Федеральне бюро розслідувань виявило новинний сайт із промовистою назвою «NAEBC» («Інформаційна служба громадян США та Європи»), який підозрює у спробі втручання у вибори у США. Сайт публікував матеріали на політично чутливі теми й поширював їх через пов’язані між собою акаунти у соцмережах.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на два джерела, знайомі з розслідуванням ФБР. Відомство відмовилося від офіційних коментарів із цього приводу. А журналісти стверджують, що сайт пов’язаний із Агентством інтернет-досліджень — тим самим, яке намагалося втрутитися у вибори у США в 2016 році.

«Вільний і незалежний»

«NAEBC» називає себе «вільним та незалежним» медіа з Угорщини, яке дотримується правої, консервативної ідеології. Навіть англомовний Reuters підмічає, що назва обігрує російське лайливе слово, яке означає «обман».

Сайт став активним із червня цього року. Там публікувалися переважно матеріали про внутрішню політику США — більшість із них є передруками з медіа такого ж правого спрямування, решта ж писалася американськими авторами.

Теми, яких стосувалися публікації «NAEB», є резонансними в американському суспільстві — наприклад, критика руху Black Lives Matter і кандидата в президенти США від демократів Джо Байдена або ж підтримка 17-річного підлітка, який під час протестів застрелив трьох людей (як він каже, для самозахисту).

Чіткі вказівки, що писати

Reuters вдалося знайти трьох американських авторів «NAEBC». Один із них на умовах анонімності розповів, що не знав про «російський слід» у діяльності сайту. Із його слів також випливає, що працівники сайту надсилали дописувачам ретельні вказівки щодо того, яким має бути матеріал.

Приміром, наприкінці серпня працівник «NAEBC», який представлявся під іменем «Нора Берка», замовив матеріал про можливе скорочення фінансування поліції на тлі протестів проти насилля з боку правоохоронців.

«Тут треба зазначити, що багато Демократів підтримують скорочення фінансування поліції. І якщо вони виграють 2020, це може статися», — йшлося в повідомленні «Нори Берки» (у перекладі передана орфографія оригіналу).

Сітка в соцмережах

«NAEBC» став активно публікувати матеріали з червня цього року й відтоді створив мережу акаунтів у Twitter та LinkedIn для поширення своїх матеріалів. Частина з цих акаунтів використовувала згенеровані комп’ютером фото неіснуючих людей у своїх профілях.

Керівник відділу розслідувань аналітичної платформи Graphica Бен Німмо на прохання Reuters проаналізував активність «NAEBC» у соцмережах. За його словами, більш-менш суттєве охоплення матеріали сайту досягли лише на сайтах, де й так збираються прихильники правих, консервативних поглядів.

Reuters зв’язався з людиною, яка веде акаунт від імені «Нори Берки». Користувач у відповідь на питання про роль Росії відповів: «Я не маю уявлення, що є "NAEBC" мати з цим спільного» (у перекладі передана орфографія оригіналу). Після цього акаунт «Нори Берки» видалив згадки про «NAEBC» із профіля, а також кілька попередніх постів.

«Піс-дата»

Це не перший випадок, коли у США викривають сайт із неоднозначною назвою, що відсилає до російської лайки. На початку вересня Facebook і Twitter повідомили про викриття невеликої сітки акаунтів, пов'язаних із новинним сайтом під назвою Peace Data. Його вимова, як ви зрозуміли, нагадує російське лайливе слово зі значенням «чудово».

Що за «фабрика тролів»?

Йдеться про Агентство інтернет-досліджень — російську ферму тролів, яка вперше потрапила під американські санкції у 2018 році. Її власником називають наближеного до Путіна російського олігарха Євгена Пригожина.

Його також вважають керівником і фінансистом російської приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер», найманці якої воюють в Україні, Сирії, Судані, Лівії та Мозамбіку.

Результати розслідування США про втручання в американські вибори 2016 року, оприлюднені в березні 2019 року, показали факти втручання РФ у виборчий процес у Сполучених Штатах. Активну участь втручанні брала саме російська «фабрика тролів».

У цій справі обвинувачення отримали 13 співробітників російської «фабрики тролів». Серед них і Євген Пригожин. За версією обвинувачення, ці росіяни вели у соцмережах кампанію «щоб посіяти ворожнечу в американському суспільстві», їх звинувачують у «змові з метою обдурити США».

Поділитись: