ENRU

«Рубєж» Справедливості: чому партію Наливайченка на Луганщині очолив підозрюваний у злочинах екс-айдарівець

ГУЧНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ

На початку листопада луганський осередок партії Валентина Наливайченка «Справедливість» очолив екс-командир спецроти батальйону «Айдар» Ігор Радченко на прізвисько «Рубєж». Це призначення викликало обурення суспільства, адже, як написала правозахисниця Євгенія Закревська, Радченко «без 5 хвилин засуджений».

Евгения Закревская

Підозрюваний у створенні збройного угрупування Ігор Радченко, продовжує очолювати луганський осередок партії і зараз, навіть попри те, що, як з'ясувала правозахисниця Марія Томак, сам осередок все ще не зареєстрований. 30 листопада спливає останній термін — процес з невідомих причин призупинив реєстратор.

Maria

Радченка не усунуть, «доки не будуть доведенні факти того, що він не справляється з обов’язками або вчинив злочин» — в ефірі Громадського Схід розповів координатор громадсько-політичного руху Валентина Наливайченка «Справедливість» Віктор Ягун.

На посаду голови осередка Ігоря Радченка висунули після того, як сам Валентин Наливайченко публічно відхреститися від Радченка та його призначення, мовляв, не був в курсі, що того підозрювали і що когось він не влаштовує. 

«Одразу повідомляю: призупиняємо рішення зборів громади, яка в м. Рубіжне на Луганщині обрала своїм представником Ігоря Радченка. Виносимо нову кандидатуру на суспільне обговорення. Будемо вдячні за пропозиції та коментарі» — написав у Facebook голова «Справедливості» Валентин Наливайченко, щойно побачив чисельні публікації правозахисників, адвокатів, журналістів у соцмережах. Було це 5 листопада.

Valentyn Nalyvaichenko

Та й заступник Наливайченка — Руслан Колесников — своє привітання швидко видалив зі сторінки у Facebook, хоча Громадське встигло зафіксувати зміст допису:

«Справедливість запанувала на Луганщині… Одноголосно делегати керівником організації обрали Ігоря Радченка. Довго розповідати про нього та новостворену команду не буду. Хочу наголосити, що до своїх лав ми беремо людей, які власною кров’ю, власним патріотизмом довели свій патріотизм, своє відношення до України».

Віктор Ягун запевняє, що в «Справедливості» знали про темне минуле «Рубєжа» Радченка, навіть проводили власне слідство. Зверталися і до правоохоронців, але ті мовчать, посилаючись на таємницю слідства. От і вирішили призначати, бо «люди так вирішили»: 

«Все те, що про нього говорять, ми винесли на обговорення людей Луганського регіону. Були люди з різних міст, не тільки з Рубіжного, з якого сам Радченко. Ми спитали в людей, як вони ставляться до того, що людина має таку неоднозначну біографію. Протягом 3 місяців не знайшлося людей, які би прийшли до нас і сказали: «Ми категорично проти». Були люди, які сказали, що у вас будуть проблеми, бо він протистоїть якимось кланам, особам».

У ЧОМУ ПІДОЗРЮЮТЬ РАДЧЕНКА

Військова прокуратура підозрює екс-командира спецроти «Айдар» Ігоря Радченка «в організації збройного угруповання з метою нападу на окремих осіб, у нападі з метою заволодіння чужим майном, поєднаному із погрозою застосувати насильство». Також його підозрюють у «незаконному викраденні понад двох осіб способом, небезпечним для життя та здоров’я потерпілих, вчиненому із застосуванням зброї».

За інформацією адвокатки та правозахисниці Євгенії Закревської, Радченко також фігурував у справі про загибель бійця «Айдара» Дмитра Шабрацького у 2015 році.

У серпні 2016-го батьки загиблого бійця розповідали Громадському, що син їх попереджав, якщо він раптом загине, — в його смерті будуть винні Радченко та Яківчук («права рука» Радченка – позивний «Яша»): 

«Якось зайшла розмова, він сказав: «Якщо я загину, мене вб`ють свої». Він скинув фотографію з Яківчуком Андрієм, Радченком Ігорем і сказав: «Якщо я загину, то ці люди будуть винні в моїй смерті», — сказав Сергій Шабрацький.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вбивство чи самогубство: чому загибель «айдарівця» не хочуть розслідувати?

Прізвище Ігоря Радченка фігурувало і в історії про захоплення телерадіокомпанії «Акцент» у 2014 році в Лисичанську.

Тодішні співробітники лисичанського телеканалу «Акцент» розповідали, що в 2014 році вже після звільнення міста від бойовиків, відбулося захоплення будівлі телерадіокомпанії. За словами очевидців, в ньому брали участь бійці «Айдару», серед яких був також Ігор Радченко:

«Безпосередньо в захопленні він участі не брав, але приїздив звільнити своїх бійців, коли вже потім їх правоохоронці взяли в коло. Він їх забрав із собою. Він говорив, що це його бійці. Бійці були в балаклавах, єдиний, кого ми упізнали, це був на той час помічник народного депутата Дунаєва Байрамов Євген» – в ефірі Громадського Схід скайпом розповів Олександр Кобзар, журналіст, який у 2014 році був волонтером при уповноваженому керівника АТО в Луганській області, який керував «Акцентом».

Попри все це, Радченко продовжує бути формальним очільником все ще незареєстрованого Луганського осередку громадсько-політичного руху Наливайченка, з'являтися на офіційних заходах разом з самим головою партії, позувати камерам на тлі банера «Справедливості». 

Ігор Радченко (крайній праворуч)

ПЕРША ПОЯВА

Вперше на фоні банера «Справедливості» Ігор Радченко з`явився в ефірі Громадського під час скайп-включення одразу після його звільнення з-під варти і взяття на поруки депутатами у липні 2016 року.

Пізніше дівчина на ім'я Юлія Мельник, яка представилася прес-секретаркою руху Наливайченка, зв’язалася з журналістами Громадського і запевнила, що особа на скайп-включенні жодного стосунку до їхньої партії немає. 

За словами Віктора Ягуна, у той час Радченко і справді не мав стосунку до партії, а банер з написом «Справедливість» і символікою руху Наливайченка (на їхньому фоні Радченко розмовляв з Громадським) міг скачати з інтернету і роздрукувати будь-хто. 

Та пізніше, додав Ягун, Ігор Радченко сам запропонував свою кандидатуру на партійну посаду в Луганській області.