Заступник міністра закордонних справ Ірану Аббас Аракчі повідомив, що ядерна угода 2015 року не втратила чинності попри відступ Тегерану від частини її положень.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на іранське державне інформаційне агентство IRNA.

«Ядерна угода ще не похована, — цитує слова Аракчі Reuters. — Ми готові повернутися до повного виконання угоди залежно від припинення санкцій та здобуття економічних вигод угоди».

Нагадаємо, 5 січня державний телеканал Ірану повідомив, що Тегеран більше не дотримуватиметься зобов'язань щодо ліміту на збагачення урану, встановлених ядерною угодою 2015 року. Оголошення збіглося в часі з напруженням в американсько-іранських відносинах, викликаним убивством військами США іранського генерала Касема Сулеймані в ніч на 3 січня.

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Тодішня прем’єр-міністерка Великої Британії Тереза Мей, канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон закликали всіх учасників іранської ядерної угоди надалі повністю виконувати її. Своєю чергою, президент Ірану Хасан Рухані заявив, що Тегеран не відмовиться від угоди й продовжить дотримуватися своїх зобов'язань.

Проте Іран кілька разів порушував умови плану після виходу з нього США. Останній випадок було зафіксовано на початку листопада: у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) йшлося про виявлені в Ірані «часточки природного урану», про які влада країни агентство не повідомила.

Поділитись: