Стіна на кордоні з Мексикою. Саме вона стала причиною шатдауну — тимчасової зупинки роботи уряду. Шатдаун тривав 35 днів і став найдовшим в історії США. Що це за стіна, як вона допоможе охороні кордону, та чому її будівництво може вплинути на те, хто буде наступним президентом США?

Стіна розбрату

Стіна на південному кордоні існує давно — її почали зводити в 1994. Її протяжність — понад 3000 кілометрів, але по суті це звичайний паркан, який розділяє дві країни. Місцями заржавілий, місцями пошкоджений — він пролягає лише вздовж половини кордону, на суші, інша половина проходить по річці Ріо-Ґранде.

Найбільш населені місця, де є підвищений ризик нелегального перетину й торгівлі наркотиками, посилено охороняються. Передусім це регіони довкола міст Сан-Дієґо й Тіхуани, а також Ель-Пасо і Сьюдад-Хуарес.

Республіканці на чолі з Трампом виступають за те, щоб добудувати ще майже 580 кілометрів стіни, а також укріпити її в місцях «найвищого пріоритету» — зробити її вищою, міцнішою і товстішою. На це вони просять виділити з бюджету 5,7 мільярдів доларів. Демократи, які з початку року відновили контроль над нижньою палатою Конгресу, категорично проти.

Через те, що дві партії не можуть домовитися і затвердити бюджет і стався шатдаун.

Після 35 днів політики погодились тимчасово зупинити шатдаун — до 15 лютого. Якщо до цього часу вони не знайдуть компромісу, цілком імовірно, що урядові структури знову припинять свою роботу.

Мешканці району Плайяс-де-Тіхуана спостерігають за будівництвом прикордонної стіни між Мексикою та США, чстина якої на березі океану, Тіхуана, штат Баха-Каліфорнія, Мексика, 23 червня 2005 року. Залізні прути розділяють Тіхуану із каліфорнійським містом Сан-Дієго у США
Фото:

EPA/DAVID MAUNG

Майже 15 років потому — мігранти із країн Центральної Америки біля прикордонної стіни в Тіхуані, Мексика, 13 листопада 2018 року. Для сотень біженців стіна, яка розмежовую Тіхуану з американським Сан-Дієго є останнім бар'єром до нелегального в'їзду у США
Фото:

EPA-EFE/JOEBETH TERRIQUEZ

Будувати чи не будувати?

Чому республіканці так наполягають на будівництві стіни? Вони переконані, що міцніший бар’єр допоможе зупинити нелегальну міграцію, а разом з нею — злочинність. Зараз нелегалів у країні — понад 10 мільйонів. Половина з них — мексиканці. Також багато людей — із країн Центральної Америки. За словами Трампа, південний кордон — це ворота для наркотиків, торгівлі людьми та криміналу. І ці ворота треба зачинити.

«Через наш кордон і в наші громади вливається величезна кількість летальних наркотиків, зокрема метамфетамін, кокаїн, героїн і фентаніл, заявляв Трамп. — Наркотики вбивають 78 тисяч американців щороку і коштують нашому суспільству понад 700 мільярдів доларів. Лише героїн убиває 300 американців у тиждень, і 90% його потрапляє сюди через південний кордон. Як кандидат на посаду президента я пообіцяв, що виправлю цю кризу, і я маю намір зберегти цю обіцянку, так чи інакше».

Офіційна позиція демократів — будівництво стіни на кордоні з Мексикою є надто дорогим і неефективним. Також вони кажуть, що це — порушення конвенції про права біженців, які мають право просити притулок. Демократи переконані: зведення стіни не вирішить проблеми нелегальних мігрантів. Адже більшість нелегалів у США — це люди, які в’їхали цілком законно, але залишилися в країні після закінчення своєї візи. І якщо глянути на статистику — американські громадяни скоюють злочини значно частіше, ніж мігранти.

Депутатка від Демократичної партії Александрія Окасіо-Кортес в ефірі NBC так відповіла на слова Дональда Трампа:

«Навіть якщо ви проти мігрантів, більшість незареєстрованих людей тут через те, що закінчився термін дії їхніх віз. Це не тому, що люди перетинають кордон. Трамп намагається обмежити будь-яку форму легальної імміграції до Сполучених Штатах. Він бореться проти возз'єднання сімей, проти візових лотерей, він бореться практично проти всіх способів легально в'їхати в цю країну, змушуючи людей ставати нелегалами. А потім їх атакує. Це систематичні дії. Вони неправильні й антиамериканські».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «На чолі обох держав — Росії та Америки — божевільні», — журналістка Маша Гессен | Дуже важлива передача

Депутатка від Демократичної партії Александрія Окасіо-Кортес (в центрі) виступає у Конгресі США, Вашингтон, США, 3 січня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Боротьба за владу

Але ця історія насправді не лише про боротьбу з нелегальною міграцією. Наступного року в США — президентські вибори. Будівництво стіни було однією з основних обіцянок Дональда Трампа.

Сама стіна вже стала своєрідним символом його президентства. Вона чудово демонструє його зовнішню політику: Америка — передусім, а від решти — відгородитися. Для Трампа вкрай важливо дотиснути і домогтися її будівництва, щоб дотриматися слова й показати, хто в домі господар. А для демократів конче важливо цього не допустити — щоб зіпсувати рейтинг Трампа перед наступними виборами.

Заручниками політичної боротьби стали 800 тисяч федеральних працівників (людей, які працюють в державному апараті), які протягом шатдауну не отримували зарплат. Крім них, наслідки шатдауну відчули працівники «Голосу Америки» та «Радіо Свободи» — ЗМІ, які фінансуються урядом США, а також частина силовиків. І хоча армію фінансували справно, без грошей залишились берегові охоронці Сполучених Штатів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фіктивні шлюби, поліція та марихуана

Сотні тисяч федеральних працівників стали заручниками політичної боротьби у Конгресі (на фото — харчова мережа World Central Kitchen у Вашингтоні виступила з ініціативою безкоштовної кави та їжі для американських бюджетників, які майже місяць не отримували заробітну плату, Вашингтон, США, 25 січня 2019 року)
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Демократи звинувачують у цьому президента: вони кажуть, що в перший день роботи нового Конгресу погодили всі необхідні закони для відновлення роботи уряду. І наголошують: за стіну Трамп змушує платити звичайних американців, хоча обіцяв, що це зробить Мексика.

Своєю чергою, президент усю провину перекидає на демократів: мовляв, вони вперто блокують будь-які його ініціативи й відмовляються йти на компроміс, тож уряд не може відновити свою роботу через їхні політичні амбіції.

Поки що схоже на те, що жодна зі сторін поступатися не збирається, адже це означатиме поразку. І поки демократи і республіканці не могли знайти знайти компромісу — виділяти 5,7  мільярдів на стіну чи ні — шатдаун завдав збитків бюджету США на вдвічі більшу суму.

Поділитись: