Саміт Путіна і Байдена відбудеться на віллі 18 століття у Женеві. Чого очікують від переговорів та як до них готуються?

Переговори президента Росії Володимира Путіна і президента США Джо Байдена відбудуться 16 червня на віллі Ла Гранж в однойменному парку в Женеві. Там уже триває активна підготовка.
Про місце зустрічі повідомили у Міністерстві закордонних справ Швейцарії. У Кремлі також це підтвердили.
Вілла, що розташовується в центрі парку Ла Гранж, була збудована у 18-му столітті. В одному з її залів є бібліотека, де зберігаються десятки тисяч старовинних і цінних книг.
Як готуються до саміту?
Ще 8 червня стартувала активна фаза підготовки до майбутньої зустрічі президентів РФ і США. До саміту, зокрема, почали готувати парк Ла Гранж — його закрили для відвідувачів і прибрали.
У районі парку поступово посилюють заходи безпеки. Там присутні військові та співробітники служб безпеки.

З 10 червня на вулицях поблизу місця проведення зустрічі заборонили паркувати автомобілі. Заходи безпеки можуть посилити й на березі Женевського озера неподалік від парку, тимчасово розмістивши там засоби ППО та радари.
Навколо самого парку зводять багатокілометрову огорожу. Швейцарські ЗМІ зазначають, що це завдання виявилося непростим, оскільки в самій Женеві таких огорож недостатньо, і конструкції довелося завозити з інших міст країни.
У районі готелю InterContinental у Женеві цього тижня вже їздили броньовані автомобілі з антенами та спеціальною технікою, які пов'язані з охороною Байдена. Саме в цьому готелі, ймовірно, зупиниться президент США.
Які очікування?
У Росії від саміту «проривів» не очікують, сказав напередодні міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
«Але є об'єктивна необхідність в обміні думками на найвищому рівні про те, які загрози бачать Росія та США як дві найбільші ядерні держави на міжнародній арені», — каже Лавров.
Він хоче, щоби США також «провели роботу над помилками» минулих років. Міністр звинувачує Штати в тому, що ті ведуть діалог «винятково з позиції претензій».
Лавров каже, що планують обговорити питання кібербезпеки, стратегічної стабільності (зокрема ядерне і неядерне озброєння), розміщення ракет у Європі та військові бази НАТО у Польщі й Румунії.
У США розцінюють заплановану зустріч із Путіним як спробу врегулювати розбіжності між двома країнами, а зовсім не як винагороду чи жест примирення. Радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван наголошував, що зустріч є «критично важливою частиною захисту інтересів та цінностей Америки».
Він пояснив, що Путін «має дуже персоналізований стиль ухвалення рішень, і тому для Байдена важливо мати можливість сісти з ним віч-на-віч». Це, зауважив Салліван, дасть змогу президентові США «чітко зрозуміти, де ми перебуваємо, зрозуміти, де перебуває він, спробувати врегулювати наші розбіжності й визначити ті сфери, у яких ми можемо працювати в інтересах Америки, щоби досягти прогресу».
Підписання будь-яких документів за підсумками переговорів Байдена та Путіна поки що не планується, казали раніше у Кремлі.
Як це стосується України?
У Білому домі планували запросити президента України Володимира Зеленського у Вашингтон на зустріч із Байденом до переговорів із Путіним, сказало Axios джерело в адміністрації Байдена. Однак від планів відмовилися після зміни керівництва «Нафтогазу». У Вашингтоні занепокоєні, що такі зміни можуть свідчити про відмову у боротьбі з корупцією.
Раніше Зеленський пропонував Байдену зустрітись «у будь-якому місці планети» до переговорів із лідером РФ Володимиром Путіним 16 червня. Натомість 7 червня відбулася друга телефонна розмова між Зеленським і Байденом.
Президенти України та США, серед іншого, обговорили питання «Північного потоку-2» та безпекової співпраці, а Байден запросив Зеленського до Білого дому в липні 2021 року, тобто після його зустрічі з Путіним. Більше подробиць читайте тут.
- Поділитися: