнізоване формування, що підпорядковується Міністерству внутрішніх справ Іспанії. Вони разом із поліцією зайняли частину дільниць. З деяких шкіл, де все ж удалося облаштвувати місця для голосування, винесли виборчі урни. Розгін людей супроводжувався сутичками у різних містах Каталонії. На вулицях постійно чулися сирени швидких.

Сутички з поліцією (Громадянською Гвардією Іспанії, яку до Каталонії уряд відрядив з Мадриду) на одній з виборчих дільниць Барселони Фото: ЕРА

«Поліція чекала на автомобіль з бюлетенями і заблокувала його. Навіть якщо ми не зможемо проголосувати тут, то підемо на іншу дільницю. Хай там як, ми втілимо своє право голосувати», — розповів Громадському житель Барселони Даніель.

Громадське стало свідком такого блокування авто з бюлетенями. Люди обступили машину і почали співати гімн Каталонії, а також вигукувати «Хочемо голосувати, дайте нам право голосу». За деякий час поліція відійшла.

Sky News, а також очевидці у Твіттері повідомляли про те, що правоохоронці застосовували проти людей гумові кулі.

Люди відстояли авто з бюлетенями, яке заблокувала поліція біля однієї з виборчих дільниць у Барселоні Фото: Анна Цигима/Громаське

За даними департаменту охорони здоров'я Каталонії, кількість людей, які постраждали у сутичках з поліцією під час проведення референдуму зросла до 761, серед них — майже 40 правоохоронців. Фатальних випадків не зафіксовано.

Детальніше про те, як відбувалося голосування, а також про сутички із поліцією дивіться у репортажі Громадського.

Реакція влади Мадрида та Барселони

Уряд Іспанії звинуватив правоохоронців Каталонії у надмірній «пасивності у день референдуму, що змусило поліцію і цивільну гвардію застосувати силу». Іспанський суд відкрив провадження проти поліції Каталонії через бездіяльність.

Президент Каталонії Карлос Пучдемон заявив, що діям іспанської поліції «немає виправдання».

«Безвідповідальні та неправомірні дії поліції Іспанії не підірвуть бажання каталонців мирно та демократично проголосувати. Але сьогоднішні події підкреслили для всього світу те, що стоїть на карті, й відкрили очі тим, хто мав сумніви. Насилля, бити, гумові кулі, агресія проти людей, які мирно зібралися, аби захистити дільниці», — сказав він.

Уряд Каталонії також пригрозив Мадриду міжнародними судами через насильство під час референдуму про незалежність.

«Іспанія скомпрометувала сама себе і буде відповідати за це в міжнародних судах», – сказав офіційний представник каталонського уряду Жорді Турулл.

Голосування розпочалося вранці, першими на дільниці заходили літні люди (на фото — одна з виборчих дільниць у Барселоні) Фото: Анна Цигима/Громаське

У свою чергу іспанська влада переконана, що правоохоронці діяли цілком в рамках закону і захищали права й свободи.

«Іспанська поліція виконала накази системи правосуддя. Вони діяли професійно і відповідним чином. Метою їхніх дій були не люди, а виборчі матеріали. Вони завжди хотіли захистити права й свободи. Таке юридичне рішення ухвалили тому, що демократія є занадто великою для пана Пучдемона. Він ніколи не розумів демократії, і вбачає, що його воля та особисті й політичні амбіції є єдиним законом Каталонії», — заявила Сорайя Саенс де Сантамарія, заступниця голови уряду Іспанії.

Правозахисна організація Human Rights Watch закликала іспанську влада уникати надмірного застосування сили проти учасників референдуму в Каталонії.

«Хоча вища судова інстанція Іспанії постановила, що референдум в Каталонії не слід проводити, держава зобов'язана гарантувати право на проведення мирних зібрань і свободу слова. Це в рівній мірі відноситься до тих, хто виступає проти незалежності і до тих, хто її підтримує. У випадках, коли поліція застосовує силу для підтримки громадського порядку, вона має бути впевненою, що дії обмежені рамками необхідного і є пропорційними», – заявила представниця організації Катрік Радж.

Одна з виборчих дільниць у Барселоні. Черги та дощ Фото: Анна Цигима/Громаське

Матч без глядачів та акція у Мадриді

Запланований на 1 жовтня футбольний матч між «Барселоною» і «Лас Пальмас» вирішили провести без глядачів через події в Каталонії. Передбачалося, що на матчі буде від 70 до 90 тисяч глядачів. В офіційній заяві «Барселони» йшлося про те, що клуб засуджує події у Каталонії, зокрема, намагання завадити «демократичному праву на визначення мешканців регіону».

У Мадриді сотні людей вийшли на демонстрацію проти референдуму в Каталонії і на підтримку єдності Іспанії. Про це повідомляє El Pais. Люди прийшли на одну з головних площ Мадрида — Пласа-Майор. У руках вони тримали прапори Іспанії, учасники скандували гасла на підтримку єдності. Пізніше вони організували марш у бік площі Пуерта дель Соль.

У Мадриді люди протестували проти референдуму в Каталонії та закликали до єдності Іспанії Фото: ЕРА

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: