Росія проігнорувала вимогу України назвати деталі про війська біля кордонів. Тепер Київ скликає міжнародну зустріч

Росія не відповіла на вимогу України надати роз'яснення щодо військової діяльності біля українських кордонів та в окупованому Криму, зокрема не повідомила точну кількість військових. Тепер Київ скликає зустріч з РФ та всіма державами—учасницями Віденського документа ОБСЄ.

Про це 13 лютого повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Зустріч з учасниками Віденського документа має відбутись упродовж 48 годин.

«Якщо Росія серйозно ставиться до своїх слів про неподільність безпеки на просторі ОБСЄ, вона має виконати свої зобов’язання щодо військової прозорості задля зниження напруги та зміцнення безпеки для всіх держав-учасниць», — зазначив Кулеба.

Чому Росія має відповісти Україні?

Україна 11 лютого застосувала механізм зменшення небезпеки, згідно з третім розділом «Зниження ризику» Віденського документа. Росія мала повідомити про точні райони проведення військової діяльності, дати завершення такої діяльності, а також найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань, типи озброєнь та військової техніки, що беруть у ній участь.

На відповідь Росія мала 48 годин — такий термін прописаний у документі. Через відсутність відповіді Україна вирішила скликати надзвичайну зустріч, на якій Росія має надати роз'яснення.

Що передбачає третій розділ Віденського документа?

У третьому розділі йдеться, що держави-учасниці можуть консультуватися та співпрацювати одна з одною щодо будь-яких незвичних та незапланованих дій їхніх Збройних сил, які є значущими у військовому сенсі, за межами місць постійної дислокації у мирний час.

Держава-учасниця, яка занепокоєна незвичною військовою діяльністю іншої країни, може передати цій державі запит для пояснення ситуації. У запиті має бути вказана причина занепокоєння, а також, якщо можливо, тип і місце військової діяльності.

Відповідь мають отримати всі країни-учасниці Віденського документа. Держава, яка висловила занепокоєння, після отримання відповідей може ініціювати проведення зустрічі. Засідання потрібно скликати упродовж 48 годин після отримання відповідей.

Місце зустрічі мають узгодити держава, яка висловлювала занепокоєння, та держава-відповідач. Якщо ж згоди не буде, зустріч має відбутися в Секретаріаті ОБСЄ у Відні.

Після зустрічі Постійна Рада ОБСЄ та Форум із питань безпеки мають оцінити ситуацію та запропонувати заходи для її стабілізації.

Можливий напад з боку РФ

Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги.

Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною. За даними Міноборони, біля кордонів України залишаються 140 тисяч російських військових. А в Білорусі до 20 лютого відбуватимуться військові навчання з Росією.

В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Також у розвідки США є інформація, яка вказує на те, що Росія підготувала групу оперативників для проведення на Донбасі спецоперації під чужим прапором, щоб виправдати своє нове вторгнення в Україну.

Водночас українська влада запевняє, що армія готова дати відсіч, а партнери на нашому боці. В МЗС просять зберігати спокій, консолідуватися всередині країни й уникати дій, що розхитують стабільність та сіють паніку.