Концепція Smart City вже кілька років реалізується в Києві, частково — на Донеччині. Різні її складові втілюють з досвіду інших міст світу: «відкритий бюджет» — з Бостона, «Київ Сіті Хаб» та акселератор міських проектів — з Амстердама, розвиток Wi-Fi — за прикладом Барселони та Сеула, електронний квиток — з Таллінна, безпека — як у Лондоні й Тель-Авіві.

У найближчі роки на вулицях українських міст з'являться тисячі нових «розумних» відеокамер. Очікується, що під їхнім пильним наглядом життя українців стане безпечнішим. Перші результати вже є: за допомогою нових технологій удалося покращити ситуацію зі злочинністю в прифронтових містах на сході України та в столиці. Як саме — розповідає Громадське.  

Маріуполь

Торік Маріуполь, де реалізується програма «Безпечне місто», визнали одним із найбезпечніших міст в Україні. Зокрема й завдяки встановленню смарт-відеокамер. У програму інвестували понад 35 мільйонів гривень.

На житлових будівлях установили 169 відеокамер. 37 із них мають функції інтелектуального спостереження.

«Кількість викрадень автівок в Маріуполі зменшилася. Камери оглядають основні перехрестя та аварійно-небезпечні ділянки доріг. Якщо було правопорушення, ми можемо дізнатися, де це авто, та о котрій воно пересувався містом», — розповідає керівник маріупольської поліції Микола Побойний.

Дані з понад ста розумних відеокамер, розташованих по всій Донецькій області, обробляються в Єдиному аналітичному сервісному центрі. Система розпізнавання номерів, якою обладнані смарт-відеокамери, автоматично відстежує всі машини, що рухаються потоком. 

«Фіксується, чи є авто в списку викрадених, чи перевішували або втрачали держномер. Якщо номер належить іншій машині, система сигналізує. Відправляється найближчий наряд поліції», — пояснює заступник начальника відділу супроводу і розвитку інформаційних систем і баз даних ГУ Нацполіції в Донецькій області Олександр Пефтієв.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи легко бути велосипедистом у столиці України?

В Єдиному аналітичному сервісному центрі стверджують, що завдяки камерам торік у всій Донецькій області знайшли та повернули власникам близько 200 викрадених автівок.

«Раніше час реагування на правопорушення складав близько 15-20 хвилин. Тепер від дзвінка заявника до відправлення наряду проходить від 1 до 3 хвилин», — каже заступник начальника відділу служби «102» ГУ Нацполіції в Донецькій області Артем Сахно.

Після реалізації проекту правопорушень стало набагато менше, зокрема ризик крадіжок зменшується на 85-90%. Про це розповідає начальник сектору превенції центрального відділу ГУ Нацполіції Донеччини Андрій Вишняк: 

«Злочинець знає, що його можуть ідентифікувати. Отже, витратить більше часу на крадіжку. А це дасть змогу його затримати».

Терміново викликати поліцію на Донеччині можна і за допомогою мобільного додатку «Поліція 102». Він дозволяє не лише повідомляти про правопорушення, а й швидко відправляти до поліції візуальні докази. Людині слід лише натиснути кнопку SOS на екрані смартфона, сигнал одразу надходить диспетчерам, і наряд поліції вирушає на місце пригоди. За допомогою смартфонів мешканці області тепер, наприклад, повідомляють поліції про неналежно припарковані автівки, надсилаючи в повідомленні і фото порушника.

Київ

Тим часом іще масштабніший проект «Безпечне місто» реалізується в Києві. До кінця року кількість відеокамер на вулицях столиці обіцяють збільшити з 6 до 8 тисяч. Мета в столичної влади — щонайменше 20 тисяч камер (у Лондоні та Сінгапурі їх близько 100 тисяч). Ціна однієї камери — від 5 до 60 тисяч гривень. На встановлення камер і побудову моніторингових залів витратили на сьогодні більш ніж 100 мільйонів гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи стане Укрзалізниця транспортом майбутнього

Інформація надходить та аналізується в міському Центрі обробки даних. Знайти авто за держномером тут можуть за лічені секунди.

«Ми з імовірністю 99% визначаємо держномер, незалежно від опадів. Плюс отримуємо трекінг переміщення транспортного засобу на карті. Це дуже добрий інструмент не лише для розшуку, але й для запобігання правопорушенням», — запевняє директор Центру обробки даних Микола Пихтін.

Правоохоронцям у київському Центрі обробки даних допомагають затримувати зловмисників, а міській владі — контролювати роботу комунальників і керувати дорожнім рухом.

На основі досвіду сучасних «розумних міст», після впровадження інтелектуальної транспортної системи дороги розвантажуються на 16-40%. У КМДА очікують саме таких результатів. Уже встановили GPS-трекери на весь громадський і технологічний транспорт. Також встановлюють камери для визначення швидкості руху. Коли зрозуміло, скільки транспорту рухається і з якою швидкістю — автоматично підлаштовуються режими роботи світлофорів, відтак — оптимально розвантажуються дороги.

«У системі встановлені унікальні камери інтелектуальної транспортної системи. Вони розуміють, де рухається вантажівка, де мотоцикл, де завантажені 3 смуги, а де вільна ділянка», — каже Микола Пихтін.

Смарт-камери не лише визначають кількість автівок на перевантажених дорогах і людей на площах, а й можуть стати в пригоді в надзвичайних ситуаціях.

«Камери можуть визначати наявність диму, вогню. Є навіть така функція, як визначення забутих предметів: сумок, рюкзаків, валіз», — розповідає директор смарт-центру компанії ELKO Україна Євген Севериновський.

Сучасні «розумні» відеокамери з легкістю ідентифікують людські обличчя. Упізнавши людину з бази даних, система миттєво виводить дані, зокрема, ім'я та посаду. За допомогою смарт-відеокамери потрібну людину можна швидко знайти у натовпі. А також визначати вік, маршрут пересування та навіть оцінити емоційний стан.

Незабаром в столиці повинні з'явитися детектори бійки та визначення за психотипом, що відзначатимуть неадекватну поведінку. І що частіше людина потраплятиме в об'єктиви камер, тим точніше буде індентифікована.

Директор департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Юрій Назаров є також і координатором проекту Kyiv Smart City. Він стверджує, що злочинність у столиці зменшилася на 37%. Зокрема, знайшли на 31% більше викрадених авто, понад 100 людей, як злочинців, так і зниклих. А також зафіксували 6 тисяч ДТП.

«У дитячому садочку на Оболоні викрали дівчинку, — розповідає Юрій Назаров. — І завдяки нашій системі відеоспостереження протягом доби злочинців знайшли і дитину повернули батькам».

Та є й зворотній бік — дедалі менше приватності лишатиметься в житті людей. Хоча в КМДА запевняють: доступ до цих даних мають тільки спеціальні служби або Нацполіція. Та просять зрозуміти: якщо хочеш безпеки в місті, якоюсь мірою мусиш поступитися особистим життям.

Поділитись: