«Танцював, а де статус?»: Алієв висміяв Пашиняна через відсутність згадки про статус Карабаху в мирній угоді
Президент Азербайджану Ільхам Алієв під час звернення до нації недипломатично звернувся до свого опонента, прем’єра Вірменії Нікола Пашиняна, нагадавши, що в угоді про припинення вогню в Карабаху немає жодної згадки про статус регіону.
Відео опубліковане на сайті президента, видання Azertag наводить розшифровку виступу.
Підписання мирної угоди на дуже вигідних для Азербайджану умовах Алієв назвав капітуляцією Вірменії, наголосивши, що цієї дипломатичної перемоги не вдалось би досягнути без воєнних перемог.
Згадав Алієв і про те, що раніше пропонував надати Нагірному Карабаху автономний статус у складі Азербайджану, але Пашинян відмовлявся від цього, заявляючи про незалежність регіону. Тепер же, мовляв, в мирній угоді взагалі немає згадки про статус Карабаху.
«Ані слова немає, Пашинян. Що ж сталося? Що це, Пашинян? Ти планував прокласти дорогу в Джебраїл (місто в Карабаху — ред.). Танцював, а де статус? Статус пішов до біса, провалився, розлетівся в пух і пил, немає його і не буде», — сказав Алієв.
Ось ця частина зі звернення президента Азербайджану, де можна оцінити ступінь його радості від мирної угоди.
Актуальна ситуація в Карабаху
Переломним моментом у нинішній активній фазі війни в Карабаху стала ніч з 9 на 10 листопада, коли президент Азербайджану Ільхам Алієв, прем’єр Вірменії Нікол Пашинян та президент РФ Володимир Путін підписали заяву про припинення бойових дій у Карабаху.
Умови відверто важкі для Вірменії, вона має віддати Азербайджану фактично весь так званий «пояс безпеки» — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, вони мали забезпечувати безпеку власне самої невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки. Ті райони НКР, які Баку вже зайняв, також залишаються під контролем Азербайджану.
Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці. Росіяни ж одразу почали перекидати свій контингент до Карабаху.
Росіяни самі чи хтось ще?
Після укладання угоди Ільхам Алієв заявив, що миротворці в Карабаху, які забезпечуватимуть мир, будуть не тільки російськими, а й турецькими (Туреччина — союзник Азербайджану). У Росії офіційно заявили, що про це в угоді не йшлося, однак, як пише «Интерфакс-Азербайджан», Москва та Анкара мають створити спільний моніторинговий центр для контролю за припиненням вогню.
Як пише видання, це передбачено пунктом 5 спільної угоди. Цей пункт звучить так: З метою підвищення ефективності контролю за виконанням Сторонами конфлікту домовленостей розгортається миротворчий центр по контролю за припиненням вогню.
Жодної згадки про те, хто туди увійде, немає. Тобто якщо інформація про турків підтвердиться, теоретично у такий центр можуть увійти хто завгодно, наприклад, Уругвай.
Що конкретно в угоді?
Спочатку текст заяви публікували російські ЗМІ, а 10 листопада він з’явився на сайті Кремля і дещо відрізняється від перших варіантів з медіа. Головні пункти з остаточного тексту угоди:
- З 10 листопада припиняється будь-який вогонь, сторони залишаються на тих позиціях, які вони займали на момент підписання угоди;
- Розгортається контингент російських миротворців, які, серед іншого, контролюватимуть Лачинський коридор — 6-кілометровий гірський коридор, який сполучає Вірменію та Нагірний Карабах;
- Миротворці займатимуть свої позиції 5 років, також є можливість продовжити їхню місію ще на 5 років, якщо жодна зі сторон не заперечуватиме;
- Паралельно з розгортанням російських миротворців Вірменія виводить свої сили;
- Вірменія повертає азербайджанські райони з так званого поясу безпеки — Агдамський, Кельбаджарський, Лачинський;
- Азербайджан гарантує безпеку руху Лачинським коридором людей, транспорту та вантажів. Сам коридор залишається під контролем росіян;
- Вірменія, зі свого боку, гарантує безпеку транспортного сполучення між західними районами Азербайджану та Нахічеванської Автономної Республіки.
Повний текст угоди за лінком. Ну і справді, в заяві нічого немає про якийсь статус Карабаху.
- Поділитися: