Світ

Проблеми на Даунінг-стрит: що буде з Брекзитом

16 липня, 2018 16:18
Світ/Проблеми на Даунінг-стрит: що буде з Брекзитом
Зберегти
Вигляд
lead
За два дні Британія залишилася без трьох міністрів. Девід Дейвіс, міністр з питань Брекзиту, Стів Бейкер, молодший міністр того ж відомства, і Боріс Джонсон, міністр закордонних справ пішли у відставку. Вони вирішили піти після того, як Тереза Мей оприлюднила новий план співпраці з ЄС після Брекзиту, мотивуючи це тим, що прем'єрка йде на значні поступки Брюсселю.

За два дні Британія залишилася без трьох міністрів. Девід Дейвіс, міністр з питань Брекзиту, Стів Бейкер, молодший міністр того ж відомства, і Боріс Джонсон, міністр закордонних справ пішли у відставку. Вони вирішили піти після того, як Тереза Мей оприлюднила новий план співпраці з ЄС після Брекзиту, мотивуючи  це тим, що прем'єрка йде на значні поступки Брюсселю. Що конкретно стало причиною їхньої відставки та які це матиме наслідки для уряду Терези Мей і Британії в цілому — розповідає Громадське.

Розлучення по-британськи

Першим у відставку подав Дейвіс — міністр з питань Брекзиту, який обіймав цю посаду з 2016 року. Він не погоджувався з пропозиціями Терези Мей, тож заявив, що вважає себе поганою кандидатурою для ведення переговорів.

В інтерв'ю BBC Дейвіс сказав, що «Британія віддала надто багато і надто просто». На його думку, ЄС це використає і надалі вимагатиме ще більших поступок. Екс-міністр розповів, що протягом двох років на посаді він ішов на багато компромісів, однак цього разу «було вже занадто».

Слідом за ним про відставку заявив глава МЗС Боріс Джонсон. Упродовж кампанії перед референдумом про вихід з ЄС, тоді ще будучи мером Лондона, він активно агітував підтримати Брекзит.

«Проблема в тому, що протягом вихідних (після затвердження плану — ред.) я тренувався, повторюючи слова, і зрозумів, що вони застрягають у мене в горлі. Оскільки я не можу при всьому здоровому глузді захищати ці пропозиції, я із сумом прийшов до висновку, що повинен піти».

Також Джонсон заявив, що Британія перетворюється на колонію ЄС, позаяк бере на себе серйозні зобов'язання, не маючи водночас можливості впливати на дії Євросоюзу.

Екс-міністр опублікував скан заяви у відкритому доступі.

Яблуко розбрату

Основною причиною відставки міністрів стала незгода з планом Терези Мей, який вона затвердила зі своїм кабінетом напередодні. Боріс Джонсон, до слова, на зустрічі з прем'єркою ці зміни підтримав.

Та нові пропозиції викликали невдоволення не тільки в політиків, а й серед звичайних британців, які виступали за Брекзит. Вони побоюються, що Об'єднане Королівство попри обіцянки залишиться «прив'язаним» до Брюсселя та не отримає повної політичної та економічної незалежності. Британські медіа назвали нові пропозиції «пом'якшеним планом» та «напів-Брекзитом». Що саме викликало незадоволення?

За пропозицією Мей, Британія створить «спільний кодекс» з ЄС, який стосуватиметься торгівлі. Саме торгівля з ЄС була для країни одним із найважливіших питань. Залишалось незрозумілим, як саме після виходу з Євросоюзу Британія регулюватиме мита, а також імпорт та експорт товарів, зокрема з Ірландією — єдиною державою, з якою Об'єднане Королівство межує по суші. Поставало питання про створення фізичних кордонів.

Тепер, як пропонує Тереза Мей, правила «гармонізують» з ЄС, а британсько-європейські кордони вважатимуться об'єднаною митною зоною. На них не буде митного контролю, щоб, як каже британська прем'єрка, «уникнути тертя». Спростять також і тарифну систему, завдяки якій більше коштів залишатиметься в Брюсселі.

Хоча Тереза Мей запевняє, що це сприятиме поверненню контролю до Лондона, скептики вважають: такі правила не дозволять Британії укладати торговельні угоди незалежно від ЄС, зокрема зі Сполученими Штатами. А це вважали однією з найбільших переваг виходу королівства з Євросоюзу.

Крім питань торгівлі, в новому плані йдеться про уніфікацію юридичної системи для вирішення спорів між Об'єднаним Королівством та ЄС. Також Британія фінансово долучатиметься до проектів Євроспілки, пов'язаних з науковими розробками.

Утім, є низка пунктів, які задовольняють прихильників Брекзиту. Наприклад, про «кінець вільного пересування», що мало б відновити контроль за кордонами. Тереза Мей пропонує ввести обмеження на в'їзд до Британії з Європи задля припинення нерегульованої міграції, зокрема для навчання і роботи в країні.

Міністр з питань Брекзиту Девід Дейвіс (праворуч) та міністр закордонних справ Боріс Джонсон пішли у відставку після того, як прем'єрка Тереза Мей оприлюднила новий план співпраці з ЄС після виходу Великої Британії з Євросоюзу (на фото — Дейвіс і Джонсон після засідання міністрів на Даунінг-стріт у Лондоні, Велика Британія, 6 вересня 2016 року) Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Що далі?

Інтенсивні дискусії всередині Британії та переговори з ЄС щодо порядку виходу з Євроспілки тривають уже понад рік. Згідно з планом Об'єднане Королівство повинно остаточно залишити Євросоюз 29 березня 2019 року, проте досі не визначений чіткий порядок взаємин після «розлучення».

Пропозиції Терези Мей стали першим більш-менш конкретним планом. Однак зміни не є остаточними — вони можуть стати такими лише після затвердження парламентом. А це наразі залишається під питанням, адже пропозиції прем'єр-міністерки в Британії зустріли гострою критикою. У «Консервативній партії», яку очолює Мей, думки також розділились.

«Багато британських ЗМІ підтримують Брекзит, — розповідає Марина Пезенті, директорка Українського Інституту в Лондоні. — Вони подали відставку Дейвіса і Джонсона як величезну драму, яка ставить під сумнів мрію Брекзиту як таку. Є й інші точки зору. Але засадниче питання: що буде далі з британським урядом. Багато коментаторів кажуть, що доля Терези Мей сьогодні фактично висить на волосинці.

Цілком можливо, що в парламенті піднімуть питання про висловлення їй недовіри. Не виключено й те, що доведеться проводити дострокові вибори. Цей маховик політичної нестабільності набирає обертів. І наразі незрозуміло, чим усе закінчиться, а надто в контексті виходу з ЄС».

Пов`язані новини