У ЄС завершили створення механізму обходу американських санкцій проти Ірану
Німеччина, Франція та Британія завершили створення спеціального механізму ЄС, який допоможе європейським компаніям купувати нафту в Ірані попри санкції США.
Зазначається, що про створення цього механізму оголосили під час зустрічі міністрів іноземних справ країн ЄС, що відбулася у Бухаресті, 31 січня.
Механізм обходу американських санкцій полягає у створенні в ЄС компанії посередника, яка буде базуватися у Парижі. Європейські компанії, які прагнуть працювати з Іраном та купувати там нафту (що заборонено санкціями США), будуть розраховуватись за цю нафту не напряму з Іраном, а через посередника, який, натомість так само не платитиме кошти напряму до Ірану, а списуватиме заборгованість іранських компаній за придбані у ЄС товари та послуги.
Водночас повідомляється, що запровадження такого механізму не звільнить європейські компанії від американських санкцій повністю. Тому цим компаніям доведеться робити вибір: або торгувати з Іраном і при цьому повністю «забути» про американський ринок, або й надалі співпрацювати зі США.
5 листопада набули чинності відновлені санкції США проти Ірану, які скасували у межах угоди 2015 року. Вони торкаються експорту нафти, судноплавства та низки галузей економіки. Під відновлені санкції потраплять понад 600 компаній та фізичних осіб з Ірану.
Водночас у США заявили, що ці обмеження не поширюватимуться на вісім країн. Їм тимчасово дозволили купувати іранську нафту в обхід санкцій.
Нагадаємо, 8 травня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції проти Ірану. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».
У зв’язку з відновленням США санкцій, про припинення комерційних проектів в Ірані заявила французька енергетична компанія Total, а також дві найбільші європейські авіакомпанії. В той же час, Єврокомісія заявила про виділення Ірану фінансової допомоги у розмірі 18 мільйонів євро.
Крім цього, уряд Ірану підписав договір про військове співробітництво з режимом Асада у Сирії.
У 2015 році Іран уклав угоду зі США і провідними країнами про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, в тому числі — заборони на міжнародну торгівлю нафтою.
Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки.
Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.
- Поділитися: