Росія заявляє, що добудує «Північний потік-2» за кілька днів. Паралельно ціни на газ у Європі рекордно зросли

Компанія—оператор «Північного потоку—2» Nord Stream 2 AG у понеділок, 6 вересня, заявила про зварювання останньої нитки газогону.
Про це повідомила пресслужба компанії.
Nord Stream 2 AG стверджує, що «Північний потік-2» зможуть ввести в експлуатацію вже до кінця 2021 року. Для цього спершу треба зістикувати під водою секції трубопроводу, що йдуть із Німеччини та Данії.
Водночас, як передає «Интерфакс», міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що «Північний потік-2» добудують «за кілька днів». А глава «Газпрому» Олексій Міллер говорив про готовність ввести трубопровід в експлуатацію вже найближчого опалювального сезону.
На тлі новин про завершення будівництва російського газогону ціни на газ у Європі рекордно зростають, пише Bloomberg. Так, станом на 6 вересня ф’ючерси на газ у Данії становили понад 679 доларів за МВт-год.
Видання називає причинами зростання цін на газ аварію на одній з установок «Газпрому» в серпні, а також скорочення прокачування газу до Європи російською стороною. Скорочення пропозиції і призводить до зростання цін.
Наслідки скорочення транзиту газу з Росії відчуває на собі й Україна. 6 вересня «Укртрансгаз» повідомив, що запас газу в українських підземних сховищах становить трохи більш як 18 млрд кубічних метрів — це на 30% менше, ніж торік.
«Протягом серпня 2021 року до підземних газосховищ України надійшов 1 млрд кубічних метрів природного газу. Це у 3,6 раза менше, якщо порівняти з серпнем 2020 року», — додають у компанії.
У разі суворої зими ціни на газ у Європі можуть сягнути до 1300 доларів за МВт-год, повідомив Bloomberg аналітик паризької консалтингової компанії Engie EnergyScan Жульєн Гуро.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. У червні цього року Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
На тлі завершення будівництва «Північного потоку-2» стало відомо про спільну декларацію США та ФРН, де країни домовилися протидіяти Росії, якщо та почне використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме — читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи. Водночас Литва пропонує Заходу надати Україні план дій щодо членства у НАТО або змусити РФ вивести війська з України.
- Поділитися: