Санкції проти Росії подовжено. Що далі? – аналіз Олексія Гараня
21 грудня ЄС подовжив санкції проти Росії до 31 липня 2016 року. Як і раніше, подовження чи зняття санкцій чітко прив'язані до повного виконання Мінських угод.
Про те, що може відбудеться протягом наступних шести місяців і про виконання Мінських угод говорив в ефірі Громадського ТБ професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Інтрига зараз полягає в тому, що робитиметься в ці півроку, - вважає експерт. - Росія, не йдучи на принципові поступки, намагатиметься позбутися санкцій або принаймні їх зменшити. У певний момент Росія може вимагати зняття санкцій через часткове виконання Мінських угод. Зараз же Кремль може піти на ескалацію, аби вимагати від західного світу, щоб з ним рахувалися, - вважає Гарань.
Водночас у Мінських угодах багато двозначностей та речей, які складно виконати, говорить експерт. Зокрема, процес відновлення контролю за кордоном з боку України має початися після виборів на окупованих територіях. Але ж «ніякі вибори не можна проводити, якщо ця територія є де-факто окупованою Російською Федерацією», - говорить Гарань.
На думку експерта, саме в цій неможливості провести вибори в умовах окупації Україна має зараз переконувати західних партнерів. Бо виникає багато питань – щодо того, хто охоронятиме виборчі дільниці, хто контролюватиме підрахунок голосів, чи матимуть українські партії та медіа допуск до виборів, участі у виборів вимушених переселенців тощо. Наприклад, коли були окуповані Балтійські країни, «вибори» в них були інструментом включення їх до складу СРСР, нагадує експерт.
Водночас якщо вибори відбудуться в умовах окупації, і будуть визнані міжнародною спільнотою, Україна отримає з лідерів самопроголошених республік «майбутніх партнерів по переговорах», і в цьому є велика небезпека, - вважає політолог.
За словами експерта, західні країни здебільшого не сумніваються в тому, що нинішні події є агресією Росії. Але водночас прагнуть досягти компромісу, і цей компроміс часто шукається за рахунок України. «Мені це нагадує умиротворення агресора», - говорить Гарань.
Говорячи про конституційну реформу, яка також має бути проведена відповідно до Мінських угод, Гарань наголошує на тому, що провести конституційні зміни в другому читанні буде дуже непросто. І тут Україна має пояснювати західному світу, що Україна є демократичною країною, і парламент не завжди підтримує те, що пропонує президент.
Якщо конституційна реформа не буде проведена, Росія прагнутиме довести, що Україна теж не виконує Мінські угоди – і на це Україна має відповідати тим, що положення мінських угод мають також пройти через схвалення українським парламентом, відповідно до демократичних процедур - вважає Гарань.
/Громадське.Світ
- Поділитися: