Верхня палата американського парламенту — Сенат — схвалила оновлену торговельну угоду USMCA (United States — Mexico — Canada Agreement), яка має замінити Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА).

Як повідомляє Reuters, за схвалення угоди проголосувало 89 сенаторів, проти — 10. 19 грудня 2019 року її затвердила нижня палата Конгресу — Палата представників.

Тепер для набуття угодою USMCA чинності її має ратифікувати парламент Канади — Мексика зробила це ще в червні 2019 року. Очікується, що це станеться після 27 січня, коли канадські законодавці повернуться із зимової відпустки.

Нагадаємо, 11 грудня 2019 року USMCA підписали президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор, заступниця прем’єр-міністра Канади Христя Фріланд і торговельний представник США Роберт Лайтхайзер, а також старший радник і водночас зять Дональда Трампа Джаред Кушнер.

Нова торговельна угода покликана покращити умови праці в країнах-підписантах, посилити контроль за дотриманням екологічно безпечного виробництва, а також встановити нові умови для безмитної торгівлі окремими видами товарів — зокрема, транспортними засобами й молочною продукцією.

Попередній варіант USMCA США, Мексика і Канада підписали ще в листопаді 2018 року на саміті «Великої двадцятки» в Буенос-Айресі (Аргентина). Утім демократи, які складають нині більшість у Палаті представників, відмовилися підтримати торговельну угоду — для набуття чинності її повинні схвалити законодавчі органи всіх трьох країн. За наполяганням Демократичної партії в американсько-мексикансько-канадську торговельну угоду внесли зміни. Зокрема, додали положення, які посилюють контроль за дотриманням екологічних стандартів, а також прибрали пункт про ексклюзивність прав на виробництво біологічних препаратів.

У старому варіанті компанії зобов’язані були відмовитися від виключних прав на таку продукцію через 10 років. Цей крок підтримував фармакологічний бізнес і Республіканська партія Трампа.

Президент США критично висловлювався щодо Північноамериканської зони вільної торгівлі ще під час передвиборчої кампанії 2016 року. За словами Трампа, мета нової угоди — забезпечити кращі умови для торгівлі США з іншими країнами Північної Америки.

До ратифікації USMCA парламентами трьох країн продовжують діяти чинні умови зони вільної торгівлі в Північній Америці. Вона охоплює 1,2 трлн доларів щорічної торгівлі на північноамериканському континенті, підтримує 12 млн робочих місць у США і обумовлює третину експортного потенціалу сільськогосподарського сектора США.

Що таке НАФТА?

Угоду про Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА) було підписано в 1993 році за президентства республіканця Джорджа Буша-старшого, а ідею про вільну торгівлю в Північній Америці приписують його попереднику — Рональду Рейгану, теж із Республіканської партії. Так було утворено найбільшу у світі зону вільної торгівлі.

Створення НАФТА переслідувало такі цілі, як:

  • усунення бар’єрів у торгівлі та сприяння транскордонному руху товарів та послуг; сприяння чесній економічній конкуренції; покращення інвестиційного клімату; захист і забезпечення прав інтелектуальної власності;
  • створення процедури для врегулювання торговельних спорів;
  • створення рамок для подальшої тристоронньої, регіональної й багатосторонньої співпраці в економічній сфері.
Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile