Рішення суду у справі Сенцова-Кольченка буде оголошено 25 серпня

У Ростові завершується судовий процес у справі українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка. Сьогодні у Північно-Кавказькосу військовому окружному суді починаються дебати.

UPD 15:40

Рішення суду у справі Сенцова-Кольченка буде оголошено 25 серпня о 14.00.

UPD 14:35

Виступає захисниця Кольченко Світлана Сидоркіна: «Я стверджую, на лаві підсудних сидять люди, які стали заложниками відносин Росії і України. Ця справа може стати однією з найбільш ганебних в історії російського правосуддя. План і тональність мого виступу довелося змінити після того, як я почула покарання, яке запросив прокурор - 12 років. Кольченко вважає себе невинним. У жодних тергрупах не брав участі. За політичними переклнаннями - антифашист та анархіст. До ПС жодного відношення не має, бо не розділяє націоналістичних поглядів. З Сенцовим познайомився і їздив разом на Майдан, оскільки як громадянин України хотів на власні очі побачити те, що відбувалося у Києві.

Ті події справили на нього велике враження: захопив рівень взаємної допомоги та підтримки,він і сам взяв участь у деяких роботах - прибирав сніг, наприклад. Сенцова бачив буквально кілька разів і жодних вказівок від нього ніколи не отримував. Від Сенцова і Афанасьєва жодних закликів до радикалних дій не чув. Свою мотивацію підпалу офісу ПР пояснив, що це був протест проти підтримки вводу російських військ та загальної політики партії. Більшість свідків обвинувачення не знає і ніколи не знав. Свідків можна об’єднати за групами: кримінальна, серед них є люди вже засуджені. Друга група: добропорядні громадяни. Третя група свідків: співробітники ФСБ або ті, хто з ними співпрацював. Виникає питання: якщо частина свідків обвинувачення також були на зустрічах у центрі «Карман», то чому їх немає серед обвинувачення? Збори, де обговорювали політичну ситуацію були скрізь: в кожному дворі, в кожній родині, на роботі і навіть в бані. Життя кримчан ніяк не змінилася після підпалів, тим більше ніяк не могла вплинути на рішення опганів влади щодо виходу Криму зі складу РФ. Участь Кольченка у підпалі офісу ПР не можна розглядати як теракт.

Якби дійсно існувала тергрупа, то вона мала б взяти на себе відповідальність і заявити мотиви та мету таких дій. В той же час, потерпілі в особі «Единая Россия» не можуть вважатися такими, адже за документами офіс належав «Партії регіонів», зареєстрованій в Україні – жодного правонаступництва між «Партією регіонів» та «ЕдРо» не існує. Усе це дає прочини вважати, що дана справа була відкрита з політичних міркувань, аби виправдати анексію Криму».

Сидоркіна наводить приклади інших справ, де фігурували протести/підпали і які кваліфікувалися як інші злочини, але не тероризм.

UPD 14:20

Віру Савченко видалено з суду після того як вона крикнула біля дверей «хлопці тримайтеся, про вас вся Україна говорить». Сенцов встиг крикнути у відповідь «передавайте привіт Надії».

UPD 12:50

Дінзе: «До серпня 2014-го жоден зі свідків, крім Чирнія та Афанасьєва, яких катували, не називав імені Сенцова. Афанасьєву «створили умови» для дачі показів і впродовж 10 днів він обмовив усіх фігурантів справи. Сенцову створили такі умови за 1 день, втім він не зробив такого. Пізніше йому приписали садомазохістські нахили».

Захист просить визнати результати усіх оперативно-розшукових заходів неприпустими. 

«13.08.15 адвокатом Попковим було опитано Афансьєва, який розповів, як на нього тисли», - Дінзе зачитує свідчення Афанасьєва: як його затримували, били, погрожували, тисли і намагалися дізнатися імена інших учасників «терористичної групи», питали, чи відомі йому певні імена, зокрема, називали Сенцова. Захисник також зачитує як катували Афанасьєва: били, душили, підводили ло статевих органів шнури електроструму, погрожували згвалтуванням, не давали їсти, спати. І як його змушували підписати свідчити проти Сенцова, як підписав усе, що давало ФСБ. «Деякі папери навіть не читав».

«Я сам росіянин і батьки росіяни, тому я не міг і не підтримував ніколи українських націоналістів», - зачитав Дінзе зі свідчень Афанасьєва.

Далі покази про те, як до Афанасьєва приходили у суді і переконували не давати жодних свідчень, посилаючись на відповідну статтю, аби адвокати не змоглипоставити питань. Казали, що «це головний день у його житті».

UPD 12:10

«Покази обвинувачення свідчать, що «група», яка нібито була «організована» Сенцовим існувала менше місяця, підпали здійснювалися у різному складі осіб і за різними мотивами – ці дії жодним чином не підпадають під визначення «тергрупи». Сенцов не створював груп, не керував ними і не брав у них участь. Афанасьєва і Чирнія допитували багато разів – кожного разу вони «згадували» нові подробиці, нові покази часто суперечать попереднім. Захист Сенцова вважає, що докази обвинувачення були отримані з порушенням норм закону», - каже під час виступу адвокат режисера.

/ фото Антон Наумлюк, Радіо Свобода

Виступає інший адвокат Сенцова Дмітрій Дінзе: «У матеріалах справи відсутні дані про Сенцова, як про того, хто в принципі міг би брати участь у зазначених злочинах. Факти про тиск на Сенцова нібито «відсутні», хоча у матеріалах справи є дані про тілесні ушкодження. Дії Пирогова (свідок обвинувачення, якого нібито просили зробити бомбу для підриву пам’ятника Леніну - ред.) можна кваліфікувати як провокацію».

/ фото Антон Наумлюк, Радіо Свобода

UPD 11:50

Підсудні відмовилися від дебатів. Захист починає виступ. 

Адвокат Сенцова Владімір Самохін: «Сенцов не створював терористичної організації і не брав у ній участі. Згідно визначення, терористична організація – це стійке співтовариство, яке має чітку ієрархічну структуру, фінансування, устав, керівництво. Усі наведені в суді покази не засвідчують існування подібної групи у Криму».

«Сенцова має бути виправдано. Підпали не можливо кваліфікувати як теракти. Вказані обвинуваченням мотиви – дестабілізувати, вплинути на владу Криму з метою виходу Криму зі складу РФ – це припущення слідства. Хто мав її, владу, про ці мотиви повідомити? Як вона мала про це дізнатися? Підпали були здійснені вночі, ніхто не постраждав. Результатом стали пошкодження дверей та інші пошкодження, матеріальні збитки».

UPD 11:45

Прокурор просить визначити покарання Сенцову у вигляді 23 років позбавлення волі у колонії суворого режиму, Кольченку – 12 років.

UPD 11:25

Дебати починає сторона обвинувачення: «У наш складний час, коли виникають нові реалії…кожен має право на власну думку. Але методи, якими керувалися у цій справі – поза законом. Якими б патріотичними почуттями не керувалися б».

Далі викладається хід подій з точки зору обвинувачення: аналіз підпалу офісів «Русская община Крыма» та «Единая Россия».

За словами прокурора Ткаченка «в обох випадках підпалу фігурують офіси організацій, в назвах яких фігурує слово «Росія» або «російський».

«Найбільш суттєвими для суду є записи зустрічей Пирогова та Чирнія, який звернувся до першого з проханням виготовити саморобну вибухівку. Із записів зрозуміло, що мотивом поведінки Чирнія було негативне ставлення до подій 2014-го у Криму. Я не буду коментувати «людожерські» наміри Чирнія, аби від вибухів постраждали «якогомога більше москалів». Але у цих намірів був і старший, і відповідальний...Так, Чирній каже, що «головний» не з ПС, а з «Автомайдану». Але Сенцов і Кольченко обвинувачуються у тому, що сприйняли ідеологію ПС», - наголошує у промові прокурор.

Під час виступу він також наводить цитати Яроша з президентських теледебатів, на яких Ярош закликав розгортати партизанський рух у Криму.

«Докази злочинів були настільки очевидні, що Чирній одразу зізнався у них, назвавши імена відповідальних: Олег і Гена (Афанасьєв). Так, Чирній був переконаний, що вхід Криму у склад РФ – зазіхання на територіальну цілісність України. Мета всіх цих акцій – залякування населення і впливу на владу Криму з метою виходу його зі складу РФ», – заявляє прокурор.

За словами Ткаченка, Сенцов призначав заходи та розподіляв ролі:

«Афанасьєв так поспішив засвідчити свою лояльність підсудним, заявивши, що його покази були дані з примусу, що не помітив їх обсурдність: він сказав, що не знає Кольченка, хоча зустрічався з ним. У суді були допитані низка свідків, які засвідчили, що на зустрічах в арт-центрі «Карман» Сенцов, наголошуючи, що він з Автомайдану, закликав до радикальніших дій».

Прокурор: «Що стосується реальної мети підсудних – дестабілізації органів влади, то я хочу сказати, що її досягнення залежить від особистих якостей людей, проти яких це було скеровано – вони [проявили] мужність і вірність батьківщині. Прошу кваліфікувати злочини як створення терористичної організації та участь у терористичній організації».

Підпали офісів кваліфіковано як теракти.

UPD 10:15

Як повідомили Громадському, на початку засідання судові пристави зібрали представників ЗМІ і заявили, що у суді готується «провокація» - у них є інформація, що хтось проніс футболки із закликом звільнити Сенцова й Кольченка – це, за словами, приставів є спробою зірвати процес.

Журналістів попередили: якщо хтось у суді з'явиться у подібній футболці, його негайно позбавлять акредитації.

Підтримати українців прийшла і сестра Сенцова Наталя Каплан (Кочнева) та сестра ув’язненої у Росії льотчиці та народного депутата Віра Савченко.

 

Віра Савченко і Наталя Каплан (Кочнева) привіталися у суді

У суді також присутні генконсул України у Ростові Віталій Москаленко та консул Олександр Ковтун.

Як раніше повідомлялося, тривалість дебатів законодавством не регулюється. Однак адвокат Кольченка вважає, що вони можуть закінчитися за один день.

Сенцова звинувачують у керуванні терористичною групою. Зокрема йому закидають підпал офісу «Єдиної Росії» та «Російської общини Криму», наміри підірвати пам'ятник Леніну в Сімферополі, приналежність до «Правого сектору» та вплив на органи влади з метою «виходу Криму зі складу Росії». Кольченка – в «участі у терористичній організації і здійсненні теракту». Ключовий свідок у справі Геннадій Афанасьєв, який раніше визнав свою провину і погодився співпрацювати зі слідством, під час засідання 31 липня заявив, що давав свідчення під тиском і відмовився від них. Він також заявив, про тортури з боку слідчих. Інший засуджений у цій справі, Олексій Чирній, відмовився давати свідчення, пославшись на 51-у статтю Конституції Росії (дозволяє не свідчити проти себе – ред.), але зазначив, що підтверджує все сказане на стадії слідства. Сьогодні російський суд відмовив у порушенні справи про тортури щодо Сенцова та Кольченка з боку співробітників ФСБ.

/ фото hromadske.tv

hromadske.tv