Більше ніж півроку 22 українські моряки та 2 представники СБУ утримуються у російських тюрмах. Попри рішення Міжнародного трибуналу з морського права негайно їх звільнити, РФ не збирається цього робити. Про справу 24-х українських військових в ексклюзивному інтерв’ю Громадському розповів командувач ВМС України Ігор Воронченко.

Рішення міжнародного трибуналу зобов’язало Росію відпустити українських моряків, втім РФ не збирається його виконувати. Як можете прокоментувати їхню позицію?

Ми чекаємо до 25 червня, коли рішення має бути приведене в дію. На жаль, я отримав сумну звістку із посольства України у Російській Федерації — слідчі поки що не передали справу адвокатам для ознайомлення. Це свідчить про те, що вони не встигають ознайомитися з нею, слідчі дії продовжуються і термін перебування моряків під вартою спливає 21 липня.

Було багато спекуляцій щодо мети та законності того переходу. І взагалі стаття, яку інкримінують морякам у Москві — «незаконний прохід». Але в міжнародному трибуналі надавали звіт ВМС, де були вказані факти законності дій українських військових.

Ми виконували своє завдання. Всі бачили ескалацію конфлікту, яка проводилась РФ в Азовському морі з квітня минулого року. Вона тільки нагніталась. Мостом через Керченську протоку Росія проводила відкритий шантаж: впускала, випускала. До своїх портів вона чомусь давала вільний прохід, до наших — проводила обшуки, зупиняла суда. Тому вирішили ради безпеки України збільшити присутність військово-морських сил. Був до цього перехід 23 вересня корабельної групи, і також передислокували резервним способом нашу катерну групу.

21 жовтня ми йшли виконувати завдання щодо забезпечення вільного судноплавства в Азовському морі. Ми йшли захищати нашу протоку і наше море.

Перший прохід пройшов вдало. Чому другий — ні?

Там багато аспектів. Вони, по-перше, не бачили практично до траверзу Меганома (Меганомський маяк в АРК Крим, знаходиться на краю мису Меганом — ред.) прохід нашої катерної групи. Після того, як вийшов на зустріч МПК «Суздалєц» і провів обліт вертоліт Чорноморського флоту, вони тільки з’ясували контакт. До цього був прохід вільний вздовж 12-тимильної зони, і катерну групу практично не було видно. І от коли ми заявили, що будемо проходити, вони були здивовані, що там з’явилися катера.

Після того, як заблокували прохід, моряки отримали команду повертатися. Як вони діяли?

Згідно з нормами міжнародного морського права і двостороннього договору між Росією та Україною, який діє з 2003 року. 25 листопада о 3:48 ми отримали з пункту технічного спостереження «Керч», від позивного «Берег-25», що він прийняв наш прохід. Далі, після того, як почалися загрозливі дії сторожових кораблів прикордонної служби РФ, ми отримали від диспетчерського пункту повідомлення, що треба слідувати до стоянки 471 і очікувати перехід через Керченську протоку. Що ми і зробили.

Але ж потім здивували дії ФСБ Росії, коли почали штучно ставити сухогруз на мілину, перекриваючи нам прохід через Керченський міст. Потім нальоти гелікоптерів та літаків СУ-25. Це все відбувалося протягом 5 годин. В одному з повідомлень було, що очікується політичне рішення. Ми зробили висновок, що всі ці дії куруються з Москви. Тоді була дана команда на відхід. Ми перехоплювали повідомлення командирів російських прикордонників. В них вони обговорювали: «Де будемо їх зупиняти? На півночі або на півдні?». Це ще одне підтвердження того, що вони не знали, як діяти з нашими катерами. І я переконаний, що команду відкрити вогонь вони отримали з Москви.

Чи знайомі ви особисто з моряками?

Я знаю командира походу. Це син мого товариша ще по службі в армійському корпусі. Я особисто знаю командирів катерів — Романа Мокряка і Богдана Небилицю. Ви бачили, як вони вміло маневрували при проході. У радіоперехопленні це було чітко підтверджено: «Ми нічого не можемо зробити. Вони такі маневрені, що ми нічого не зробимо».

І я розумію їх, як ніхто. Тому що я пробув хоча і не півроку, а чотири доби, але в такому ж полоні, тільки в Севастополі. Це саме метод Росії — викликали на перемовини під час блокування мого управління, а замість російського генерала приїхав спецназ ФСБ. І я сподіваюсь, що якнайшвидше вони все ж таки повернуться до своїх домівок.

Зміна влади в Україні пришвидшить процес звільнення моряків?

Росія буде наполягати на тому, щоб ми капітулювали перед нею. Але ось ці всі дії світової спільноти і міжнародних організацій, санкції і таке інше — я впевнений, що вони дійдуть до логічного завершення і результат буде плачевний для цього державного устрою РФ.

У листопаді минулого року, коли ФСБ виклало відео із начебто «зізнаннями» моряків, ви написали їм щирого листа.

Мене спонукало те, що я знаю всі ці брудні методи, які використовує Російська Федерація, і знаю, під яким впливом вони були, щоб сказати ці слова на камеру. Я звернувся до них, висловив підтримку від всього нашого колективу. Ще дав їм віру в те, що вони діяли правильно. Ми зробимо все для того, щоб їх якнайшвидше звільнили з цього заточення.

Поділитись: