Санаторій на місці маєтку Максимовича на Черкащині повернули державі. Який вигляд має місце, де жив науковець?

За відсутності інвестицій санаторій занепав
За відсутності інвестицій санаторій занепавЧеркаська обласна прокуратура

Державі повернули санаторій на заповідних територіях села Прохорівка Черкаської області, що був збудований на місці родинного маєтку Михайла Максимовича — українського науковця та першого ректора Київського національного університету.

Про це повідомила Черкаська обласна прокуратура.

Правоохоронці встановили, що комплекс загальною площею у 2,6 тисячі м² та вартістю понад 300 мільйонів гривень перебував у віданні закритого акціонерного товариства «Укрпрофоздоровниця», але за відсутності інвестицій занепав.

У 2020 році профспілкова організація протиправно відчужила його на користь жителя Київщини, проте новий власник не виявляв інтересу до придбаного майна і не сплачував кошти до місцевого бюджету за користування землею, розповіли в прокуратурі.

Щоб зберегти санаторний комплекс, Смілянська окружна прокуратура звернулася до суду з позовом про його повернення державі.

Суд першої інстанції в цьому відмовив. Проте прокуратура не зупинилася й подала апеляцію — зрештою довівши, що майно відчужили незаконно. Тепер санаторій, який налічує 31 об’єкт, повернувся у власність держави.

Більше про це місце

Санаторій збудований у 1970-х роках у межах парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Михайлова гора».

У 1841 році в цьому місці у дідовій хаті поселився історик, філолог, етнограф та природознавець Михайло Максимович. Він прожив поблизу Прохорівки свої останні 30 років.

До маєтку Максимовича на Михайловій горі приїжджали Тарас Шевченко й Микола Гоголь. Кобзар тут проводив останні вільні дні в Україні до свого арешту у 1859 році. У Прохорівці його заарештували, за місяць звільнили, але примусили виїхати з України.

На території парку збереглися ще дві ботанічні пам’ятки — «Дуб Шевченка» та «Сосна Гоголя».