Родичі українських політв’язнів та правозахисники звернулися до президента України Володимира Зеленського щодо першочергових дій.

Відповідне звернення, оприлюднене на сайті Кримської правозахисної групи, підписали «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля», «Організація родичів полонених ОРДЛО», «Звільнення з полону», «Медійна Ініціатива за права людини», «Ukrainian Legal Advisory Group», «Кримська правозахисна група», «Центр громадянських свобод», «Українська Гельсінська спілка з прав людини», «Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична Сотня», «Центр прав людини ZMINA» та «КримSOS».

«З величезною надією ми сприйняли Вашу переможну промову 21 квітня 2019 після оголошення даних екзит-полу. У своєму зверненні до народу України Ви наголосили, що питання звільнення політв’язнів та військовополонених — в пріоритеті у вас, як майбутнього президента України. Це означає, що держава не припинить, і навіть посилить свою участь у процесах звільнення українських заручників Кремля», — йдеться у заяві.

Автори звернення закликали Зеленського «зробити все можливе, аби шанс налагодити перемовини з Російською Федерацією не був втрачений, а ми дочекалися повернення наших рідних».

«Приблизно 100 українських громадян стали жертвами переслідувань та незаконних ув’язнень на території Криму (після окупації), території Російської Федерації та навіть Білорусі. Українців заарештовують за сфабрикованими справами, звинувачують у тероризмі, організації диверсій у Криму, шпигунстві та інших злочинах. Впевнені, вам відомі деякі прізвища зі списку ста — Олег Сенцов, Володимир Балух, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Євген Панов, Павло Гриб та багато інших. Метою цих переслідувань є залякування громадян України, антиукраїнська пропаганда в Росії та світі, спроби нівелювати проукраїнські настрої в Криму та, виправдовуючи акти агресії, окупацію Криму, продемонструвати кримчанам начебто існуючу небезпеку з боку України та українських громадян, нав’язати думки про начебто спроби українських спецслужб здійснювати терористичні акти з метою помсти», — наголосили правозахисники.

У зверненні наголошується, що за попередні роки у цьому питанні Україні вдалося заручитися підтримкою США, Європейського союзу, Великої Британії, Туреччини, таких організацій як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, Європарламент, «але навіть увага до проблеми і вимоги цих країн та організацій не змусили Російську Федерацію звільнити незаконно ув’язнених українських громадян».

«Не менш жахливою є ситуація з військовими та цивільними яких було не затримано (щонайменше 119 осіб), яких бойовики тримають у підвалах окупованих частин Луганської і Донецької областей. Серед них є наші солдати, захисники, які перебувають в полоні більше чотирьох років і чекають на дії держави з їхнього визволення, де умови утримання нічим не поступаються середньовічним, а постійні погрози та нелюдське поводження змушує нас жити у постійному страху за життя наших рідних. Критичним є повне блокування зв’язку з рідними: останні два роки незаконно затримані на Донбасі не мають можливості зателефонувати своїм рідним або навіть написати і передати листи через Міжнародний Червоний Хрест», — йдеться в заяві.

Так, у зверненні викладені ключові принципові для позиції авторів:

  • Запровадити посаду Уповноваженого Президента з питань звільнення заручників Кремля. Ця людина та її команда працюватимуть над розробкою стратегії звільнення як українських заручників, яких утримують в ОРДЛО, так і тих, кого утримують в Криму та РФ. Уповноважений відповідатиме за пошук шляхів звільнення заручників, створення гуманітарної переговорної платформи щодо звільнення заручників, залучення за потреби іноземних експертів, національних лідерів і лідерів думок для участі в переговорному процесі, сприятиме виконанню заходів з забезпечення державної підтримки заручників та їх родин. Проект повноважень та зони відповідальності даної посадової особи готовий.
  • Створити Координаційну Раду з питань звільнення заручників при Адміністрації Президента, яка об’єднає відповідні міністерства, відомства, служби, громадські та правозахисні організації, які працюють за напрямом підтримки та звільнення українських заручників Кремля. Цей орган підвищить ефективність роботи всіх учасників даних процесів та консолідує навколо виконання Стратегії підтримки та звільнення заручників. Проект положення про роботу такої ради вже готовий.
  • Публічно підтримати законопроект «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами» який встановлює статус заручника та гарантує державну підтримку заручникам і їх родинам.
  • Сприяти удосконаленню санкційної політики України відносно Росії та її громадянових осіб, які причетні до незаконного ув’язнення, катувань та інших форм переслідувань заручників Кремля.
  • Підтримати міжнародні санкції, а також просування на рівні ЄС ухвалення EU Global Human Rights Act для створення тиску на російських високопосадовців, які керують репресивною системою утисків прав та свобод, направленою проти українських громадян.
  • Публічно підтримати законопроект №9438 про зміни до Кримінального кодексу України, який встановлює відповідальність за злочини проти людяності, а також приводить положення щодо воєнних злочинів у відповідність до міжнародного права.


Поділитись: