Речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко в студії Громадського, Київ, 19 червня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Міжнародна слідча група, яка займається справою збиття пасажирського рейсу МН-17, відзвітувала про своє розслідування. Через 9 місяців справу почне розглядати суд у Нідерландах. Перед судом постануть троє громадян Росії і один українець. Кінцевим відповідачем може стати Росія.

Водночас за кілька днів трибунал із морського права чекає від РФ звіту про виконання іншого рішення — відпустити українських моряків, захоплених торік неподалік Керченської протоки.

Чи є надія на те, що Росія почне виконувати рішення міжнародних судів? І що, коли ні? Громадське поспілкувалося із речницею Міністерства закордонних справ Катериною Зеленко. 

Справа збитого рейсу МН-17

Сьогодні міжнародна слідча група оприлюднила прізвищи цих чотирьох людей, які можуть бути причетними до збиття МН17. Що взагалі це означає? Це вже висунення підозри чи це ще не підозра?

Оприлюднення перших чотирьох прізвищ має надзвичайно велике значення для всіх тих, хто долучився до цієї справи, починаючи з 2014 року, з перших днів, коли почала працювати ця так звана спільна слідча група, почався збір уламків, перших доказів. Звичайно, також і весь той масштаб дипломатичної роботи, яку ми провели.

Ми намагалися разом із нідерландською стороною подбати про те, щоб було ухвалено рішення Радбезу ООН про створення окремого трибуналу, який би взяв на себе розслідування справи збиття літака. Але ми мали справу з країною — постійним членом Радбезу ООН, з РФ, яка в 2015 році наклала вето на це рішення. Зрештою, було укладено угоду з нідерландською стороною про міжнародно-правове співробітництво у справі. Отже, прізвища названо. Всі розуміли, що це очевидний факт, що йдеться про причетність російської сторони. Зараз переходимо в площину кримінального судового провадження, яке буде здійснювати нідерландська сторона.

Чим це все може закінчитися? Я так розумію, що йдеться зокрема й про матеріальне відшкодування родинам загиблих.

СБУ, яка розслідувала ці факти, перевіряла їх, передає справу нідерландським колегам, і в нідерландському національному суді, починаючи з 9 березня 2020 року, тобто через 9 місяців, розпочнеться судовий розгляд справи.

Насамперед у суді повинна бути доведена провина цих 4 осіб і, можливо, інших, які потраплятимуть у поле зору слідства надалі. Тільки тоді можна говорити про виконання покарання, про притягнення до відповідальності.

Хто буде відповідачем? Навряд чи ці люди з'являються у суді. Гіркін уже сказав, що він не свідчитиме в цій справі.

Алгоритм ведення цієї справи чітко прописаний в угоді про міжнародне правове співробітництво. Ми виходимо з того, що розслідування відбуватиметься за відсутності осіб, яким висунуть підозру.

Скільки може тривати суд?

По-різному. Ми можемо згадати приклади справ Локербі, коли в небі відбувся теракт, внаслідок вибуху загинули приблизно 270 осіб. І тоді дуже довго лівійська влада не видавала злочинців, і все це тривало роками, поки нікуди вони не ділися і винні понесли покарання.

Кінцевим відповідачем буде все одно держава, я так розумію.

Так. Але в цьому випадку ми говоримо про кримінальну справу щодо чотирьох осіб — це три громадяни РФ, один українець. Там складна процедура, пов'язана з тим, чи буде видача, яким чином це відбуватиметься. Будемо дивитися. Через 9 місяців процес буде запущено.

Речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко в студії Громадського, Київ, 19 червня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Чи може бути тут проблема і для України, оскільки не раз звинувачували Україну в тому, що не був закритий повітряний коридор? Чи може бути позов, який призведе до того, що й нам доведеться платити відшкодування?

Якщо вдаватися в деталі того, про що говорить слідство — на той момент Україна не мала підстав для закриття верхнього ешелону, оскільки не було підстав вважати, що до такої дальності може бути застосовано зброю.

Спочатку ми багато чули з російських чи проросійських джерел про те, що це українці збили цей літак. Зараз усьому цьому поставлено крапку, і росіянам уже доведеться відповідати по факту.

До речі, дуже символічно — 10 днів тому в міжнародному суді ООН в Гаазі завершився розгляд питання щодо порушення Росією конвенції ООН з заборони фінансування тероризму. І збиття літака МН17 — це один із фактів, який ми наводили там високоповажним суддям, що саме зброя з РФ, цей Бук був доставлений з РФ, ми всі знаємо про цю 53 зенітно-ракетну бригаду, розташовану в Курську. Є беззаперечні факти.

Одне з нідерландських видань оприлюднило прізвище полковника ЗСУ Івана Без’язикова, якого звинувачують у державній зраді. Звідки взагалі з'явилося це прізвище в цьому контексті? Бачимо, що в озвученому слідчими переліку, його немає.

Пошук фактів і доказів триває і досі. Звіт має велику кількість прізвищ. Прізвище Без’язикова й інші прізвища можуть з'явитися в публічному просторі, як причетних осіб. Я думаю, що краще довірити цю справу фахівцям.

Що відбуватиметься упродовж 9 місяців до суду у 2020-му?

Передача справи. Ця процедура триватиме не один день. Наші слідчі з СБУ передаватимуть їх нідерландській стороні, яка дуже уважно їх вивчатиме. Потім яку частину з них застосують. Яким чином їх використають у суді залежатиме від процедурної специфіки нідерландського судочинства, законодавства нідерландів. Скоріш за все, справу перекваліфікуть із тероризму на вбивство і збиття літака — так це передбачено нідерландським законодавством.

Військовополонені моряки в Росії

Є ще одна справа, яка теж розглядав у Нідерландах міжнародний трибунал — морський. Йдеться про справу закохплених у Керченській протоці українських моряків. Україна виграла суд, і вже спливає час, за який Росія повинна виконати рішення — звільнити всіх. Росія поки що заявляла, що не збирається виконувати це рішення. Чи це була бравада, чи Росія може його не виконати?

До 25 червня Росія повинна відзвітувати про те, яким чином вона виконує наказ міжнародного трибуналу з морського права. Російська сторона неоригінальна у своїх спробах публічно ігнорувати рішення трибуналу, наполягаючи на тому, що нібито він не мав функції юрисдикції, відтак Росія не повинна виконувати наказ.

Але прецеденти є, справа Arctic Sunrise — тоді ми теж чули браваду в російського боку про те, що вони це не виконають і не звільнять човни, екіпажі. Але це сталося, нікуди вони не ділися.

Не забуваймо, що всі ці процеси відбуваються ще й в умовах досить суттєвого політичного тиску з боку наших країн-партнерів, міжнародних організацій. Все це зафіксовано в багатьох резолюціях.

Важко буде залишити без наслідків таке грубе ігнорування рішень міжнародних судів. Адже РФ сама є країною, яка в міжнародно правовому плані не є ізольованою. В неї теж є кораблі. І можливо, одного дня їх доведеться звернутися до суду вже в якості позивача. І тут виникає питання: як розглядати справу і підтримувати країну, яка сама не виконує рішення міжнародних судів?

Речниця Міністерства закордонних справ України Катерина Зеленко в студії Громадського, Київ, 19 червня 2019 року
Фото:

Сергій Дунда/Громадське

Які конкретні можуть бути наслідки для Росії, якщо до 25 червня вона не відзвітує, не відпустить моряків?

Спочатку сформується так звана панель арбітрів — окремий орган, який розглядатиме цю справу. Розгляд триватиме кілька місяців, можливо, навіть до року.

Але я думаю, що треба залишатися оптимістичними, оскільки не в інтересах РФ демонструвати повне презирство до міжнародного права. Вже надто повною є ця скринька міжнародно правових злочинів і ігнорування рішень міжнародних інстанцій, резолюції Генасамблеї ООН, міжнародних судів. Просто одного дня це може завершитися тим, що тягар відповідальності і рівень санкцій зросте до такої міри, що вони будуть непідйомними.

Трибунал дуже часто розглядає комерційні диспути. Для РФ це питання, яке може мати неприємні наслідки. Зрештою, це серйозний удар по міжнародно політичному реноме країни, яка є порушником міжнародного права, ще й державою, яка демонструє всьому світу, що їй байдуже.

Іноді здається, що Росію це ніяким чином не зачіпає, і їй узагалі байдуже, як її сприймають на політичній арені.

Але насправді для РФ стало серйозним ударом рішення 19 з 20 суддів, один суддя був росіянином. Це взагалі один із дуже небагатьох випадків у міжнародному праві в контексті саме розгляду конвенції ООН з морського права, коли настільки переконливе рішення суду. Це навіть з міжнародно правової точки зору соромно для російської сторони.

Повернення Росії в ПАРЄ

Існують різні позиції. Президент Франції Макрон це озвучив, і Меркель до певної міри підтвердила, що все ж ніхто не буде Росію остаточно виштовхувати з ПАРЄ, оскільки це може мати зворотній ефект. Мовляв, це один із елементів — вести цивілізовану дискусію і впливати на Росію. Якою повинна бути позиція України?

Україна і держави, які підтримали нас, — це Балтійські країні, Грузія — вийшли моральними переможцями в цій історії. Ми не голосували за цю ганебну резолюції (йдеть про резолюцію, яка мала дозволити зняти з Росії санкції та повернути її до асамблеї без виконання зобов’язань — ред.).

Напевно, простіше говорити про необхідність переходу до конструктивного діалогу з Росією, коли ти не бачив те, що відбувається на Донбасі, коли ти не знаєш, що майже кожного дня гинуть наші хлопці. Якщо це побачити, то я думаю, що в багатьох представників парламентської асамблеї Ради Європи, які так бажають повернути Росію, це бажання відпало б.

Нам своє робити. У нас багато справ, які треба вирішувати: сотні наших громадян незаконно перебувають в російських в'язницях, моряки, політв'язні. Було чергове ганебне рішення так званого суду в Ростові щодо кримських татар. І все це питання, які стосуються прав людини. А це — один із засадничих принципів роботи ради Європи.

Існує ризик, що якщо Росія не повернеться в ПАРЄ, зникне будь який механізму впливу на неї. Яким чином тоді взагалі з ними говорити? Це відштовхує Росію від тих демократичних практик і зобов'язань, які вона взяла на себе, будучи в Раді Європи.

Слава богу в ухваленій резолюції не остаточно знімаються будь-які можливості застосування санкцій щодо національних делегацій у разі порушення. Тобто будуть інструменти впливу.

Поділитись: