Нідерланди не полишають спроби повернути викрадені у 2005 році картини відомих голландських художників епохи «Золотого століття», які були знайдені в Україні.

Міністр закордонних справ Нідерландів Бред Кундер заявляє, що переговори про повернення картин ведуться на найвищому рівні та сподівається, що уряд України вплине на політиків та «добровольців», які, начебто, вимагають викупу.

Водночас, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков запевнив, що поліція робить усе можливе, щоб знайти колекцію, а міністр закородонних справ Павло Клімкін підтвердив його слова.

Зважаючи на те, що 6 квітня в Нідерландах відбудеться референдум щодо підписання угоди про асоціацію України з ЄС, скандал з картинами може суттєво вплинути на імідж держави.

Викуп у 50 мільйонів

Представники музею Westfries стверджують, що батальйон ОУН утримує картини «Золотого Століття» і вимагає викуп 50 млн євро.

Низка картин, а саме 24 твори мистецтва, вкрадені десять років тому, переховують з метою отримання викупу українські націоналісти. Загальна вартість картин складає € 10 млн, наразі їх зберігають у кількох місцях в Україні.

Організація українських націоналістів, за словами представників музею, вимагає надто велику суму, для їхнього повернення на батьківщину. Також у змові беруть участь українські спецслужби і високопосадовці.

Ключова фігура в цій схемі - заступник командира батальйону ОУН Борис Гуменюк. Також серед фігурантів були названі лідер партії «ВО «Свобода» Олег Тягнибок та екс-начальник СБУ Валентин Наливайченко.

Музей не зміг самостійно повернути твори мистецтва і надав історії розголосу, пояснивши, що продаж картин відбувається нелегально. Директор музею записав відеозвернення, яке було опубліковане на Youtube.

«Усім, хто володіє нашими скарбами або будь-якими відомостями про їхнє місцеперебування, я хочу сказати: це не товар - це частина нашої історії, нашої культурної спадщини, і вони належать нам», - йдеться у зверненні.

                       Одна з викрадених картин

У ніч на 9 січня 2005 року, злодії проникли в музей, відключили сигнал тривоги, і вкрали 24 картини ХVII і XVIII століть. Це були роботи художників «Золотого століття» Яна ван Гоєна та Хендріка Богарта, створені в епоху, коли Нідерланди були світовим лідером у торгівлі і науці.

Рік тому, після кількох років невдалих пошуків, музейники побачили одну з картин на українському сайті. Вже в липні у посольство Нідерландів приїхали дві людини, які назвалися представниками «добровольчого батальйону». Вони і розповіли, що знають, де повна колекція картин.

Український слід

Про знахідку повідомили поліцію і чиновників Нідерландів, які почали докладати дипломатичних зусиль для повернення картини. Крім того, до справи залучили фахівця зі злочинів у сфері мистецтва Артура Бренда.

«Щотижня і щодня картини псуються сильніше. Саме тому їх потрібно швидше повернути», - передає слова директора музею The Telegraph.

Також, Бренд розповів, що картини були знайдені на одній з дач в Донецькій області у людини, яка мала стосунок до колишнього президента Віктора Януковича.

За відомостями Бренда, українські політики і секретні служби беруть участь у покриванні викрадачів.

«Ми отримали докази того, що твори готуються до продажу або навіть вже підпільно продані. Ми занепокоєні, якщо вони продані - колекція буде розкидана по світу і, можливо, втрачена назавжди», - упевнений Бренд.

            Гуменюк, на думку детектива, особисто причетний до справи

Бренд також пояснив, що причетність Наливайченка поки що не доведена, проте, вина «оунівців» і саме Гуменюка є для нього очевидною.

«Причетність Наливайченка досі під питанням. Ці люди (Борис Гуменюк - авт.) спочатку запропонував картини нам. Але після цього інші люди пропонували картини кримінальним колам в Україні та за кордоном, які спілкувалися з нами. І вони також зазначали, що зустрічалися з людьми з СБУ. І двічі згадувалося ім’я Валентина», - пояснив він у розмові з Громадським.

«Бориса я бачив особисто з представником Посольства, наші інформатори говорили про Олега Тягнибока, і це було підтверджено українськими органами влади. Валентин під питанням, але ми вважаємо, що є всі підстави вважати, що він причетний, оскільки представники спецслужб причетні, це точно, а він був їхнім шефом. І його ім’я кілька разів називали. Але Валентин Наливайченко невинний до того часу, поки це не буде доведено», - вважає детектив.

«Ми вже шукаємо»

Берт Кундерс, міністр закордонних справ Нідерландів, повідомив, що спілкувався з українськими політиками на тему цих картин.

«Ми обговорювали це на найвищому рівні. Я вважаю, що вони зрозуміли всю серйозність і сподіваюся, що картини повернуться в музей», - сказав він.

Міністерство внутрішніх справ України запевняє, що розшукує голландські картини. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков під час звіту міністрів силового блоку Кабміну про свою діяльність.

«Ми в повному контакті з Голландською стороною. Нам відомі факти, що на одній із дач біля Донецька група людей виявила колекцію, яка пропала пару років тому з Голландського музею. Нам відомо, що є ймовірність того, що цю колекцію намагаються продати на чорному ринку. І ми над цим працюємо», - сказав міністр.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що цей інцидент «дуже важливий для тих, хто намагається зіпсувати наш імідж, що важливо перед референдумом 6 квітня».

«Сподіваюся, що це ніяк не вплине на результати референдуму і ми продемонструємо до референдуму успіх розслідування. І всі зрозуміють, як це треба робити – не починати неконтрольовані переговори невідомо з ким і не розголошувати цю інформацію, а працювати в контакті між правоохоронцями двох країн. Як це відбувається зараз, після того, як голландська сторона коротко порушила це питання під час візиту президента до Голландії», - додав Клімкін.

Поділитись: