27-річного словацького журналіста-розслідувача Яна Кучака знайшли вбитим неподалік Братислави. Разом з нареченою його застрелили у власному будинку. Убивство пов'язують з роботою Яна — журналіст викривав випадки шахрайства з податками.

Якщо це виявиться правдою, смерть Кучака стане першим випадком умотивованого вбивства журналіста за 25 років існування незалежної Словаччини.

Ким був Ян Кучак та кому могла завадити його робота — розповідає Громадське.

Журналіст, що хотів зробити світ кращим

Колеги описують Яна як «хорошого друга, людину, яка працювала, аби зробити наші життя кращими».

Ян Кучак працював у відділі розслідувань словацького онлайн-видання Aktuality.sk. В останньому матеріалі від 9 лютого він писав про ймовірне податкове шахрайство компаній словацького бізнесмена Маріана Коцнера, пов'язане з розкішним житловим комплексом у Братиславі. Торік журналіст заявляв, що Коцнер йому погрожував.

Упродовж останніх місяців Яна також залучали до розслідування активів, пов'язаних з італійським мафіозним кланом «Ндрангета». З мафією, ймовірно, колись мали зв'язки прем'єр-міністр Роберт Фіцо та його помічниця Марія Трошкова, повідомляє щоденна словацька газета SME.

Люди запалюють свічки в пам'ять про вбитого словацького журналіста Яна Кучака, Братислава, 26 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/DAVID DUDUCZ

Мільйон за допомогу слідству

Словацький уряд запропонував винагороду 1 мільйон євро за інформацію, яка допоможе розкрити вбивство журналіста.

«Якщо доведуть, що вбивство пов'язане з професійною діяльністю журналіста, це стане подією, що не має прецеденту в сучасній історії Словаччини. Це атака на демократію, свободу слова й свободу ЗМІ. Ми збиратимемо всю інформацію, пов'язану зі справою, зокрема, прийматимемо анонімні повідомлення», — сказав прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо.

Він також оголосив, що справу розслідуватиме спеціальна команда. Туди ввійдуть представники прокуратури, Національного кримінального агентства, поліції та спецслужб.

Видавнича компанія, де працював Ян, також заявила, що зробить усе можливе, аби допомогти слідству й ідентифікувати злочинця.

Поліція на місці злочину у словацькому селищі Велька Мача, недалеко від Братислави, де застрелили словацького журналіста Яна Кучака разом з подругою Мартіною, 26 лютого 2018 року. Кучак працював у відділі розслідувань словацького онлайн-видання Aktuality.sk й розслідував випадки шахрайства з податками. Убивство пов'язують з професійною діяльністю Яна Фото: EPA-EFE/MICHAL SMRCOK

Стурбована Європа

Убивство засудили представники Європейського Союзу, словацькі й закордонні журналісти.

«Убивство журналіста — це чіткий знак злочину проти одного з найважливіших стовпів свободи: свободи слова і права громадян контролювати сильних світу цього і тих, хто порушує закон», — заявили провідні словацькі журналісти у спільному зверненні.

Неурядова організація «Репортери без кордонів» закликали владу «впевнитися, що винних покарають».

Антоніо Таяні, голова Європейського Парламенту заявив про можливість міжнародної допомоги в розслідуванні, пише New York Times.

«Європейський Союз не може прийняти той факт, що журналіста можуть убити за його роботу. Я закликаю владу Словаччини розпочати ретельне розслідування із залученням міжнародної допомоги, якщо потрібно», — сказав він.

Це вже друге вбивство журналіста в ЄС за останні п'ять місяців. У жовтні 2017 року внаслідок вибуху машини загинула мальтійська журналіста Дафна Каруана Галіція. Вона писала про зв'язки прем'єра країни з панамськими офшорами та азербайджанською владою. Син убитої репортерки написав у Twitter:

«Моя сім'я попереджала Єврокомісію, що після політично вмотивованого вбивства моєї матері, встановилися нові стандарти допустимої поведінки в ЄС, і що будуть й інші смерті, якщо не вжити рішучих заходів. Яна Кучака можна було врятувати».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про вбивство журналістки на Мальті

Поділитись: