Реєстр зрадників, обстріли міст і висилання російських дипломатів: головне за день 18 березня

В Україні триває боротьба з повномасштабним російським вторгненням. росіяни продовжують масово обстрілювати українські міста, хоча вже втратили темпи наступу. Тим часом триває боротьба з окупантами не лише на фронті: низка країн висилає їхніх дипломатів, а в Україні створюють реєстр зрадників.
Реєстр зрадників
Рух «Чесно» запустив реєстр зрадників, у якому активісти збирають інформацію про представників влади, що стали колаборантами. Наразі в переліку 17 людей.
Зокрема, там уже є Віктор Янукович, Ілля Кива, Віктор Медведчук і самопроголошена керівниця Мелітополя Галина Данильченко.
У «Чесно» пояснили, що до реєстру зрадників вносять тих, хто:
- не визнає агресію рф та її вторгнення в Україну, а також закликає до співпраці з окупантами;
- добровільно йде працювати на посади у новостворені органи окупаційної влади;
- фінансово або матеріально допомагає окупантам на українській території.
Російські дипломати — на вихід
Одразу чотири країни ЄС вирішили вислати російських дипломатів. Болгарія оголосила персонами нон грата 10 російських дипломатів. У країні кажуть, що співробітники посольства рф «вели діяльність, несумісну з Віденською конвенцією про дипломатичні відносини». Ймовірно, йдеться про підозру в розвідувальній діяльності.
Литва оголосила персонами нон грата чотирьох росіян, Латвія й Естонія — по три. У Литві пояснили, що таке рішення ухвалили на знак солідарності з Україною, яка страждає від російської агресії. Латвія пояснює висилання двома причинами: російською агресією щодо України та діяльністю дипломатів, яка суперечить їхньому дипломатичному статусу.
В Естонії ж кажуть, що дипломати порушували Віденську конвенцію про дипломатичні відносини, підривали безпеку Естонії та поширювали пропаганду, яка виправдовує дії російської армії.
Обстріли українських міст
Упродовж 18 березня росіяни продовжували обстрілами руйнувати міста України. Зокрема, зранку окупанти завдали ракетного удару по Краматорську, де влучили у житловий будинок та адміністративну будівлю. Є щонайменше 2 загиблих та 6 поранених.
Внаслідок обстрілу мікрорайону Виноградар у Подільському районі Києва загинула одна людина, ще 19 постраждали, серед них четверо дітей. Пошкоджені 6 житлових будинків, дитсадок та школа.
Ракетами вдарили й по території в районі Львівського аеропорту. За попередніми даними ЗСУ, випустили 6 крилатих ракет з акваторії Чорного моря. Дві ракети знищили засобами ППО.
У Сумах внаслідок артобстрілу окупантів загорівся одноповерховий склад із лакофарбовою продукцією на площі понад 6 тисяч квадратних метрів.
Полонені посадовці
Дружина секретаря міської ради Нової Каховки Дмитра Васильєва заявила, що окупанти вже понад дві доби утримують у полоні її чоловіка та під тортурами змушують стати лояльним до росії.
«Вимоги росіян до Васильєва — змінити його гостро негативну позицію щодо росії на лояльну. Застосовується стандартний набір фізичного та морального тиску, зокрема елементи тортур», — каже жінка.
Водночас російські окупанти відпустили селищного голову Великобурлуцької громади Віктора Терещенка, якого напередодні взяли у полон. Наразі він перебуває в лікарні.
Мільйони переселенців
За оцінками Міграційного агентства Організації Об'єднаних Націй, через російське вторгнення кількість вимушених переселенців уже майже сягнула 10 мільйонів. Зокрема, 6,5 мільйона людей в Україні були змушені переїхати в безпечніші регіони, ще 3,2 мільйона виїхали за кордон.
Кількість біженців у Польщу вже сягнула 2 мільйонів. Здебільшого виїхали жінки з дітьми. Ще 12 мільйонів жителів України не можуть покинути регіони з бойовими діями. На Закарпатті через наплив переселенців навіть вирішили звести тимчасові мінібудинки.
Більше про події 18 березня читайте у нашому текстовому онлайні.
- Поділитися: