російська версія про трагедію в Оленівці, найімовірніше, є вигадкою. Якби стріляли з HIMARS, будівля не вистояла б — CNN

російська версія про те, що трагедію в Оленівці влаштували українські сили, найімовірніше, є вигадкою. Експерти вважають, що якби стріляли з HIMARS, то наслідки були б сильніші.

Про це йдеться у розслідуванні CNN.

Журналісти проаналізували відео та фото з місця події, супутникові знімки до і після нападу, а також опитали судово-медичних експертів та фахівці зі зброї. Вони роблять висновок, що російська версія подій про те, що ЗСУ вдарили з HIMARS по місцю утримування українських полонених, найімовірніше, є вигадкою.

Експерти, з якими консультувався CNN, відкидають удар із HIMARS по Оленівці. Однак вони не можуть точно сказати, що саме вбило та поранило українських військовополонених.

Остаточні висновки неможливо зробити через те, що у незалежних експертів немає доступу до місця трагедії. Експерти кажуть, що більшість ознак вказують на інтенсивну пожежу, і, за словами кількох свідків, не було звуку ракети, що наближається.

Після атаки стіни у будівлі та більша частина даху залишились неушкодженими. За словами фахівців, наслідки від удару HIMARS були б суттєвішими.

Наступного ранку після вибуху кореспондент пропагандистського каналу «звезда» Андрій Лазарєв показав акуратно складені фрагменти, на одному з яких був серійний номер ракети HIMARS. Усі уламки були в хорошому стані, попри інтенсивний вогонь, який обвуглив тіла.

Попередні удари ракет HIMARS залишали воронки, які були помітні на супутникових знімкам, та значні пошкодження. Однак на супутникових знімках з Оленівки вирв не видно, а пошкодження не такі значні.

Експерт зі зброї Крісс Кобб-Сміт, який переглянув знімки, каже, що будівля з такими тонкими стінами та металевим дахом не вистояла б від удару HIMARS.

«На цих відео ніде немає вирви, ліжка не рухалися, стовпи не пошкоджені, але видно значні пошкодження від пожежі. Якби це була керована реактивна система залпового вогню, ви побачили б кратери, розбиті стелі та стіни, підірвані тіла», — сказав експерт.

Кобб-Сміт також зазначив, що залишки HIMARS не були сфотографовані на місці. Хоча основною частиною будь-якого розслідування є збір візуальних доказів залишків боєприпасів.

Західний чиновник анонімно сказав журналістам, що удар був не ззовні, а зсередини. Також деякі аналітики, що для України було б невигідно використовувати HIMARS для удару по локації за 15 км від лінії фронту, оскільки така зброя призначена для націлювання на великі відстані.

Що відбулося в Оленівці?

російські пропагандисти 29 липня заявили, нібито Збройні сили України вдарили по колонії в селищі Оленівка Донецької області, де утримують українських полонених, із реактивних систем залпового вогню HIMARS. Ватажок невизнаної «ДНР» Пушилін заявив, що обстріл міг статися через те, що полонені «почали давати свідчення». У цей час проросійські ресурси почали публікувати кадри з колонії.

В українській розвідці заявили, що вибухи в Оленівці здійснили найманці ПВК «Вагнера» (Ліга) нібито за особистою командою номінального власника Євгена Пригожина. За даними розвідки, організація та здійснення вибуху не узгодили з керівництвом міноборони рф.

Офіс генпрокурора розпочав розслідування щодо обстрілу російськими військами колонії в окупованій Оленівці на Донеччині, де утримували українських полонених, зокрема бійців «Азову».

Уповноважений із прав людини Лубінець 30 липня заявляв, що українська сторона почала процедуру повернення тіл загиблих в Оленівській колонії.

Йдеться про направлення відповідного запиту щодо повернення тіл загиблих на підконтрольну українській владі територію, щоб родичі могли їх отримати. Наразі в України немає підтверджених списків загиблих і поранених у колонії, хоча такі «дані» циркулювали у соцмережах.