Гуманітарні коридори та російська пропаганда в дії: головне за день 10 березня

Почався третій тиждень повномасштабної війни рф проти України. Поки українські військові дають відсіч окупантам, ті зосередили зусилля на розповсюдженні дезінформації та пропаганди. 15—та доба відзначилася черговою брехнею росії про обстріли пологового будинку в Маріуполі та «біологічну зброю» в українських лабораторіях.

Обстріли не припиняються

Попри те, що інтенсивність наступу російських окупантів помітно знизилася, ще з ночі 10 березня вони продовжували обстрілювати українські міста. Приблизно з 00:30 окупанти бомбили житлові квартали Охтирки, околиць Сум і села Битиця.

Також обстріли фіксували у Тростянці на Сумщині (російська артилерія обстріляла колишній завод «Електропобутприлад»), селі Слобожанське (Харківщина). Голова Харківської ОДА Олег Синєгубов повідомив, що вночі Харків обстрілювали 29 разів.

У Маріуполі вдень окупанти обстрілювали житлові квартали. На Луганщині тривали бої у Рубіжному, «Градами» обстріляли Сєвєродонецьк, є загиблі та поранені.

Окрім того, у Городні (Чернігівська область) російські окупанти зайняли приміщення поліції, а біля Одеси корабель рф здійснив п'ять пострілів у повітря.

В «Енергоатомі» заявили, що російські окупанти, які захопили Запорізьку АЕС, замінували узбережжя Каховського водосховища, яке межує з атомною електростанцією.

В СБУ заявили, що російські окупанти серйозно розглядають можливість підірвати склади аміаку на Харківщині, щоб звинуватити в цьому ЗСУ. Проробляються варіанти вчинення й інших провокацій.

Управління Верховного комісара ООН із прав людини повідомляє про 1 506 постраждалих цивільних в Україні з початку війни, зокрема 549 людей загинули. Омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що з 24 лютого і станом на 10 березня в Україні загинула 71 дитина, ще понад 100 дітей зазнали поранень.

Брехня рф про обстріли у Маріуполі

9 березня російські окупанти здійснили авіаудар на пологовий будинок і дитячу лікарню Маріуполя, унаслідок чого загинули троє людей, зокрема одна дитина. Цей обстріл засудили світові політики, ЮНІСЕФ, ООН тощо.

Згадав про нього і міністр закордонних справ Сергій Лавров. Після зустрічі з очільником МЗС України він фактично визнав цілеспрямований обстріл пологового, заявивши, що той «був базою батальйону "Азов"», звідки «вигнали всіх породіль та весь персонал». За його словами, росія повідомила про це ООН ще декілька днів тому.

Щоправда, пізніше міноборони рф заявило, що «російська авіація не атакувала наземні цілі в районі Маріуполя», а заяви про авіаудар по лікарні є «провокацією».

Російська пропаганда

10 березня міністерство оборони росії заявило, що в українських лабораторіях «під керівництвом США» розроблявся проєкт щодо розповсюдження небезпечних вірусів через птахів, які мігрують.

У рф заявляють, що одним із завдань США та союзників є «створення біоагентів, здатних вибірково вражати різні етнічні групи, зокрема слов'ян». Понад те, росіяни згадали пандемію коронавірусу і заявили, що в лабораторіях України нібито вивчали кажанів як агентів біологічної зброї.

Раніше з подібними заявами виступав Китай. Речник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь, повторюючи російську пропаганду, заявляв, що в лабораторіях України зберігаються небезпечні патогени, а «всі дослідницькі заходи очолюються США».

Окрім того, китайські державні медіа висвітлюють війну в Україні як «спеціальну військову операцію» (так війну називають в рф), а путіна представляють жертвою, яка захищає росію.

Свої руки російські пропагандисти намагаються докласти й до українських ЗМІ: окупанти захопили офіційну сторінку бердянського медіа «ПроБердянск» в Instagram і поширюють там свої пропагандистські меседжі. Сайт видання наразі недоступний.

Гуманітарні коридори в дії

Міністри закордонних справ України та росії Дмитро Кулеба та Сергій Лавров обговорили перемир'я та припинення вогню на 24 години. Та хоч досягти прогресу в цьому питанні не вдалося, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук розповіла про перші результати роботи гуманітарних коридорів.

За два дні з міст Суми, Тростянець, Краснопілля у напрямку Полтави вивезли понад 60 тисяч людей. З міст Буча, Ірпінь, Гостомель, Ворзель та інших із Київської області протягом 9 березня евакуювали приблизно 20 тисяч людей. Евакуація триває і наразі.

З міста Ізюм до міста Лозова Харківської області вдалося виїхати орієнтовно 3 тисячам людей. Також до Ізюма завезли понад 100 тонн допомоги: медикаменти, їжу, воду. У місто Енергодар Запорізької області також вдалося доставити понад 100 тонн допомоги.

Попри це проблемними залишаються Стоянка, що на Київщині, та Волноваха.

За всіма іншими подіями слідкуйте в нашому онлайні.