Радник екс-президента Януковича, а згодом — екс-керівник передвиборного штабу Дональда Трампа, Пол Манафорт давав указівки Мін'юсту України щодо переслідування Юлії Тимошенко.

Послуги політтехнолога оплачував Рінат Ахметов, відтак екс-очільник адміністрації президента України Сергій Льовочкін звертався до інших олігархів, які покривали послуги американця, а частину кошів лишав собі. 

Це нові подробиці, які не ввійшли до попередньої публікації Громадського щодо розслідування Френка Фоера, яке нещодавно опублікував часопис The Atlantic.   

У Львочкіна спростовують інформацію, яку поширив журналіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У кожному міністерстві в Україні Манафорт мав свою людину — розслідування в США​

Наскільки глибоко Пол Манафорт був залучений в українську політику, працюючи радником Януковича?

Він долучався до всіх аспектів дискусії про Європейський Союз та Угоди про асоціацію. Манафорт став посередником між Міністерством закордонних справ і Януковичем. Пізніше Янукович фактично обмежив доступ до себе, зберігши стосунки лише із сім'єю, та перестав говорити з деякими міністрами.

Манафорт зі свого боку мав цю особливу перевагу — поговорити з Януковичем. Якщо, скажімо, міністр закордонних справ хотів повідомити щось Януковичу, він залучав Манафорта.

У Міністерстві юстиції я міг бачити роботу Манафорта: він допомагав редагувати прес-релізи й документи 

Коли я був у Києві, бачив деякі файли та записи розмов. І це було вражаюче. Наприклад, у Міністерстві юстиції я міг бачити роботу Манафорта: він допомагав редагувати прес-релізи й документи. Отже, це аж ніяк не були поверхневі стосунки з президентом України. Він був глибоко залучений до управління країною.

Зліва направо на передньому плані: президент-утікач Віктор Янукович, колишній глава Верховної Ради Володимир Рибак та бізнесмен, президент футбольного клубу «Шахтар» Рінат Ахметов на трибунах НСК «Олімпійський»  під час футбольного матчу ЧС-2014 Україна — Франція, Київ, 15 листопада 2013 року Фото: Євген Малолєтка/УНІАН

Про які справи Мін'юсту йдеться?

Це переважно стосувалося справи Тимошенко. Головне, що Манафорт зробив для Януковича, — намагався виправдовувати ув'язнення Тимошенко. Він працював з юридичною компанією Skadden, Arps і Грегором Крейгом, а ті готували юридичне обґрунтування переслідування екс-прем'єрки.

Також Манафорт шукав спосіб створити кращу візуальну картинку всього, що стосувалося позбавлення волі Тимошенко. Це була одна з його основних цілей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Звіт на мільйон доларів для Лавриновича

З вашої статті випливає, що в Україну Манафорта відрядив російський олігарх Олег Дерипаска, щоб той зробив оцінку ситуації щодо алюмінієвого бізнесу, яким росіянин володів в Україні. Потім Манафорт почав працювати на президента України. З якими українськими олігархами він спілкувався, хто йому платив?

Манафорт приїхав до України наприкінці 2004-го, на хвилі президентських виборів, бо працював з російським олігархом Олегом Дерипаскою і мав оцінити ситуацію довкола його активів. А Дерипаска познайомив його з Ринатом Ахметовим. З ним Манафорт розвивав окремі стосунки. Це було під час Помаранчевої революції.

Льовочкін звертався до низки українських олігархів і казав: ти маєш дати мільйон доларів. І, як стверджують мої джерела, отримував власний шмат, тобто маржу за те, що збирав ці гроші від імені Манафорта 

Ахметов допоміг зв'язати Манафорта з Януковичем. Коли той перебував у Чехії одразу після Помаранчевої революції, команда Манафорта приїхала зустрітися з ним. Вони налагодили співправцю. Коли Януковичу знадобилася особа, якій він би міг довіритися, він звернувся до Пола Манафорта.

Скільки приблизно отримував Манафорт? Були й інші олігархи, наприклад, Фірташ, теж пов'язаний з Манафортом через адміністрацію президента. Отже, про яку суму йдеться і хто ще йому платив?

Ми не знаємо точно. В обвинуваченні Роберта Мюллера проти Пола Манафорта йдеться про виведення 75 мільйонів доларів на рахунки на Кіпрі та Гренадінах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ​«Російське розслідування» в США: арешт Манафорта й брехня ФБР-івцям

Імовірно, гроші заплатили за роботу в Україні. Деякі суми надійшли від Олега Дерипаски, але більшість — саме з України. Манафорт міг звернутися до Сергія Льовочкіна, а той — до Януковича, й сказати: Манафорт хоче 10 мільйонів доларів. Янукович відповідав: гаразд, то дай йому ці 10 мільйонів. Тоді Льовочкін звертався до низки українських олігархів і казав: ти маєш дати мільйон доларів. І, як стверджують мої джерела, отримував власний шмат, тобто маржу за те, що збирав ці гроші від імені Манафорта. [У прес-службі Сергія Львочкіна припущення журналіста назвали «неправдивими і такими, що не відповідають дійсності»]

Народні депутати від фракції «Опозиційний блок» Сергій Льовочкін (ліворуч) та Вадим Новинський під час презентації Опозиційного уряду, Київ, 31 березня 2015 року Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Ви можете пояснити такі величезні суми? Чи платили стільки політтехнологам в інших країнах? Чи можуть у Вашингтоні платити політтехнологу 10 мільйонів доларів?

Це одна з причин, чому Манафорта так приваблювала Україна. Він відмовився від усіх інших клієнтів, бо заробляв тут так багато. У світі не було іншого місця, де він міг би отримати такий гонорар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Манафорт здійснив з десяток поїздок до України після Майдану» — інтерв'ю Громадського з американським публіцистом Франком Фоером. 

Усе виглядає так, ніби Манафорт не був надто активним під час Євромайдану. Чи він спілкувався з Януковичем після його втечі? Чи приїжджав до України?

У мене немає відповіді на це питання. Він не був у Києві під час Євромайдану, і я не знаю, як він тоді спілкувався з Януковичем. Я знаю, що він справді підштовхував Януковича до вступу до Європейського Союзу, і я думаю, що він був незадоволений, коли той вирішив піти іншим шляхом.

Манафорт був таким собі найманцем, чия стратегія полягала в тому, щоб клієнт будь-що залишався при владі  

Якого президента він робив з Віктора Януковича? У різні часи той виконував різні ролі: часом хотів видаватися прогресивнішим, а часом ми бачили жорсткішу його версію — більш проросійську.

Важко сказати. Насправді Манафорт не був політтехнологом, він був політичним радником. І є деякі речі, які Манафорт записував на власний рахунок, спілкуючись з американцями.

Він пишався, що наполіг на передачі Україною останніх залишків ядерного арсеналу, чи тим, що рухав Україну до Асоціації з ЄС. З другого боку також відомо, що коли «Партія регіонів» опинилася в опозиції, він безумовно наполягав на критиці НАТО.

Тому не варто вважати його людиною з політичними переконаннями. Він був таким собі найманцем, чия стратегія полягала в тому, щоб клієнт будь-що залишався при владі.

 

Поділитись: