Ще один заступник Кличка отримав підозру: не ліквідував забруднення ртуттю

Вручення підозри Петру Пантелеєву
Вручення підозри Петру ПантелеєвуКиївська міська прокуратура

Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв 31 січня отримав від правоохоронців підозру. Йому закидають причетність до того, що на території міста не ліквідували забруднення ртуттю. Столична влада звинувачення заперечує.

Про це повідомили Київська міська прокуратура та Київська міська державна адміністрація.

Ідеться про приватний завод «Радикал». Його територія уражена ртуттю. Загальний обсяг шкідливих речовин там становить приблизно 200 тонн.

З 2014 року Пантелеєв є головою групи, яка мала ліквідувати наслідки цього екологічного забруднення. Однак, стверджують у прокуратурі, жодних таких заходів у 2014-2021 роках там зроблено не було. Правоохоронці підрахували, що збитки унаслідок засмічення території і її неприбирання становлять понад 40 мільярдів гривень.

Відтак Пантелеєв отримав підозру за статтею 237 Кримінального кодексу. За це загрожує до 5 років тюрми або обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Також підозру отримав колишній ліквідатор підприємства «Радикал».

Що кажуть у КМДА?

Там зазначили, що хоча «Радикал» ніколи не був муніципальною власністю, міська влада нібито забезпечила вивезення звідти понад 300 тонн шкідливих матеріалів.

Кажуть, що реалізовувати проєкт для безпечної утилізації небезпечних відходів на території підприємства почали в листопаді 2021 року.

«Ці та інші факти у справі заводу свідчать про те, що вручення підозри представнику КМДА є лише черговою спробою політичного тиску на міську владу. Адже саме державні органи заблокували спроби міста розробити проєкт утилізації відходів заводу та профінансувати його», — йдеться у повідомленні.

Пояснюють, що ще у 2020 році Антимонопольний комітет заборонив КМДА фінансувати заходи на території підприємства.

Столична влада нагадує, що винні у забрудненні посадовці підприємства досі не притягнуті до відповідальності. Також зазначають, що контролювати ліквідацію заводу мала держава. «Однак винних правоохоронні органи шукають серед представників міської влади», — скаржаться у КМДА.

Що за завод?

Завод «Радикал» почав працювати ще понад 60 років тому. Він був державним, поки у 1994 році його не приватизували. КМДА розповідає, що у 1996 році власник зупинив роботу заводу із суттєвими порушеннями та не ліквідував залишки хімічних речовин.

У 1998 році щодо керівництва відкрили кримінальну справу за шахрайство. А вже у серпні 2000 року завод визнали банкрутом та розпочали процедуру його ліквідації.

Правоохоронці vs столична влада

25 січня підозру отримав перший заступник голови КМДА Микола Поворозник. У його справі ідеться про справу щодо повернення ділянки апарату Ради національної безпеки і оборони столичній владі.

А з весни 2021 року тривають обшуки в управліннях та департаментах КМДА, а також пов'язаних із ними підприємствах. У більшості ці обшуки стосувалися розслідування справ про відмивання грошей із держбюджету, за деякими з них правоохоронці оголошували посадовцям підозри.

Кличко раніше назвав такі дії тиском на місцеву владу. За його словами, прокуратура й податківці «буквально кошмарять столичну владу». Окрім того, в інтерв’ю «Радіо Свобода» він заявляв, що серію обшуків на комунальних підприємствах столиці й у приміщеннях органів столичної влади пов'язує з Офісом президента.