Культура

Що роблять діти у фільмах жахів?

Культура/Що роблять діти у фільмах жахів?
Зберегти
Вигляд
lead

У червні в прокат виходить друга частина містичної історії — «Закляття 2: Енфілдська справа». У цій стрічці дослідники паранормальних явищ Ед і Лоррейн Воррени допомагають самотній матері чотирьох дітей. Сім’ю переслідує злий дух, що спілкується зі світом через одну з доньок. Ми вирішили з’ясувати, чому діти так часто стають героями фільмів жахів, і пригадали кількох відомих персонажів. 

 

  Станіслав Мензелевський, культуролог, науковий співробітник Центру Олександра Довженка

«Є три головні підкатегорії фільмів жахів. Один з них — слешер, тобто ті картини, що пов’язані з гострими предметами й де чітко відрізають руки, ноги, голови й багато крові. Класика — це «Жах на вулиці в’язів», «П’ятниця 13», все, що пов’язано з неврівноваженими маніяками та гострими речами.

Є сплетер. До нього належить тема зомбі, де відриваються шматки плоті й потім це все красиво літає.

Також є містичні хорори. Це, очевидно, християнська тематика: демони, церква і все таке.

Кадр з фільму «Закляття 2: Енфілдська справа»

Діти — взагалі дуже специфічна тема в канонічному класичному кіно. Діти — позитивні персонажі, вони не вмирають, це табу. Хорор працює з цією традицією, обертає її у щось демонічне, незвичне і страшне.В принципі, чому діти? Тому, що вони і в культурі, і в релігії — це такі наївні носії абсолютного добра, істини й блага. Тож коли ми бачимо цих носіїв, обернених у щось демонічне, все-таки спрацьовує механізм і ефект жахливого.

У ранніх голлівудських фільмах 1930-х років дітей взагалі не було. З'являються вони у 1960-1970х і найбільше їх у містичних фільмах. Зазвичай масові хорори будуються на дуже примітивному психоаналізі: це дитяча травма, яка потім проривається у дорослому житті, і неврівноважена людина вбиває всіх і робить різні незаконні речі.

Кадр з фільму «Прокляте селище»

Хорори часто впливають на людину на рівні афекту, тобто, це така дуже банальна схема: щось вистрибує звідкілясь. Коли психічний апарат людини не готовий до цієї зміни картинок і звуків, вона реагує, може пітніти, кричати. Інший спосіб — це робота на більш глибинному рівні, вона теж відсилає нас до психоаналізу, створює якісь моторошні ефекти, вони набагато сильніші, не створюються тут і зараз за одну секунду. Фільми 70-х вдаліше із цим працюють».

Діти з фільмів жахів

Ми зібрали кількох дитячих персонажів, які не просто запам’ятовуються, а й можуть з’являтися в страшних снах.

Сем з «Бабадука»

Перший герой списку — шестирічний Сем з австралійського фільму «Бабадук» 2014-го року. Батько хлопчика загинув в автокатастрофі, мати виховує його сама. Якось вона читає малому на ніч історію про надприродну істоту, що зветься Містер Бабадук. За сюжетом, він стукає в двері й починає переслідувати тих, хто дізнається про його існування. Після цієї історії Сем починає дивно поводитись. Він боїться, що герой книги його переслідує, а глядачі бояться й самого малого.

Кадр з фільму «Бабадук»

Тошіо з «Прокляття»

У «Проклятті» хлопчик Тошіо з’являється не так і часто, але кожного разу ефектно. Оскільки фільм має японську та американську версії, а також декілька частин, то цю роль за весь час виконували аж 7 різних акторів. До того ж, у різних версіях відрізняється доля, а також вік хлопчика — йому від 4 до 9 років. Одне залишається незмінним — у малого є кіт, а сам герой вміє видавати котячі звуки.

Кадр з фільму «Прокляття 2»

Демієн Торн з «Омена»

Народився він 6-го дня шостого місяця, себто червня. І сталося це о 6 ранку. А ще малий мав родиму пляму у вигляді трьох шестірок. Всі ці знаки, втім, не одразу впали в око його раціональному прийомному батькові. Тому в фільмі «Омен» у нього досить багато часу, щоб показати свою демонічну природу. Окрім того, історія має три частини, ремейк і серіал, тож роль Демієна встигли зіграти 5 різних акторів.

Кадр з фільму «Омен»

Денні Торренс та близнючки Грейді з «Сяйва»

У психологічному трилері «Сяйво» дітей декілька: це і син головного героя Джека Торренса — Денні, і дві близнючки — Ліса та Луїза Грейді. На час зйомок хлопчику-актору було лише 5 років і режисер Стенлі Кубрик вирішив не відкривати йому деталей сюжету. Він навіть не знав, що знімається у фільмі жахів, бо від нього приховували всі жорстокі сцени. Щодо дівчат-близнючок, то вони про справжню історію знали і Стенлі Кубрик навіть подарував їм на день народження пляшечки з фальшивою кров’ю, що використовувалася в фільмі.

Кадр з фільму «Сяйво»

Самара Морган з «Дзвінка»

Це та сама дівчинка з криниці, дух якої переслідує героїв. Вона спершу з’являється в японських, а згодом в американських фільмах. Загалом Самара — рекордсменка. Її героїню зіграли в різний час аж 8 дівчат. У 2003-му після появи першого американського «Дзвінка» Самара отримала MTV Movie Awards як найкраща лиходійка.

Кадр з фільму «Дзвінок»

 

Пов`язані новини