Попри зобов'язання Міжнародного трибуналу звільнити українських моряків та кораблі, Росія наполягає на тому що Трибунал не мав розглядати позов України щодо моряків. Втім існують практичні важелі для того щоб змусити РФ виконати рішення Міжнародного трибуналу з морського права та відпустити 24-х українських моряків.

Про це Громадському повідомив адвокат Микола Полозов:

«Зокрема це може бути пов'язано з розширенням санкцій. Крім того, оскільки Росія є морською державою, ігнорування конвенції з морського права може нести певну економічну і політичну загрозу, в тому числі для безпеки російських вантажних перевезень, комерційних російських суден, державних суден. Ну і заперечення Росією імунітету військових судів України може спричинити відповідну міру інших держав по відношенню до російських військових суден. Тобто наслідки можуть бути досить серйозні і жорсткі», — пояснив Полозов.

Адвокат також нагадав схожий випадок в історії — справу «Арктик санрайз» — нідерландського судна, на якому активісти «Грінпіс» у 2013 році проводили акцію протесту біля російської бурової платформи в Печорському морі. Бійці берегової охорони РФ затримали судно та заарештували всіх членів екіпажу та пасажирів. Брати участь у слуханнях Міжнародного трибуналу влада РФ також відмовилися, як і виконувати його рішення. Але за деякий час Росія відпустила всіх захоплених активістів і виплатила уряду Нідерландів компенсацію в кілька мільйонів євро.

Україна очікує, що Росія швидко та в повному обсязі виконає наказ Трибуналу і вже готується до слухань в арбітражному суді. Водночас рішення трибуналу не припиняє кримінальне провадження, що розслідують у Москві про незаконний перетин кордону. Слухання по суті можуть розпочатися до кінця літа.

Раніше повідомлялось, що 25 травня Міжнародний трибунал з морського права задовольнив позов України та зобов'язав Росію негайно звільнити 3 українських військово-морських кораблі та 24 членів їхніх екіпажів.

Трибунал ухвалив рішення за трьома пунктами:

  • Негайно звільнити та повернути українські кораблі (19 голосів «за», ' «проти»)
  • Негайно звільнити українських моряків та дозволити їм повернутися в Україну (19 «за»; 1 «проти»)
  • Росія та Україна мають подати трибуналу звіт про виконання тимчасових заходів до 25 червня (19 «за»; 1 «проти»).

Росія не брала участь у слуханнях, наголосивши, що рішення Трибуналу не мають законної сили, оскільки дії України в Керченській протоці потрібно кваліфікувати як військові. Водночас це суперечить позиції Росії у московському суді, де українців не визнають військовополоненими. У Трибуналі наголосили, що відсутність Росії не звільняє її від обов'язків виконання його рішення.

Поділитись: