«Схід SOS»: На Закарпатті місцева влада блокує заселення переселенців у відновлений пансіонат

Приміщення пансіонату після ремонту
Приміщення пансіонату після ремонтуНадано hromadske / «Схід SOS»

Керівництво Нересницької громади на Закарпатті відмовилось утримувати пансіонат, який відремонтував та обладнав благодійний фонд «Схід SOS» коштом міжнародних донорів. Туди мали б заселяти евакуйованих із зони бойових дій. Водночас влада каже, що працює над розвʼязанням проблеми.

Про це в коментарі hromadske розповів представник громадської організації «Схід SOS» Євген Голованевський.

Так, у вересні 2022 року ГО уклала договір з місцевою владою. Згідно з ним, благодійники мали зробити ремонт старої будівлі та закупити обладнання, а громада — виділити кошти на утримання та зарплати соцпрацівникам, які допомагатимуть переселенцям.

«Цим договором було передбачено, що ми робимо ремонт, а громада приймає 36 людей — 10 лежачих, 26 маломобільних. Це прописано в договорі», — розповів Євген.

Також у тому документі зазначено, що громада мала юридично створити відділення стаціонарного догляду територіального центру соціального захисту, сформувати персонал, забезпечити його фінансування та оплачувати комунальні послуги.

Громада надала штатний розклад для цього центру. Робота на обʼєкті тривала понад 5 місяців. Документи — підписані. Представники громадської організації регулярно були на контакті з місцевою владою та майбутнім директором закладу.

На ремонт витратили 7 млн грн, які надали міжнародні донори. ГО сама шукала фінансування на це. Уже 20 червня 2023 року планувалося відкриття, а втім, місцева влада відмовилася виконувати свої зобов’язання в останній момент, кажуть у громадській організації.

«6 червня, коли відбувся підрив Каховської ГЕС, я просив про прискорення підготовки. Ми очікували, що через катастрофу нам треба буде швидко відправляти людей. І того ж дня голова сільради сказав, що це рішення заблоковано, відкриття не буде», — пригадує Голованевський.

Він додав, що відтоді рух щодо розвʼязання проблеми почався тільки через пів року, після розголосу в медіа.

Позиція влади

Голова Нересницької сільради Василь Гасинець у коментарі hromadske сказав, що ця проблема найближчим часом буде розвʼязана. На питання про те, чому все затягувалося пів року, він відповів, що місцеві депутати вважали це «великим тягарем на громаду».

Журналіст hromadske зазначив, що варто було б усвідомлювати необхідність грошей, коли ще укладалися договори. Гасинець відмовився це коментувати.

Заступник голови Закарпатської обласної ради Василь Демʼянчук наголосив, що вони працюють над врегулюванням питання, і додав, що Нересницька громада приймає багато переселенців. Зокрема, будується модульне містечко, де розмістять десять будинків. Кошти на облаштування виділила громада.

«Дайте нам трішки часу. Ми знайшли моменти, над якими спільно попрацюємо і врегулюємо це питання. Не можна нас обвинувачувати в тому, що ми не приймаємо [переселенців]. Ми всі працюємо, щоб допомогти», — сказав він hromadske.