Анти-антикорупціонери: хто і як бореться з Центром протидії корупції

Коротко розповідаємо, хто і чому бореться з Віталієм Шабуніним та Центром протидії корупції

Голові громадської організації Центр протидії корупції Віталію Шабуніну оголосили підозру за статтею про нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості.

Згідно заяви ГО, спочатку йому планувалось вручити підозру у скоєні злочину передбаченого частиною 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу України — «Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім'ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності».

Однак, за словами Шабуніна, слідчі змінили статтю, яку йому інкримінують. Це частина перша статті 122 — «Умисне нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості».

Коротко розповідаємо, хто і чому бореться з ЦПК.

Зламана щелепа і газовий балончик

Якщо провину Шабуніна буде доведено, то за цією статтею загрожує до 3 років позбавлення волі. Тепер Дніпровський суд Києва має обрати для нього запобіжний захід – особисте зобов’язання або арешт (станом на 17:30 16 липня суд відпустив Шабуніна під особисте зобов'язання).

У ЦПК називають цю справу проти Шабуніна – політичним замовленням, «яке має на меті знешкодити громадського діяча та антикорупційного активіста».

Однак не заперечують — 8 червня цього року голова правління організації дійсно вдарив в обличчя Всеволода Філімоненка, помічника нардепа Сергія Мельничука (на громадських засадах), який називає себе журналістом.

Сутичка сталася під Дніпровським військовим комісаріатом, куди Шабуніна викликали повісткою ніби то через ухилення від призову.

За версією Філімоненка, він підійшов до опонента із запитанням, чому той  «не воює в АТО», після чого голова ЦПК зламав йому щелепу. Сам Шабунін стверджує, що вдарив Філімоненка за те, що той у провокативній формі образив членкиню правління організації Олександру Устинову. Після цього Філімоненко бризнув в обличчя Шабуніну з газового балончика.

Юристка ЦПК Олена Щербан запевняє, що після удару Шабуніна Філімоненко сам викликав собі швидку, відмовився від госпіталізації та допомоги лікарів і не мав жодних ознак важких тілесних ушкоджень, про які заявляв пізніше.

Наприкінці липня Всеволод Філімоненко заявив, що був змушений покинути Україну ніби то через політичне переслідування. За його словами поліція порушила кримінальне провадження і проти нього - за статтею 125 Кримінального кодексу України «Умисне тілесне ушкодження» — за заявою Віталія Шабуніна.

Хто ще переслідує  ЦПК

Центр протидії корупції — громадська організація заснована Віталієм Шабуніним у 2012 році. Протягом останніх п’яти років займається антикорупційними розслідуваннями, та лобіюванням антикорупційних ініціатив, зокрема в сфері держзакупівель та охорони здоров’я. Фінансується переважно за рахунок грантів міжнародної фінансової допомоги.

Протягом останніх років активісти ЦПК регулярно зазнає нападів з боку діючої влади. У березні 2016 року дозвіл на обшуки у Центрі отримала Генпрокуратура, яка начебто підозрювала антикорупціонерів у розтраті коштів міжнародної фінансової допомоги, які мали б йти на реформу самої ГПУ.

Обшуки не відбулися, а пізніше справу було закрито.

З листопада 2016 року ЦПК добивається публікації електронних декларацій співробітників СБУ, які засекречені начебто через загрозу безпеці працівників спецслужби.

У відповідь СБУ, за словами ЦПК, начебто організувала проти Центру дискредитаційну компанію, зокрема організовувала стеження за будинком Віталія Шабуніна і мітинги під його стінами.

Частиною кампанії з дискредитації у ЦПК вважають і ухвалений Верховною радою у квітні законопроект про обов’язкове електронне декларування для антикорупційних ГО.

В травні 2017 року депутат від «Народного фронту» Павло Пинзеник звинуватив ЦПК у відмиванні коштів та показав у сесійній залі документальний фільм який нібито викривав нечесні оборудки антикорупціонерів.

Фільм був підготовлений іншою свіжозаснованою ГО – «Національний інтерес України», яку очолює колишній журналіст телеканалу NewsOne Василь Апасов.

У червні управління фінансових розслідувань столичної  Державної фіскальної служби відкрили справу щодо можливого порушення ЦПК умов діяльності неприбуткових організацій. За інформацією Deutsche Welle справу порушено за заявою Апасова і Пинзеника.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Раді намагаються дискредитувати антикорупційні громадські організації — «Центр протидії корупції».

Підписуйтесь на наш канал у Telegram