Путін традиційно запізнився на зустріч, але лише на півгодини: у 2014 Меркель чекала його понад 4 години. Напередодні він ненадовго завітав на весілля австрійської міністерки закордонних справ.

Німецька канцлерка Ангела Меркель зустрілася з російським президентом Володимиром Путіним в Німеччині. Під час тригодинних перемовин вони обговорили війну в Україні та Сирії, будівництво газогону «Північний Потік – 2», а також ядерну угоду з Іраном.

Путін традиційно запізнився на зустріч, але лише на півгодини: у 2014 Меркель чекала його понад 4 години. Напередодні він ненадовго завітав на весілля австрійської міністерки закордонних справ.

Слід підкреслити, що ця зустріч була не офіційною, а робочою, тож жодних почестей не влаштовували. Вона відбулася не в Берліні, а за містом, в урядовій резиденції. Напередодні перемовин Меркель наголошувала на необхідності постійного діалогу з Росією, однак зауважувала, що значних результатів очікувати від цього візиту не слід.

«”Постійний діалог” — це вже така німецька догма, я думаю, це всі розуміють. Після кризи ця ідея про те, що ситуацію можна буде налагодити тільки не втрачаючи контакти з Росією, також існує», — пояснив Громадському німецький історик та публіцист Ян Клаас Бехрендс.

Про що саме говорили, як у довгостроковій перспективі ця зустріч може повпливати на європейську політику щодо Росії, про її значення для Меркель і Путіна — читайте в матеріалі Громадського.

Війна на сході України

Напередодні зустрічі Меркель і Путін провели спільну прес-конференцію. Першим запитанням, яке порушила Меркель, стала Україна. Вона зазначила, що на Донбасі досі не вдається досягнути стабільного перемир’я, та поінформувала, що обговорить залучення «миротворчої місії ООН, яка, можливо, могла би зіграти роль у мирному процесі». “Німеччина готова нести за це відповідальність”», — сказала канцлерка.

Керівник німецько-українського проекту Ukraine calling Штефан Генкель зауважує, що для Меркель незвично було починати виступ із України. Це означає, що врегулювання конфлікту на Донбасі могло бути першочерговим питанням, вважає він.

«Вона нагадала, що питання України відкрите, і що про це треба говорити. Не так часто з боку Меркель було чути, що вона пов’язує питання Мінських домовленостей і Північного потоку. Це хороший крок для більш переспективного обговорення. Уже не можна казати, що це суто економічне питання. Зараз стало зрозуміло, що це зачіпає політику», — сказав Штефан Громадському.

Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час прес-конференції по результатам неформальної зустрічі у заміській резиденції Федерального уряду – замку Мезеберг недалеко від Берліну, Німеччина, 18 серпня 2018 року Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

«Північний Потік-2»

«”Північний потік-2” — це виключно економічний проект», — сказав Путін під час прес-конференції. Він додав, що його будівництво «не закриває можливості продовження транзитних поставок російського газу через територію України».

«Головне, щоб цей український транзит, він традиційний для нас, відповідав економічним вимогам, був економічним у всіх сенсах цього слова», — сказав президент Росії.

Меркель, у свою чергу, наголосила, що «навіть після запуску Північного Потоку-2 Україна повинна грати свою роль у газовому транзиті в Європу».

«Ще давно Меркель вирішила, що вона притримується ідеї “Північного Потоку -2”, — пояснив Громадському німецький історик та публіцист Ян Клаас Бехрендс. — А нині вона зрозуміла, що зробила досить проблематичний вибір. Хоча вона навряд чи від нього відступить».

Експерт додав, що будівництво газогону пов’язане з рішенням Німеччини про відмову від атомної енергетики, а співпраця з Росією у цій сфері була розглянута ще до початку війни в Україні.

«Німецька економіка зацікавлена цим проектом, хоч він дуже суперечливий та сприяє розколу всередині Європи», — підкреслив Штефан Генкель.

В Європейському Союзі та Сполучених Штатах виступають проти будівництва газогону.

Сирія та Іран

Для Німеччини особливо важливою темою є питання біженців з Сирії. «Про це постійно говорять у Німеччині», — сказав Бехрендс. Путін у своєму виступі акцентував увагу на тісній економічній співпраці з Німеччиною, а також — на допомозі біженцям.

«Важливо нарощувати і гуманітарну складову, тобто надання гуманітарної допомоги сирійському народу, і допомагати тим районам, куди можуть повернутися біженці, що перебувають за кордоном», — сказав Путін.

Порушили й тему ядерної угоди з Іраном, з якої США вийшли. Путін підкреслив, що дуже важливо зберегти «затверджену Радою безпеки ООН багатосторонню домовленість, спрямовану на укріплення регіональної і глобальної безпеки та режиму ядерного нерозповсюдження» Меркель наголосила, що Німеччина дотримується угоди, однак деякі дії Ірану непокоять Берлін.

Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) та канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час прес-конференції по результатам неформальної зустрічі у заміській резиденції Федерального уряду – замку Мезеберг недалеко від Берліну, Німеччина, 18 серпня 2018 року Фото: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Про що промовчали

Напередодні зустрічі український президент Петро Порошенко у телефонній розмові закликав Меркель порушити питання звільнення українського політв’язня Олега Сенцова, який голодує уже майже 100 днів. На прес-конференції канцлерка тільки згадала, що обговорить із президентом РФ права людини.

«Не сказали ні слова про Крим, санкції та, що тривожно — ні слова про справу Сенцова. Можна сказати, що Путін зумів прибрати теми з порядку денного, про які треба говорити», — підмітив Штефан. Експерт додав, що однак, у німецькому парламенті існує спільна позиція щодо збереження санкцій проти РФ.

Що означає ця зустріч?

«Головне, аби говорили. Ці зустрічі багато показують»,​ — каже Генкель. Таким чином, вважає експерт, можна зрозуміти пріоритетність питань зовнішньої політики.

«Навіть до саміту від уряду були чіткі вказівки, що не відбудеться жодних великих змін у політиці щодо Росії. Але ми бачимо, що Меркель хоче стабілізувати ситуацію. У США влада не може погодитися між собою. Конгрес ухвалює все суворіші санкції, а президент є досить проросійським. Тож, зважаючи на досить нестабільну ситуацію з боку Штатів, Меркель намагається вести набагато стабільнішу політику з європейського боку», — розповів він Громадському.

Крім того, за кілька годин до зустрічі з Меркель, Путін завітав на весілля очільниці австрійського МЗС, що викликало обурення як в Австрії, так і в Україні. Карін Кнайсль належить до праворадикальної Австрійської партії свободи, що займає проросійську позицію. Запрошення Путіна на весілля ставить під сумнів незаангажованість зовнішньої політики Австрії, яка звикла балансувати між сторонами та підтримувати добрі стосунки з усіма.

«Це показує, що [в Росії — ред.] є й інші можливі союзники. Це поставило Меркель у ситуацію, коли треба розуміти, що ЄС неоднозначно налаштований до Росії», — пояснив Штефан.

Президент Росії Володимир Путін (праворуч) танцює з міністеркою закордонних справ Австрії Карин Кнейс (ліворуч) під час її весілля з австрійським бізнесменом Вольфгангом Меілінгером, Гамліце, Австрія, 18 серпня 2018 року Фото: EPA-EFE /ALEXEI DRUZHININ/POOL

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile