Максим Кошман
Фото:

фото з соціальних мереж

Офіс генерального прокурора оголосив 28 затриманим у Білорусі представникам приватної військової компанії «Вагнера» про підозру за фактом участі у терористичній організації та вчиненні злочинів на Сході України. Росія наголосила на тому, що всі затримані росіяни, однак українська сторона наполягає — серед них є 9 українців. Розповідаємо, хто саме і що про них відомо.

«Референдум»у Слов'янську, батальйон Прилєпіна та «Беркут»

Українська сторона наразі не називає прізвища українців, наголошуючи на тому, що питання ширше — треба знайти серед них тих, хто вбивав на Донбасі. Ідентифікувати частину «вагнерівців» нам допоміг сюжет білоруського телебачення, де були опубліковані паспорти частини із затриманих. 

39-річний Максим Кошман перебуває у розшуку МВС за створення незаконного збройного формування та участь у терористичній організації з 2014 року. Він має позивний «Коршун» у складі незаконного збройного формування «Ольхон», яке входить до так званих збройних сил «ДНР» брав та продовжує брати участь в бойових діях проти підрозділів Збройних сил України на території Донецької області. Зокрема його активність фіксували 21 липня 2014 року — поблизу Горлівки Донецької області та 19 грудня 2016 року — на Світлодарській дузі поблизу Дебальцевого Донецької області.

Максим Кошман (праворуч)
Фото:

фото з соціальних мереж

Справа щодо нього з червня 2017 року слухається Слов’янським міськрайонним судом Донецької області. В ухвалі зазначено, що

Кошман у квітні 2014 вступив до формування самопроголошеної «ДНР» — «народного ополчення Донбасу» у Слов`янську Донецької області. У його складі Кошман чергував біля будівлі виконавчого комітету Слов`янської міської ради, яка на той час була захоплена представниками «ДНР». У травні та червні увійшов до складу мобільної групи, яку утворив представник «ДНР» з позивним «Бай», і всіляко допомагав бойовикам під час незаконного «референдуму» на території Слов`янська.

«Займався укріпленням та охороною зайнятих будівель та споруд, виконував функції контролю за переміщенням фізичних осіб, а також здійснював візуальне спостереження за прилягаючою місцевістю з метою протидії діяльності осіб, невдоволених діяльністю бойовиків та виконував інші розпорядження керівництва терористичної організації «ДНР», чим фактично брав участь у діяльності терористичної організації ДНР та її незаконних збройних формувань та сприяв її терористичній діяльності шляхом забезпечення її функціонування», — йдеться в ухвалі суду. 

Після звільнення Слов’янська українськими збройними силами Кошман передислокувався разом з бойовиками у Горлівку. У грудні 2019 року він отримав паспорт громадянина Російської Федерації. 

На сторінці у соцмережах «вагнерівець» постить фото з написами «воєнна розвідка РФ». Активно висвітлює свої антиукраїнські погляди та возвеличує Росію й самопроголошені республіки. Постить дописи із паплюженням українських гасел та символів, а також фото з нібито тілами українських військових.

«Спостерігаю, як черговий укрпі...г з головою окремо від тулуба залишає донецьку землю. Земля тобі скловатою, передай смачний піддупник Бендері», — йдеться у його дописі з фото біля мертвого тіла.

23-річний Олександр Шубін на позивний «Злий». Відповідно до фото, яке нам вдалося знайти у соцмережі ВКонтакте, він раніше воював у батальйоні Суркова-Прилєпіна. Сам Захар Прилєпін у коментарі російським журналістам підтвердив, що впізнав нібито двох-трьох із затриманих, які воювали у його батальйоні. Також Шубін постив фото з луганського кафе «ALCUBA».

Олександр Шубін (крайній ліворуч), Захар Прилєпін (третій зліва)
Фото:

фото з соціальних мереж

33-річний Геннадій Фетісов на позивний «Сова» — колишній працівник підрозділу міліції особливого призначення «Беркут». На своїй сторінці у соцмережах він має фото у формі «Беркуту» датоване 2012 роком. А в березні 2015 року отримав відзнаку за службу у «збройних силах» самопроголошеної «ДНР».

Також «Сова» мав стосунок до батальйону «Оплот». Зокрема, постив відео «Звернення Оплоту», в якому засуджують дії активістів Майдану та возвеличують діяльність правоохоронців, які нібито виконували накази для збереження порядку.

«Так, на Майдані є люди. Але це не представники народу. Це мала частина, здебільшого — безробітні, які незадоволені тим, що в когось більше, ніж у них», — йдеться у відео.  

У Фетісова є паспорт Російської Федерації, зареєстрований п’ять місяців тому. 

Відзнака за службу у «збройних силах» самопроголошеної «ДНР»
Фото:

фото з соціальних мереж

34-річний Олег Дрига — уродженець Донецька. В соцмережах його сторінки видалені, але через архів нам вдалося побачити, що він мав фото з георгіївською стрічкою, військовій формі та зброєю.  Воював у складі незаконних воєнізованих формувань. Паспорт РФ отримав у листопаді 2019 року. 

Олег Дрига
Фото:

фото з соціальних мереж

48-річний Сергій Сидоров — уродженець Одеської області. Паспорт РФ отримав у вересні 2018. Сергію Бубнову 49 років, вінуродженець Донецька. Паспорт Російської Федерації отримав у листопаді 2017-го. 34-річний Володимир Селіхов родом із Сєверодонецька, отримав російський паспорт у березні 2020 року. Також у базі мешканців України ми знайшли Павла Нижника, який народився у 1987 році у Макіївці Донецької області. Однак, наразі ми не можемо стверджувати, чи є він тією ж людиною, яку затримали. 

Хто може бути дев’ятим українцем — зараз невідомо, оскільки інші затримані народились здебільшого у Росії. Уродженцем Східної Німеччини нібито є куратор затриманої групи — Олексій Сапронов на позивний «Моздон». До 2013 року він був водієм російського МВС, а з 2014 року — водієм у ПВК «Вагнер». Про те, що він був головним групи, свідчать зафіксовані під час затримання скріншоти повідомлень.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, відповідаючи на наше запитання, зазначив, що інформацію про громадянство затриманих ретельно перевіряли правоохоронці, оскільки вона могла змінюватися. 

«Ви ж розумієте, що можуть бути різні ситуації. Наприклад, хтось показав при затриманні паспорт України, хтось — Росії, але це не виключає, що в цієї людини так само може бути паспорт України. Нагадаю, що ми не визнаємо, відповідно до закону, другого громадянства і для нас вони так само будуть громадянами України», — сказав Дмитро Кулеба.

Ким є решта 19 затриманих?

Раніше ми вже писали про щонайменше 10 людей, які воювали на Донбасі у складі різних формувань, зокрема і в ПВК «Вагнер». 

За даними Служби безпеки України, Андрій Бакунович входив до складу ПВК «Вагнера», яка де-факто є бойовим підрозділом головного управління Генштабу Збройних Сил РФ. Бакунович воював на Донбасі як командир групи снайперів, особистий номер жетона – М-1001. Брав участь в операції під Дебальцевим у лютому 2015 року. Про це свідчить опублікований у 2018 році в групі «Ихтамнет_м0209» Рапорт керівника снайперського взводу, де він просив нагородити певних осіб, серед яких і Бакунович орденом РФ «За мужність». Однак Бакуновича викреслили зі списку, зазначивши, що він білорус.

За даними наших джерел у правоохоронних органах, він фігурував в закритій доповіді слідчої групи ООН щодо дотримання режиму заборони поставок озброєння і надання військової допомоги в Лівії.

Олексій Волгін «Волга» (номер жетона М-1297) та Володимир Лі «Музикант» (номер жетона М-0727), відповідно до раніше опублікованої інформації СБУ, брали участь у придушенні демократичних протестів у Судані в складі ПВК «Вагнера». Перший санінструктор, другий — кулеметник розрахунку КОРД.

Тахір Бахтігараєв — водій управління навчальною розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-0483. Має адміністративну судимість. Пройшов Сирію, а за інформацією наших джерел в СБУ — і Лівію. Його армійський жетон потрапив в об’єктив камери під час затримання.

Тахір Бахтігараєв
Фото:

фото з соціальних мереж

Сергій Павленко — водій управління 4 розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-0279

«Ця людина почала вбивати у Сирії ще у 2013 році в складі так званого ПВК «Слов’янський корпус». Потім він був у складі перших найманців в Україні, потім була Сирія, він був у Судані. І зараз їхня мета — досягнення потрібних цілей Москви, навіть до зміни політичного режиму», — сказав нам генерал-майор запасу СБУ Ігор Гуськов, який роками займався дослідженням ПВК «Вагнера».

Сергій Маслов — номер розрахунку КОРДу 2 розвідувально-штурмового взводу навчальної розвідувально-штурмової роти ПВК «Вагнера», особистий номер М-2291. У соцмережі публікував фото з Сирії. 

 Також у соцмережах у Маслова в друзях ще щонайменше двоє колег «вагенрівців» — Павло Долгополов (М-2292) та Микола Рейхенау (М-2283). Журналісти російської «Новой газеты» повідомляють, шо Маслов недовчився у прикордонному інституті, рік провів прапорщиком в прикордонних військах, ще рік — бійцем в міністерському ОМОНі «Зубр», а з 2012 року — мив машини, таксував. До «Вагнера» приєднався навесні 2016 року. 

Сергій Маслов
Фото:

фото з соціальних мереж

Денис Харитонов, позивний «Баян», М-0801. На фото, опублікованих ним у соцмережі, добре видно нагороди «Вагнера».

Денис Харитонов
Фото:

білоруське видання «Наша Ніва»

Їх декілька, а кожна нагорода дається за окрему кампанію. «Ви можете порахувати, що він пройшов на той момент щонайменше Україну, Сирію і ще одну країну», — каже Ігор Гуськов. Також Харитонов має нагороду від очільника так званого Союзу добровольців Донбасу самопроголошеної «ДНР» Олександра Бородая. 

Серед найманців «Вагнера», які воювали на території України, і Павло Самарін (М-0724). Ще один із затриманих — 35-річний Рінат Карімов. Він воював у батальйоні «Спарта», який створив ватажок бойовиків Арсен Павлов, він же «Моторола». Бойовики «Спарти» активно брали участь у боях за Донецький аеропорт аж до його знищення.  

Павло Самарін
Фото:

Новая газета

Рінат Карімов
Фото:

фото з соціальних мереж

«Дуже багато тих, у кого номер починається на нуль. Це означає, що вони вступили не пізніше літа 2014 року, були завербовані російською воєнною розвідкою», — відзначив Гуськов.

Що ще варто знати про ПВК Вагнера і затриманих?

За інформацією СБУ, «ПВК Вагнера» ніколи не користувалися регулярними авіарейсами. Всі перельоти здійснювалися бортами «223-го льотного загону» Міноборони РФ або спеціальними чартерами без проходження прикордонного контролю РФ. Це задокументовано українськими спецслужбами. 

В групі «Ихтамнет_м0209» зауважили, що у кадр на відео затримання, потрапив не тільки аркуш з написами арабською, а й скретч-карта поповнення рахунку мобільного телефону суданського оператора зв'язку. На ній зображена мечеть Хатмія в місті Кассала (Судан).

  «Купити «поповняшки» суданських мобільних операторів в РФ і в Білорусі дуже складно, щоб з ними потім летіти в Судан. Це може означати тільки одне — що в Білорусі прибули не для того, щоб полетіти в умовний Судан, а навпаки — це прибули ті, хто раніше був у Судані (якраз з минулого відрядження у Волгіна і Лі завалялися в сумках папірці на арабському і суданські «поповняшки»)», — йдеться у дописі групи.

скретч-карта поповнення рахунку мобільного телефону суданського оператора зв'язку
Фото:

скріншот із відео затримання

Зараз триває підготовка запиту про екстрадицію 28 затриманих. Питання щодо їхньої видачі вирішуватимуть в Республіці Білорусь.

Поділитись: