Прокуратура Києва саботує слідство у справі побиття спецпризначенцями поліції журналіста Громадського Дмитра Реплянчука, заявила адвокатка Людмила Лебідь.

За рік після нападу спецпризначенців на журналіста у Святошинському суді Києва слідство не встановило причетних та продовжує відмовляти адвокатам в одночасному допиті свідків і потерпілих.

«Я досі вважаю, що слідство саботується, нічого не робиться. А якщо і робиться — то лише після нашого клопотання. Зараз ми оскаржуємо цю бездіяльність слідчим суддям», — сказала захисниця.

Наступне засідання суду призначили на 31 жовтня. Там адвокати очікують, що суд зобов’яже слідчих провести одночасний допит єдиного свідка разом з потерпілим журналістом.

Свідком побиття Дмитра Реплянчука є співробітник поліції. За словами адвокатки, слідчі його допитали лише один раз і поверхнево. У повторному допиті разом з потерпілим вони відмовляють, аргументуючи це тим, що уся можлива інформація вже зібрана.

Спершу після нападу цю справу вів слідчий прокуратури Києва Ігор Смола. Згодом його призначили процесуальним керівником, а безпосередньо розслідувати справу став слідчий Микола Завгородній. За зміни керівників у справі нічого не зрушилося.

Крім того, за словами адвокатки Лебідь, після побиття журналіст Реплянчук одразу пройшов медичний огляд. Його результати потрапили до Шевченківського управління поліції. Проте слідчий з цього управління з невідомих причин особисто забрав експертизу, і відтак її не включили у справу.

«Є письмове підтвердження того, що він забрав експертизу. А забрав тоді, коли справа вже була у прокуратурі. І якщо він її взяв, то повинен був направити у кримінальне провадження, бо це один з найважливіших доказів. Просто так цей документ не може зникнути», — сказала Лебідь.

За її словами, за наявність результатів медичної експертизи особисто відповідатиме слідчий.

Зазначимо, що у Святошинському суді Києва 24 жовтня 2017 року поліція побила не лише журналіста Громадського. Тоді постраждали також журналісти агентства УНІАН та видання «Страна.ua». Ці випадки об’єднані у єдину справу.

Проте встановити винних у побитті журналістів важко, адже вони були у балаклавах.

Речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко одразу після інциденту обіцяв, що винних притягнуть до дисциплінарної відповідальності до рішення суду. Пізніше він не зміг пояснити, чи покарали причетних.

За рік після нападу Громадське знову запитало в Шевченка про встановлення та покарання винних. Він з посиланням на поліцію Києва сказав, що дисциплінарне покарання «комусь виписали, одному поліцейському як мінімум».

«Цей рік не лише продемонстрував саботаж слідства, але й відверту брехню поліції — якщо нам не можуть назвати причетних, пояснити, хто, коли і яку дисциплінарну відповідальність поніс за напад на журналіста — і це при десятках свідків серед самих поліцейських — значить, їх просто не було», — каже шеф-редакторка Громадського Ангеліна Карякіна.

«Але ми все одно не покинемо цю справу. Поліцейські, які вважають, що можуть безкарно нападати на журналістів, мають бути встановлені й покарані», — заявила Карякіна.

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко також констатував, що слідство у справі побиття працівників ЗМІ саботується, а поліція не карає винних.

В НСЖУ отримали відповідь на запит від слідчого управління Нацполіції Києва та прокуратури щодо побиття Реплянчука.

«Констатують, що провадження з початку року розслідується прокуратурою, а від прокуратури Києва констатують, що вони ведуть досудове розслідування. За відписками не бачимо реального захисту журналістів...», — заявив Томіленко.

24 жовтня 2017 року під час розблокування судової зали Святошинського районного суду Києва, де слухали справу лідера ОУН Миколи Коханівського, поліцейські у формі полку особливого призначення напали на журналіста Громадського Дмитра Реплянчука, вибили камеру з рук і нанесли кілька ударів по голові і тілу ногами. Тоді постраждали також журналісти агентства УНІАН та видання «Страна.ua».

Журналісти Громадського провели зустріч із заступником глави МВС Сергієм Яровим, який вибачився і пообіцяв розслідувати інцидент з побиттям працівників ЗМІ під час штурму Святошинського суду Києва спецпризначенцями.

Крім того, Міністерство інформполітики звернулось до ГПУ та СБУ через побиття журналістів у суді Києва.

Поділитись: