Кремль вирішив зайняти позицію нейтралітету і не підтримувати жодного з кандидатів у президенти Білорусі, зокрема і чинного главу держави Олександра Лукашенка. Зробив це, бо «не хоче розсваритися з білоруським народом».

Про це в інтерв'ю журналістки hromadske Олени Куренкової розповів опозиційний екскандидат на посаду президента Білорусі Валерій Цепкало, який нині підтримує іншу зареєстровану кандидатку — Світлану Тіхановську.

На думку Цепкала, Росія вперше вирішила не займати позицію Лукашенка, оскільки боїться, що підтримка непопулярного лідера може мати наслідки у майбутньому. Білоруси можуть розцінити такі дії Кремля як антибілоруську політику і спроби завадити їм рухатися вперед.

«І для Росії є серйозне питання: чи підтримати Лукашенка і розсваритися з білоруським народом на майбутнє, адже немає поки гарантії, що його переоберуть. Або навпаки, підтримати білоруський народ — це теж складно, оскільки є купа різних домовленостей з Лукашенком, зобов'язань», — вважає Цепкало. 

Він додає, що на цих виборах Москва зайняла єдину правильну позицію у такій ситуації і не підтримала жодного з кандидатів.

«При чому не висловлює своєї підтримки не лише офіційний Кремль, а й більш незалежні політики у Держдумі. Єдине, коли узяли "вагнерівців" (33 найманців приватної військової компанії «Вагнера», які, за версією слідства, приїхали дестабілізувати ситуацію перед виборами — ред.), Затулін сказав, що це маразм і що стоїть взагалі питання про неадекватність Лукашенка. Він висловився не надто дипломатично, але близько до офіційної позиції Москви», — каже опонент Лукашенка. 

Хто такий Валерій Цепкало?

Він розглядався як один із головних конкурентів Лукашенка на виборах. Але 14 липня Центральна виборча комісія Білорусі не зареєструвала його кандидатом. Офіційно — через недостатність достовірних підписів на його підтримку. ЦВК визнала достовірними приблизно 80 тисяч підписів (100 тисяч необхідні для реєстрації) зі 160 тисяч.

24 липня стало відомо, що Цепкало разом із дітьми виїхав з Білорусі в Росії через загрозу арешту. Опозиціонер розповів нам, що вчора, 1 серпня, приїхав до Києва.

Дружина опозиціонера Вероніка Цепкало залишилася в Білорусі та бере участь у виборчій кампанії кандидатки в президенти Світлани Тіхановської.

Що відбувається з виборами в Білорусі?

Вибори президента в Білорусі заплановані на 9 серпня. Тіхановська єдина з головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка, яку зареєстрували на вибори. Не зареєстрували Валерія Цепкала та Віктора Бабарика. Останній взагалі перебуває в СІЗО, проти нього порушили кримінальну справу.

Головні опозиційні кандидати об’єдналися і підтримали Тіхановську. Загалом, попри численні арешти, реєстрація Тіхановської є подією для білоруської політики, бо чи не вперше Лукашенко матиме на виборах реального конкурента. Водночас не слід забувати, що Лукашенко повністю контролює владу в країні і має великі інструменти для впливу на виборчий процес, тому ніщо не заважатиме йому сфальсифікувати результати президентських виборів.

Поділитись: