ЄС занепокоєний референдумом, який Республіка Сербська збирається провести у неділю, яка має автономний статус в складі Боснії і Герцеговини.

Про це повідомляє Gazeta Wyborcza.

«Те, що роблять політики Республіки Сербської – це гра з вогнем», – сказав газеті верховний представник по Боснії і Герцеговині Валентин Інцко.

Посли восьми країн, які за Дейтенською угодою спостерігають за збереженням миру в балканській країні, виступили проти сербського голосування. Дії сербів не критикує тільки Росія.

Референдум, який повинен пройти у неділю, ставить на голосування питання про призначення на 9 січня офіційним днем незалежності регіону. Саме в цей день 1992 року місцевий парламент сербів у Боснії і Герцеговині оголосив про незалежність. Це стало однією з причин початку війни, яка тривала з 1992 до 1995 року і забрала життя в понад 100 тисяч людей.

Влада у Сараєво побоюється, що сербський референдум може стати початком відділення сербської автономії. Боснійський конституційний суд назвав голосування таким, що суперечить конституції країни. Це рішення підтримав Захід. Вони бояться, що в балканській країні може знову спалахнути збройний конфлікт.

Колишній міністр повітряної оборони Боснії і Герцеговини Сефер Галілович назвав сербів «нацистами», в цей час лідер босняків Бакір Ізетбегович сказав: «Ніхто більше за нас не готовий захищати країну до останнього. І краще, щоб ніхто не змушував нас це ще раз доводити».

Влада Республіки Сербської заявила, що буде «захищати країну, якщо вона буде атакована», і наказала військовим підвищити бойову готовність.

Посол Росії в Боснії і Герцеговині підтримав сербський референдум. Gazeta Wyborcza зауважує, що балканська країна вже давно стала політичним полігоном для Москви і Заходу. В четвер лідер боснійських сербів Мілорад Додік полетів у Москву, щоб заручитися підтримкою для референдуму.

Експерти припускають, що Росія буде намагатися поглибити конфлікт і дестабілізувати регіон, принаймні доти, доки з неї не знімуть санкції за агресію проти України. 

Нагадаємо, нещодавно Рада ЄС прийняла заявку Боснії та Герцеговини на вступ до Європейського Союзу.

Рада закликає Боснію і Герцеговину продовжувати свої зусилля щодо забезпечення ефективного здійснення реформ відповідно до графіка плану дій в тісній співпраці з ЄС, міжнародними фінансовими організаціями та представниками громадянського суспільства.

Поділитись: