Самі ви «юридично нікчемні»: у Зеленського відреагували на заяву Конституційного суду

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявив, що «офіційна заява» КСУ, в якій указ Володимира Зеленського про відсторонення від посади голови суду Олександра Тупицького названо «юридично нікчемним», сама є юридично нікчемною.

Про це повідомляє Офіс президента.

Веніславський нагадав, що заяву КСУ ухвалив на спеціальному засіданні, але Тупицький не міг її скликати, бо президент відсторонив його від посади.

«Юридично це означає, що пан Тупицький з учорашнього дня більше не може виконувати повноваження судді протягом двох місяців. Тобто він не може брати участь у засіданнях Конституційного Суду, він не може брати участь в інших заходах, які відбуваються у КСУ», — вважає представник президента.»

У зв’язку з цим заява КСУ, опублікована сьогодні, 30 грудня, на сайті суду, «не має жодних юридичних наслідків», наголосив Веніславський. Пізніше про таке заявили й в Офісі президента.

Конституційна криза поглиблюється

Президент — гарант Конституції України, а Конституційний суд — орган конституційної юрисдикції, який забезпечує верховенство Конституції України. Це в ідеальній Україні. Зараз ми бачимо, як два головні захисники (принаймні формально) Конституції ведуть жорстку суперечку і звинувачують одне одного у грубих порушеннях закону.

Заради справедливості слід вказати, що розпочалося все з низки скандальних рішень Конституційного суду, після яких Офіс Зеленського просто не міг нічого не робити.

Поштовхом для посилення протистояння стала публікація журналістами «Схем» «Плівок Тупицького» — вони свідчать, що нинішній очільник Конституційного суду брав тіньову участь у приватизації «Зуївського енергомеханічного заводу». Після цього його викликали до Офісу генпрокурора. Тупицький не прийшов, тому про підозру йому повідомили поштою.

Згодом Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, після якого відсторонив Тупицького від посади судді КСУ. Однак у самому суді такий указ глави держави вважають юридично нікчемним, а також пригрозили Зеленському відповідальністю.

Скандальні рішення КСУ

27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.

До того часу посадовці за неправдиве декларування могли отримати від 5 до 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років. Також 27 жовтня КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень. НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за неправдиву інформацію в деклараціях до кінця грудня, інакше чиновників не можна б було притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.

23 грудня Зеленський підписав закон, який повертає відповідальність за декларування неправдивої інформації та за неподання суб’єктом декларування декларації. Однак у новому законі позбавлення волі як покарання не передбачене.