СБУ прийшла з обшуками до Коломойського. Що відомо?

Служба безпеки України та Бюро економічної безпеки проводять обшуки в олігарха Ігоря Коломойського.

Про це нам повідомило джерело в СБУ.

За інформацією співрозмовника, обшуки стосуються махінацій щодо «Укртатнафти» та «Укрнафти». СБУ розслідує розтрату нафтопродуктів на 40 мільярдів гривень та ухилення від сплати митних платежів.

Олігарх Ігор Коломойський під час обшуків у його будинку, 1 лютого 2023 рокуФото надане hromadske

 Позиція СБУ

Доповнено о 14:24. В СБУ повідомили, що викрили масштабні схеми привласнення 40 мільярдів гривень колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». За даними слідства, схеми включали ухилення від сплати податків і легалізацію коштів, отриманих у незаконний спосіб.

Наразі в межах кримінальних справ правоохоронці документують 10 епізодів злочинної діяльності. Зокрема, це:

  • виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії;
  • ухилення від сплати податків;
  • створення заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів.

У межах слідчих дій правоохоронці провели низку обшуків за місцем проживання фактичних власників і топменеджменту фінансово-промислової групи, до якої входять ці компанії, а також за адресами ймовірного зберігання нафтопродуктів у різних регіонах України.

За результатами слідчих дій топменеджменту ПАТ «Укртатнафта» оголосили про підозри в учиненні кримінальних правопорушень.

Про підприємства

Як зазначало «ЕП», компаніям Коломойського в «Укрнафті» належить приблизно 42% акцій («Нафтогазу» — 50% плюс 1 акція, інші — міноритарні акціонери). В «Укртатнафті» Коломойський спільно з партнером Геннадієм Боголюбовим володіють близько 60% (Інші — в НАК «Нафтогаз»).

У листопаді 2022 року низка ЗМІ з посиланням на джерела в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомили, що у власність держави перейдуть низка стратегічно важливих підприємств, які пов'язані з Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, В'ячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним.

Підставою є доповнений у вересні закон «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» та низка наказів Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.

Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що продукція цих підприємств критично необхідна для ЗСУ та енергетичного сектора. Підприємства, які вже працювали, отримають більше замовлень та більше гарантій від держави. Роботу підприємств, які не функціонували, відновлять, а працівники повернуться до виробничого процесу.