Росія та Туреччина домовились про створення спільного центру для контролю за Карабахом

Міністри оборони Туреччини і Росії підписали меморандум про створення спільного моніторингового центру для контролю за припиненням вогню у Карабаху. У тристоронній угоді Вірменії, Азербайджану та РФ про Туреччину не було ні слова.

Про це повідомляє ТАСС.

За даними російського Міноборони, спільний центр розмістять на території Азербайджану, він має збирати, узагальнювати та перевіряти інформацію про дотримання перемир’я у Нагірному Карабаху.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу запевняє, що присутність російських миротворців «забезпечить стабільність у кризовому регіоні» і зупинить потоки біженців.

Звідки взялась Туреччина?

У нинішньому загостренні в Карабаху важко переоцінити роль Туреччини. Багато в чому завдяки допомозі Анкари Баку змогло фактично зламати опір Вірменії — небо над зоною конфлікту контролювали турецькі безпілотники, також є багато свідчень того, що Анкара перекинула в зону конфлікту лояльних до себе бойовиків із Сирії.

Але цікаво ось що. Офіційним завершенням гарячої фази нинішнього конфлікту стала спільна заява президентів Вірменії, Азербайджану та Росії щодо припинення бойових дій. У ній жодного слова немає про Туреччину, що багатьох і здивувало.

Однак практично одразу після підписання угоди азербайджанський президент Ільхам Алієв заявив, що разом з російськими миротворцями безпеку в регіоні забезпечуватимуть і турецькі. У Кремлі тоді це заперечили.

Істина опинилась десь посередині — миротворців турецьких не буде, але в моніторингу за припиненням вогню вони участь братимуть спільно з росіянами. Для цього і створюють цей моніторинговий центр.

Як писав «Интерфакс-Азербайджан», подають це так, що створення центру відповідає пункту 5 спільної угоди Вірменії, Азербайджану та РФ.

Цей пункт звучить так: З метою підвищення ефективності контролю за виконанням Сторонами конфлікту домовленостей розгортається миротворчий центр по контролю за припиненням вогню.

Тобто прямо Туреччина або хтось ще не згадуються.

Принизлива угода

Через військові успіхи Азербайджану в Карабаху влада Вірменії змушена була погодитись на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий «пояс безпеки» — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, вони мали забезпечувати безпеку власне самої невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняв, також залишаються під контролем Азербайджану.

Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.

Повний текст угоди читайте тут.

Така угода викликала обурення вірменів, у Єревані не припиняються акції протесту, від прем'єра Нікола Пашиняна вимагають піти у відставку.