Румунія приєдналася до декларації G7 щодо гарантій безпеки для України

Румунія приєдналася до декларації «Великої сімки» про безпекові гарантії для України.

Про це повідомляє Міністерство закордонних справ Румунії.

Також очільниця румунського МЗС Лумініца Одобеску провела розмову з державним секретарем США Ентоні Блінкеном щодо підтримки України. Вони домовилися співпрацювати на двосторонньому та євроатлантичному рівнях, а також з іншими партнерами, аби надати Україні довгострокову підтримку, зокрема щодо експорту сільськогосподарської продукції. Одобеску представила вжиті заходи й плани щодо транзитних перевезень української агропродукції.

«Ми підтвердили наше міцне партнерство та обговорили спільну підтримку України та глобальної продовольчої безпеки. Ми з нетерпінням чекаємо на продовження співпраці з убезпечення Чорного моря», — заявив Блінкен.

Про що йдеться в декларації G7?

На полях саміту НАТО у Вільнюсі лідери «Групи семи» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України, у якій зазначили, що кожен із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки, спрямованими на:

  • забезпечення стійкості ЗСУ;
  • зміцнення економічної стабільності та стійкості України;
  • надання технічної та фінансової підтримки для задоволення нагальних потреб України.

У разі майбутнього збройного нападу з боку росії країни «Великої сімки» зобов’язуються негайно провести консультації з Україною для визначення відповідних подальших кроків. У декларації Україна визначила і свої зобов’язання, зокрема, вони стосуються реформування.

Про вихід рф із «зернової угоди»

17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога в тристоронньому форматі.

19 червня стало відомо, що Угорщина, Болгарія, Польща, Румунія та Словаччина проситимуть ЄС продовжити заборону імпорту українського зерна та іншої сільськогосподарської продукції принаймні до кінця цього року. Шмигаль назвав «недружнім і популістським кроком» намір Польщі й надалі блокувати експорт українського зерна на тлі виходу рф із «зернової угоди».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 20 липня на засіданні Ради міністрів закордонних справ ЄС закликав максимально сприяти спрощенню продовольчого експорту з України, зокрема збільшити пропускну спроможність альтернативних транспортних коридорів «Шляхи солідарності». Хорватія та Румунія вже оголосили про свою готовність допомогти Україні експортом продовольства.